sobota, augusta 30, 2014

Pád anjelov | Poslovia boží nie sú nikdy dobrým znamením.Penryn neohrnie nosom nad mačacími granulami a sprcha je pre ňu ako dar z neba. Pokiaľ by práve z toho neba nezleteli anjeli, ktorí zničili svet, ako ho poznala. Každý deň je pre ňu a jej rodinu boj o prežitie. Potrebujú odísť niekam, kde majú vyššie šance dožiť sa druhého dňa. No ako to už býva – bez problému by nebolo o čom písať. Do cesty sa im postaví banda anjelov, ktorá pripraví o krídla jedného zo svojich. Penryn sa odvážne vrhá na pomoc a doplatí nato únosom svojej sestry. Ak ju chce zachrániť, neostáva jej nič iné, len sa spolčiť s jedným z tvorov, ktorí pripravili o budúcnosť všetkých ľudí.

Pán anjelov je mixom sci-fi a fantasy. Avšak samotný postapokalyptický svet neexistuje dostatočne dlho nato, aby mohol byť viac definovaným – anjeli na Zem prileteli len pred 6 týždňami (slovenská anotácia mylne uvádza 6 mesiacov) a ľudia sa nestihli pozbierať. Cez deň vládne chaos, v noci strach pred tvormi z Biblie. Každý chce prežiť, urobí preto všetko (i keby to malo znamenať stať sa otrokom anjelov). No mocenské hry sú mocenské hry – i o to málo, čo ostalo, sú gangy schopné súperiť a navzájom sa povraždiť. Nadprirodzené tvory preto nie sú jediným nepriateľom, ale i ľudia samotní.

Penryn je silnou hrdinkou, ktorá sa dokáže postaviť sama za seba i za svojich blízkych. Nie vždy premýšľa úplne rozumne, čo sa dá odôvodniť tým, že všetci sme ovplyvnení vlastnými emóciami a pocitmi = zastretie mysle. Ak túžobne čakáte po nejakom do detailov rozpitvanom romantickom vzťahu medzi ňou a jej novým spoločníkom – anjelom Raffym (nádherný, ale ani trochu príjemný) – rovno vám poviem, že čakáte zbytočne. Susan Ee napísala akčný román, nie romantickú knihu plnú srdcervúcich vyznaní lásky. Hľadáte ďalší Pád (Lauren Kate)? Možno druhý alebo tretí diel vyhovie vašej žiadosti, prvá časť má od toho veľmi ďaleko.

Knihu prečítate prakticky na jedno posedenie, pretože Susan Ee VIE písať. Dynamicky, s ničím sa nepára, rovno na začiatku sa ocitnete uprostred udalosti a do príbehu sa začítate okamžite. Jediné, čo vám trochu môže spôsobovať vrásky, je nie práve najlepší preklad (preskakovanie z času na čas, doslovné preklady, nedostatok fantázie pri hľadaní alternatívnych, slovenských výrazov ako ekvivalent k tým anglickým), no časom to prestanete vnímať a budete sa sústrediť len na príbeh.

Pád anjelov je dobre napísaný román, s ktorým môžete stráviť príjemné chvíle. Nie je to nič dychberúce a už vôbec nie niečo, čo ste tu ešte nevideli. Upúta pozornosť, rozprúdi krv v žilách, no nejde o knihu, na ktorú budete spomínať ešte týždne po dočítaní. Ako relax? Perfektná voľba. Niečo s hlbokým odkazom pre celý svet? Hľadajte niekde inde.

Ďakujem spoločnosti ALBATROS MEDIA za poskytnutie recenzného výtlačku. Knižku si môžete zakúpiť TU.

2 komentáre:

 1. Mne sa kniha veľmi páčila a je taká maličká, akurát do ruky. Veľmi sa už teším na dvojku. Ale to s tým prekladom je pravda, občas trochu zaškrípal, no čítanie som si napriek tomu užila a postavy mi boli sympatické.
  Inak super recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa tiež páčila, bolo to fajn. Len ten preklad ma dosť často trápil, ale dalo sa to nejako predýchať :D Ďakujem :)

   Odstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)