piatok, júla 25, 2014

Jazdci časom: Dni predátorov | I svet budúcnosti môže patriť dinosaurom...Liam O'Connor mal zomrieť pri lodnej havárii v roku 1912.

Maddy Carterová mala zomrieť pri leteckom nešťastí v roku 2010.

Sal Vikramová mala zomrieť pri požiari v roku 2026.

Dostali však druhú šancu. Pracujú pre Spoločnosť, o ktorej existencii nikto nevie. Majú jedinú úlohu: ochrániť dejiny, ako ich poznáme, a zneškodniť každého, kto sa pokúsi ich zmeniť.

Keď Maddy omylom otvorí časový portál na mieste a v čase, kedy nemala, Liama to vrhne späť v čase o neuveriteľných 65 miliónov rokov, priamo doprostred lovísk doteraz neobjavených predátorov. Dokáže sa Liam spojiť s Maddy a Sal, skôr než ho usmrtia nebezpečné dinosaury a než spôsobí taký posun v dejinách, ktorý zničí našu realitu?

Alex Scarrow je presne ten typ autora, ktorý ako keby svojím spôsobom nemal pud sebazáchovy. Veľmi veľa spisovateľov sa bojí urobiť povedzme krok niektorými smermi, no tento extravagantný autor Jazdcov času nie. Nebojí sa. A toho dôkazom sú i Dni predátorov. Zahrávať sa s časom tak, aby všetko dávalo viac-menej zmysel, nadväzovalo na seba a nenarobilo sa priveľa bordelu, ktorý treba popratať, je náročné. Ďakujme teda bohu, že tejto témy sa chytil práve Scarrow, ktorý s tým nemá najmenší problém. Bohužiaľ, i majster tesár sa niekedy utne a akokoľvek perfektne všetko premyslí, celé to môže byť tak trochu nudné.


Kniha ako taká sa odohráva v dvoch líniách s hlavnými hrdinami, ktorých sme mali možnosť spoznať už v Prvej misii. Liamov príbeh spred 65 miliónov rokov a súčasný svet s Maddy a Sal. Nanešťastie svet dinosaurov nemusí baviť každého a akoukoľvek veľkou fanúšičkou týchto obrovských plazov som, neužila som si ani jednu stranu z minulosti. Ak sa tešíte na množstvo akcie a týchto prastarých tvorov, sklamem vás. Napriek tomu, že autor prišiel s úplne novým – inteligentným – druhom týchto jašterov, ide o značne nudné pasáže knihy, ktorých je až priveľa. Áno, všetko dáva zmysel. Áno, hrdinovia napredujú a snažia sa napraviť, čo sa dá. Nie, nie je to také epické, ako to môže na prvý raz znieť.

Prítomnosti je – naopak – venovaný značne malý priestor s poriadnou dávkou napätia. Tieto časti sú takpovediac spasením po rozťahaných a občas nezáživných fázach z minulosti. Ak ste čitateľom, ktorý má radšej akčné knihy, v ktorých udalosť strieda udalosť, Dni predátorov môžu byť tak trochu osinou v zadku. Našťastie posledná tretina knihy opäť naberá na obrátkach a finálne odhalenie zastaví rozum nejednému z vás.

Čo sa týka hlavných postáv, od Prvej misie urobili krok vpred, no nie nejako extrémne závratný vzhľadom nato, že ide o udalosti, ktoré sa neodohrali pred rokmi, len týždňami. Opäť sú príjemnými spoločníkmi a v prvom rade ľuďmi, ktorým nie vždy vychádza všetko tak, ako si naplánovali – toto vnáša do celej knihy značnú dávku reálnosti.

V skratke sú Dni predátorov veľmi dobrou a premyslenou knihou s pomalším spádom. Nie každý príbeh sa dá napísať tak, aby sa človek celý čas natriasal pri pomyslení, čo sa stane o pár viet ďalej. Posledné strany to však i pre čitateľa, ktorý má rád vyššie spomínaný rýchlejší spád, určite vynahradia a uzná, že ide o dielo, ku ktorému sa v budúcnosti určite vráti.

Ďakujem vydavateľstvu SLOVART za poskytnutie recenzného výtlačku.
 
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)