sobota, januára 04, 2014

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhyhttp://storage.albatrosmedia.sk/albatrosmedia/images/large/d972b9706c9fe4267a3e1ca79b6b8014.jpgViete si predstaviť, že váš najlepší priateľ by bol nafukovací?

To najkrajšie dievča, ktoré vie všetko o filmoch, mŕtve a predsa by sa s vami rozprávalo?

Že by vás zatvorili do pivnice, v ktorej je starý nefunkčný telefón, na ktorý v noci volajú mŕtvi?

A čo ak vás prenasledujú ľudia z kariet a jediná možnosť, ako sa pred nimi schovať, je nasadiť si masku?

Joe Hill má neuveriteľný dar slova. Každá jedna veta vám hladko skĺzne dole gágorom. Bodaj by aj nie, keď mu v žilách koluje krv Stephena Kinga. No určite nie je ľahké tvoriť v tieni svojho otca. Napriek tomu to Joe zvláda ľavou zadnou a dokonca sa ani veľmi nezadýcha. Veď prečo aj, keď mu to ide tak zľahka, že?

V zbierke Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příbehy nájdete spolu 16 poviedok, pri čom je každá úplne iná. A keď vravím úplne, tak úplne. Jedna druhej sa takmer v ničom nepodobajú a spoločný je snáď len priam kráľovský štýl, akým sú napísané. Vybrať si môžete medzi tými kratšími a oveľa dlhšími. Ak sa ale tešíte na parádnu hororovú nádielku, musím vás schladiť ešte na začiatku – nie všetky sa do tohto žánru radia a nájdeme medzi nimi aj pár hybridov. Jednoducho by som ich nazvala divné. A dôležité je podotknúť aj fakt, že si nie sú tak celkom rovnocenné. Na chvíľku zabudnime na štýl, ktorým sú napísané a zamerajme sa na ich kolísavú kvalitu.

V prvom rade – na mnohé si po dočítaní ani nespomeniete. A možno vo vás nezanechajú ani žiadne pocity. Len nejakú prázdnotu, ktorú nemôžete vyplniť. Je pravdepodobné, že z časti to bolo i preto, že Joe nedokázal niektoré poviedky ukončiť tak, aby nám ich rozuzlenie vyrazilo dych. Neviem, či to bolo nedostatkom inšpirácie, času alebo počtu strán. Výsledok je ale rovnaký. Občas mi bolo priam do plaču, ako nedôstojne skončili. Otvorené konce mi nevadia... pokiaľ mám istotu, že čoskoro do rúk dostanem nejaké pokračovanie alebo je moja myseľ natoľko zmätená, že si dokáže vyvodiť vlastné (šialené) závery.

Aby to však nebolo len o kritike, Joe Hill napísal aj také poviedky, na ktoré jednoducho nebudete môcť prestať myslieť. Vytasil niekoľko veľmi zaujímavých nápadov. Dokonca si myslím, že by si zaslúžili i viac pozornosti a v budúcnosti by sa im mohol povenovať i v niečom dlhšom. No bohvie, či by práve kvôli tomu nestratili svoje čaro. V každom prípade ale dúfam, že sa raz k niektorému z nich vráti. Veľmi by ma to potešilo a určite nie som sama.

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy je kvalitnou zbierkou, pri ktorej si ani neuvedomíte, že obraciate poslednú stranu a je po všetkom. Nie všetko vám utkvie v pamäti, ale to niečo čo tam ostane, bude nezabudnuteľné. Na zbierkach je čarovné práve to, že nemusíte čítať celú knihu zas a znova kvôli obľúbeným pasážam – stačí, že si nalistujete príbeh, na ktorý máte práve chuť a voilá – číra spokojnosť z čítania je na svete. Určite si ale každý jeden príbeh zaslúži pozornosť. A ako sa hovorí – koľko ľudí, toľko ľudí – čo sa páči mne, nemusí sa teba. Preto si všetky poviedky nájdu miesto v srdci niektorého čitateľa.

Chcela by som poďakovať spoločnosti ALBATROS MEDIA za poskytnutie recenzného výtlačku.

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)