sobota, januára 11, 2014

Anywhere

HLAVNÉ HESLO KNIHY: Keď sa nevieš postaviť vlastným problém zoči-voči, ujdi do Európy.

Skye má všetkého plné zuby: plánovanej svadby s mužom, ktorého vlastne ani nemiluje, svojho nudného života a ešte viac svojej matky, ktorá ju ustavične komanduje. So svojou najlepšou priateľkou sa vydá na dlhé roky plánovaný výlet do Európy – kým sa všetko nepokazí.

Paige sa musí vrátiť späť do Ameriky a Skye ostáva sama. Práve v tú najbezradnejšiu chvíľu stretáva Ashera, ktorý sa ku nej pridáva na cestu do Ríma. Rozumejú si stále viac a viac, no obaja si uvedomujú, že nech sa stane čokoľvek, nesmú jeden druhému podľahnúť. Ale čo ak je láska silnejšia ako rozum...

...a všetko skĺzne do starého známeho klišé bez akejkoľvek štipky originality. Dievča stretne chlapca, spriatelia sa, chcú niečo viac, ale nahovárajú si, že nemôžu byť spolu lebo po a, po b, po c, atď. A ako čerešnička na torte je matka hlavnej hrdinky, z ktorej má naša Skye mindráky a ustavične si opakuje, že do nej nemôže hučať, pretože je medzi nimi OCEÁN. Celá kniha sa teda točí okolo Skye, jej ľúbostných vzťahov, jej matky a budúcnosti, ktorú si ešte nevybrala. Dobrodružná cesta skrz európske mestá je odsunutá na druhú koľaj a v je to len a len dobre.

Stále tak trochu od amerických autorov pri príbehoch z Európy čakám nejaký ten nadhľad. Starý kontinent je síce iný ako Amerika a priam žije históriou, ale celkovo je ten život odlišný, ako si ho väčšina ľudí spoza veľkej mláky predstavuje. Nežije sa tu s takou ľahkosťou a dokonca ani ako turista sa k všetkému nedostanete lusknutím prstov. Avšak J. Meyers, autorka knihy, si očividne ako väčšina myslí, že Európa je rozprávková krajina s miliónmi možností, o ktorých nikto ani len netuší.

Jedinou výhodou tohto kratučkého príbehu (má cca 250 strán) je dynamický a ľahko napísaný text, ktorý doslova a dopísmena ubieha pred očami. Ani si neuvedomíte, že ste už na poslednej strane. Sám Asher je tak trochu neuveriteľnou postavou. Chlap, ktorého v uliciach Paríža určite nestretnete, ale jeho nežnosť a milé správanie pohladí na duši. A Skye... Skye je inteligentná a zároveň neskutočne hlúpa. Neuvedomuje si svoje možnosti a radšej svojim blízkym dovolí, aby ňou hádzali ako s handrou, pretože ich nechce sklamať. Príklad by som si z nej určite nebrala a jej matku hodila do mlynčeka na mäso. A jej bývalého frajera tiež.


Anywhere je oddychovkou, ktorá neoslní, ani neurazí. Máte depky, ťažké obdobie, veľa vecí na práci a potrebujete si večer vydýchnuť? Kniha je ako stvorená pre vás. Chcete premyslený dej, zaujímavé postavy a kvalitnú literatúru? Ech... budem sa spolu s vami tváriť, že J. Meyers tento „skvost“ nikdy nenapísala a po tej pravej knihe môžete pátrať ďalej.

5 komentárov:

 1. Ten oceán aj mne liezol na nervy, furt som si hovorila, že bože však má už svoj vek aby sa rozhodla za koho sa vydá a za koho nie!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mala ju radšej v tom oceáne utopiť, ni? :D

   Odstrániť
 2. Super recenzia, ale kniha by ma asi dosť rozčuľovala.:D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Och, ver tomu, že aj mňa! Nebolo to vyslovene zlé a malo to dobré momenty (hlavne tie zábavné), ale občas som sa proste pozastavila pri tom, prečo tak inteligentná baba dovolí ostatným, aby s ňou zachádzali ako s handrou. Proste... dovi dopo :D

   Odstrániť
 3. ahoj,
  už dlhšie kukám na tvoj blog. je úplne super ! :) s kamarátkou máme blogspot tiež o knihách, nedali by sme vzájomné členstvo? :)
  prepáč ak otravujem.
  Náš blog: kniznemaniacky.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)