streda, augusta 06, 2014

Eleonor a Park | Dvaja čudáci, jedna výnimočná láska.Pozn. na úvod: Nie, nejde o žiadnu úchyláčtinu, v ktorej hlavná hrdinka chodí s parkom. Nejedná sa o titul, ktorý propaguje dendrofíliu (sexuálna fascinácia stromami a kríkmi). V niektorých krajinách si len ľudia robia zlý research pred tým, ako vymyslia nejaké meno.

Eleonor je všetkým, čím by nemala byť. Má žiarivo červené vlasy, nesprávne sa oblieka, je tučná a nasťahovala sa do mesta, v ktorom nikoho nepozná. Park má ázijských predkov, je milý, miluje komixy a žije tam odjakživa. Keď sa prvýkrát stretnú, je to katastrofa – kto by bol povedal, že z toho vznikne láska?

Eleonor a Park nie je kniha zasadená v súčasnosti, i keď je pravda, že by bola dostatočne uveriteľná, keby tomu tak aj bolo. Eleonor a Park nie sú typickí hrdinovia – žiadna šedá myška, ktorú si nikto nevšíma a všetci ju považujú za nezaujímavú. Žiaden princ na bielom koni, z ktorého idú všetky dievčatá v škole do kolien. Len dvaja mladí ľudia, ktorí majú vlastné problémy a ich cesty sa pretnú.

Ak by som mala dopodrobna rozoberať hlavnú zápletku, veľmi rýchlo by som mohla aj skončiť. Rainbow Rowell napísala výnimočnú knihu, ale nie kvôli príbehu samotnému ako kvôli postavám a ich snahe nejako sa pobiť s vlastným osudom. Ide o príbeh, ktorý je krásny práve preto, aký je jednoduchý a mozog nezaťažujúci. Povedzme. Celý čas sledujeme 2 životy, ktoré sú od seba v mnohom odlišné. Zatiaľ čo Eleonor sa musí vysporiadať nielen s vážnymi rodinnými problémami, ale i s škaredými narážkami a správaním jej spolužiakov, Park je prakticky v cajku - žije vo fungujúcej rodine, má dobré známky, dobré vzťahy so spolužiakmi. Oproti Eleonor je tým najšťastnejším človekom na svete, no ako sa hovorí – ľahko je si povedať, že deti v Afrike sa majú horšie, keď vy sami možno prechádzate práve najťažším obdobím svojho života a pre Parka to nie je iné.


Je veľmi ťažké predstaviť si akýkoľvek vzťah medzi nimi dvomi. A už vôbec nie fungujúci. Popri čítaní človek pociťuje neskutočnú škálu emócií – od hnevu až po nedočkavosť a radosť pri ďalšom stretnutí. Nejde o rýchlo kvasený vzťah, ktorý je taký typický pre väčšina súčasných YA romancí. Dokonca sa nestretneme ani so syndrómom jabyťzlýanebezpečnýchlapec-tymusieťdaťrukypreč-jabyťroztrasenáavečnedoliezať... Nie, Eleonor nemá rada Parka a Park nemá rád Eleonor a práve cez tú nelásku sa začnú postupne spoznávať a milovať chyby toho druhého. To, čo im prišlo na začiatku odpudivé, ich začne priťahovať. Vášnivá láska veľmi rýchlo vyhorí a málokedy prežije prvé nezhody. No láska Eleonor a Parka je váhavá a skúmajúca, žiadne – budem ťa milovať až do smrti, nech sa stane čokoľvek.

-autorka-
Kniha sa číta takmer sama. Takmer. Asi v polovici to celé začne škrípať a posun postáv sa spomalí. Nie som si istá, či to je preto, že to celé naberá na dráme a niektoré rozhodnutia postáv nie sú až tak reálne, ako ich autorka chcela napísať. Rainbow Rowell možno len stratila inšpiráciu a chcela to čo najrýchlejšie a najpompéznejšie ukončiť, čo jej trochu nevyšlo. Tak, ako som prvú polovicu zhltla, som sa s druhou musela pobiť, aby som to vôbec dočítala. Koniec je... nečakaný a myslím si, že mnohí z neho budú nešťastní. Ja som bola rada, pretože veľa vecí nechá na fantáziu čitateľa – snílkovia i realisti by mali byť spokojní, pretože si ho môžu utvoriť vo svojej hlave podľa seba a možno práve to bol cieľ autorky. Dať čitateľovi voľnosť.

Eleonor a Park nie je kniha o nehynúcej láske. Eleonor a Park nie je kniha, na ktorú nebudete vedieť zabudnúť, pretože jej čosi jednoducho chýba. Ale to, čím Eleonor a Park je, je fakt, že sa dotkne čitateľa. Rainbow Rowell má úžasný štýl písania a jednotlivé postavy vie krásne a uveriteľne vytvárať. Možno sa nebudete chcieť viac k príbehu dvoch mladých ľudí vrátiť, ale určite vám po dočítaní ostane príjemný pocit na duši a čoskoro vyhľadáte ďalší titul od tejto čarovnej spisovateľky.
 

4 komentáre:

 1. O této knize jsem slyšela samou chválu, tak snad si ji brzo přečtu i já :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mala by vyjsť aj v českom preklade, ak by náhodou angličtina robila problém, takže verím, že si na ňu čas nájdeš. Je to pekná kniha :)

   Odstrániť
 2. Na knihu sa už dlho chystám a táto (skvelá ako vždy) recenzia ma povzbudila.:) (A ešte fakt, že som si zamilovala Fangirl.) Hoci ma trochu mrzí, že všetci hovoria, že sa to ku koncu/v druhej polovici pokazí.:/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem! :) Čo ty vieš - možno práve tebe sa bude páčiť druhá polovica viac :D Ozaj je to napísané čarovne, len na môj vkus to bolo príliš predramatizované a natiahnuté ako guma v trenkoch... :D

   Odstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)