pondelok, júna 02, 2014

Falling For You | Život nám do cesty stavia hrozné veci. Záleží len na tom, ako ich zvládneme.

Rae to nemá v živote ľahké – jej nevlastný otec je blbec, ktorý jej denno-denne strpčuje život a jediné východisko, ktoré vidí, je v písaní poézie. Kým nepríde Nathan. Je pekný, milý a urobil by pre ňu čokoľvek. Avšak vyžaduje si od nej stále viac a viac, až mu ona nechce nič dať a začína mať strach. Na pomoc uteká ku kamarátovi Leovi, pri ktorom sa cíti aspoň trochu šťastnejšie. No Nathan začína žiarliť... tragédia ju dovedie na JIS-ku a je len a len na nej, či sa jej podarí nájsť svetlo v temnote.

1. Nie, kniha je nie je o ľúbostnom trojuholníku. Ani zďaleka.
2. Nie, nie je to žiadne hlúpe kopírovanie knihy „Ak zostanem“.

To sú prvé dva body, ktoré si musíme vyjasniť. Lisa, akokoľvek to môže kričať z anotácie, nenapísala knihu, ktorú by sme mohli strčiť medzi ostatné ľúbostné techtle-mechtle, ktoré nájdete. Láska dokonca ani len nie je hlavnou témou príbehu, i keď môže pritiahnuť mnohých čitateľov a človeka upokojiť. Avšak... pri tom všetkom, čím si Rae prechádza, ani len nebudete občas vedieť, či jej tá trocha nehy príde vhod a urobí ju šťastnou, pretože všetko svedčí o opaku.


Celý príbeh je prerozprávaný z pohľadu hlavnej hrdinky a môžeme sledovať nielen jej okolie, ale i zložitý vnútorný svet, v ktorom sa bije to dobré s tým zlým. Nie je tým typom človeka, ktorý je schopný otvoriť sa ostatným a preto veľa problémov nosí len a len na vlastných ramenách, aby nezaťažovala ostatných. No niekde to vyjsť musí a preto píše poéziu. Lisa, ktorá inak píše prózu vo veršoch, urobila pri Falling For You výnimku a vytvorila prozaický text. Ak ste ale fanúšikmi básní, tak vás poteším tým, že nejaké krátke básničky sa nájdu. A zároveň vám ukážu cestu, ako sa s niektorými vecami zmieriť – je ľahšie hodiť pár slov na papier a vypratať si hlavu, ako sa zožierať všetkým zlým, čo nás stretlo. Mám pocit, že i toto bol Lisin cieľ. Pomôcť mladým ľuďom nájsť spôsob ventilovať i v ťažkých časoch.

I keď od začiatku vieme, že Rae z nejakého dôvodu skončí v nemocnici, nevedno prečo a nemáme možnosť pozrieť sa, na jej rozhodovanie a opätovné prežívanie udalostí, ako tomu bolo v Ak zostanem. Falling For You s dielom od Gayle Forman teda nemá nič spoločné – možno až na tú JIS-ku. Od začiatku knihy až po koniec, môžeme sledovať plynutie času až do samotnej tragédie, čo vyvoláva na tele zimomriavky a v hlavách rôzne dohady. Rae havaruje? Urobí jej niečo nevlastný otec? Ublíži jej Nathan? Alebo si sama siahne na život?! Sama som si nebola istá, čo by to mohlo byť. Posledných 10% knihy som preplakala a som si istá, že nie som jediná, ktorá uronila nejakú tú slzu.

Na Rae je fajn to, že to nie je žiadnym umrnčaným dievčaťom, ktoré sa nevie postaviť samo za seba. Áno, pochybuje o svojich rozhodnutiach, ale kto nie? Vie, čo je správne a čo nie, bohužiaľ človek častokrát nemá na výber a musí sa s vecami zmieriť, resp. sa nimi nejako prehrýzť. Ostatné postavy nie sú o nič menej reálne – možno niektoré nesympatické, ale každá jedna je takým odrazom ľudskosti. Niet človeka, ktorý by nemal žiadne problémy a autorka to vie a dokazuje to každým slovom. No napriek všetkému zlému je potrebné nájsť svoj kúsok šťastia, inak by sme sa mohli zblázniť.

Falling For You možno nie je kniha plná prekvapení a nečakaných zvratov. Avšak ide o príbeh, ktorým si môže prechádzať ktokoľvek z nás. Pretože i keď sme navonok každý iný a máme iné povahy, s problémami sa snažíme vyrovnávať podobne – počúvame hudbu, píšeme, čítame si knihy a snažíme sa odtrhnúť od reality, ako sa len dá. Lisa Schroeder je výnimočnou autorkou, ktorá napísala ešte výnimočnejšie dielo, ktoré si zaslúži vašu pozornosť. Možno vás príbeh Rae nenadchne tak ako mňa, ale určite vám po dočítaní poslednej strany spadne kameň zo srdca, keď si uvedomíte, že napriek všetkému tam vonku je niekto, komu na vás záleží a má vás rád. A že akýmkoľvek ťažkým obdobím života si prechádzate, vždy sa nájde to malé svetlo nádeje, ktoré vám pomôže vstať.
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)