sobota, februára 14, 2015

Sedem kráľovstiev #2: Ohnivá | Vitajte vo svete oblúd, ktoré vás očaria a pravdepodobne zabijú.

Vatra je obluda. Jej vlasy žiaria v diaľ a svojou krásou uhranie nejedného muža. No to nie je jediný dôvod, prečo sa jej ľudia boja – je poslednou ľudskou obludou v celom kráľovstve a jej výnimočné schopnosti všetkých desia. Dôvod? Jej zosnulý otec. Avšak keď hrozí, že kráľ bude v už bez tak nefungujúcom kráľovstve zvrhnutý, Vatra prijíma ponuku a odchádza zo svojho útočiska priamo do hlavného mesta, kde stretáva i zvláštneho chlapca s dvojfarebnými očami...

Ohnivá sa časovo odohráva 30 rokov pred Výnimočnou. Okrem jednej postavy, ktorá zohráva v prvej časti Siedmich kráľovstiev veľmi dôležitú úlohu, s ňou nemá ktoviečo spoločné. V kráľovstve Hvozdov sa nerodia výnimoční ľudia, no nájdete tu množstvo dych berúcich oblúd. Pestrofarebné perie, srsť a pohľad na ne vás zbaví všetkých myšlienok. A keď má takúto moc zviera, čo všetko môže dokázať taký človek?

Hlavná hrdinka Vatra je ľudská obluda. Dokáže ovládať myseľ a ľudia sa jej radšej stránia. Napriek tomu, že má povahovo ďaleko od svojho otca, ktorý svoj dar využíval naplno a málokedy s čistými úmyslami, sa sama seba a toho, čo dokáže, bojí. Kto by sa nebál? Čo ak sa nechá svojou mocou ovládnuť tak, ako kedysi jej otec?

Príbeh sa odohráva v politicky nestabilnej krajine, v ktorej hrozí vojna a zvrhnutie kráľa. Ak sa však bojíte, žeby bola priveľmi politická, tu vás stopnem. Povedala by som, že tak trochu skôr pripomína špionážny román, i keď určite nie úplne. Vyšetrovania, vypočúvania, taktiky... no to všetko sa odohráva tak trochu v pozadí. V centre pozornosti je hlavná hrdinka, jej vnímanie sveta, jej snaha pochopiť samu seba a samozrejme... láska. Nechcem, aby ste si mysleli, že ide o do očí bijúce citové vyznania, z ktorých by ste sa chceli nejakým spôsobom vybľuvať. Kristin Cashore je výnimočná autorka, ktorá o citoch píše nežne, jemne a v prvom rade ľudsky. Ak ste čítali prvý diel Siedmich kráľovstiev, veľmi dobre viete, že v týchto veciach netlačí na pílu a necháva vzťahom voľný priebeh. Nesnaží sa z nich urobiť niečo, čím nie sú. Je pekné, že v romantických knihách vzplanie láska, hlavný pár má sex po svadbe a miluje sa do konca života, no koľkokrát sa s niečím obdobným stretnete v skutočnom živote? Takmer nikdy. City sú prchavé a v živote často potrebujeme niečo, čo práve nemáme a hľadáme to niekde inde. Rovnako je na tom i Vatra.


Kristin Cashore píše veľmi príjemné a číta sa to ľahučko. Stránky budú ubiehať vyslovene jedna za druhou. Pokiaľ ste ten typ čitateľa, ktorý si vyslovene zakladá na postavách, nemali by ste byť sklamaní. Vatra je ľudská hrdinka, do ktorej sa dokážete vžiť a ak ste nemali radi Katsu, Vatru si určite obľúbite, pretože je v prvom rade úplne iná a nekoná tak pudovo a bez rozmýšľania. Určite vám ale môžem povedať, že pokiaľ ste si zamilovali Výnimočnú, Ohnivá sa vám dostane pod kožu možno i o trošku viac a budete sa k nej chcieť opäť vrátiť.
 

5 komentárov:

 1. Musím súhlasiť s tým vracaním sa, celú sériu som už čítala dvakrát a určite by som si ju v budúcnosti rada zopakovala zas.:) Pekná recenzia.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tato kniha má opravdu úžasnou obálku, prozatím jsem ji nečetla, ale snad někdy ...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. túto sériu som ešte nečítala, no chystám sa. Mám pocit že všetky knihy, ktoré chcem kedy prečítať do konca života ani nestihnem :/ :D TheBookLady

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zbožňuje túto sériu, Výnimočná je jednou z mojich obľúbených kníh, Ohnivá je tiež super, no Iskrivú som ešte nečítala, napriek tomu, že ju mam skoro 2 roky doma a rok som na ňu čakala. Bojím sa, či ma nesklame a ešte je aj hrubá, musím si na ňu vyhradiť špeciálne čas 8D hádam po skúškovom už 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Nice one!
  I haven't read it yet but after checking your post I am eager to do.
  Latest Quotes

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)