štvrtok, januára 08, 2015

PADLÍ ANJELI #1: Padlí anjeli a Leviatan | Naplní sa proroctvo?

Aaron je obyčajný chlapec, sirota, ktorý sa konečne dostal do dobrej pestúnskej rodiny. Podarilo sa mu nájsť si priateľov a všetko sa zdá byť v najväčšom poriadku. Ale samozrejme, ako to už raz býva, nebolo by o čom písať a preto sa na jeho osemnáste narodeniny všetko zmení. Začne rozumieť cudzím jazykom i vlastnému psovi a má pocit, že je švihnutý. Až kým mu jeden muž nepovie, že je potomok anjela a človeka – Nefilim. Toto zistenie odmieta, no ak sa s ním čím skôr nezmieri, temné sily by ho mohli zničiť...

Anjelská téma nie je mojou obľúbenou a to hlavne z dôvodu, že väčšina autorov (ehm... teda... autoriek) skĺzava k srdcervúcim romancám medzi ľudskou devou a nadprirodzenou bytosťou. Nepopieram, Thomas E. Sniegoski sa láske úplne nevyhol, ale vcelku šikovne ju odpratal bokom a okrem jemných zábleskov na čosi ako „trable v ráji“ nepomyslíte. A možno to je tak trochu chyba, pretože knihe chýba šťava.


Zatiaľ čo sa počas čítania nudiť nebudete, pretože dej je dynamický a udalosť strieda udalosť, nie som si istá tým, či vo vás autor vyvolá nejaké emócie. Padlí anjeli i Leviatan totiž pripomínajú akčný film, pri ktorom vám takmer vôbec nezáleží na tom, kto zomrie a kto prežije, dôležitejší je počet vybuchujúcich áut a efekty, ktoré stáli milióny. Aaron je ako hlavný hrdina nevýrazný, takmer bez osobnosti. Ak by ho zrazil autobus, pravdepodobne by ste len mykli plecom a povedali: Stáva sa. Padlí anjeli sa správajú ako puberťáci, ktorými práve hádžu hormóny o stenu... alebo im len senilita lezie na mozog? Bohvie. Najvýraznejší charakter ironicky nájdete v Aaronovom labradorovi – Gabrielovi – ktorý občas z úst... teda z papule, vypustí i nejaký ten vtip.

Sniegoski píše veľmi dobre, ale často som mala pocit, že ak by som sa sama do čítania nenútila, tak by som knihu po pár kapitolách odložila. Bolo mi ukradnuté, čo sa stane. Príbehy, v ktorých sa nutne nerozoberajú vzťahy, sú fajn, ale i do nich je potreba vložiť niečo, čo vás núti obracať stránku za stránkou – sympatie k hlavnému hrdinovi, záporákovi, vtípky či trafený spoločník. Thomas to všetko ako keby z knihy vytrhol a nedal nikomu šancu, aby sa vám akokoľvek dostal pod kožu. Chýbal tomu ľudský faktor. Nikohu nemáte radi, nikto vo vás nevyvoláva nenávisť... vážne to chvíľami vyzeralo ako akčný film, ktorý si pozriete, aby ste si oddýchli. Stále trvám na tom, že ide o jednu z tých lepších anjelských kníh, no pokračovanie pravdepodobne oželiem. Ak však máte chuť na niečo, pri čom nepotrebujete premýšľať alebo máte mladšieho brata, Padlí anjeli a Leviatan určite potešia.


Ďakujem spoločnosti ALBATROS MEDIA za poskytnutie recenzného výtlačku. Knižku si môžte zakúpiť online TU

4 komentáre:

 1. Nie je taký seriál? :'D tiež tam bol hovoriaci pes a chalan,padlý anjel,ktoré ho hral Paul Wesley :D s tým autobusom si to zaklincovala :DD Ale možno tomu dám šancu,kvôli havinkovi ^_^ :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pokiaľ viem, tak seriál existuje, ale oproti knihe je dosť o ničom... tak neviem :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. zbožňuju andělé, takže něco takového je přesně pro mě ^^
  Zvu vás všechny na mou Giveaway o voňavé ceny :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ako sa volá ten seriál?

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)