sobota, decembra 14, 2013

Karanténa: Samotárihttp://www.fortunalibri.sk/files/cat/583t1_Karantena_300.jpgŠtudenti McKinleyho strednej školy sú v pasci. Priamo pred ich očami umreli všetci učitelia na záhadný vírus, ktorý zabíja len dospelých a preto sú pred ním v bezpečí. Kým nezmaturujú.

Vytvárajú sa gangy, ktoré spolu súperia. No David Thorpe so svojím bratom proti nim stoja úplne sami. Dokážu prežiť nočnú moru a šťastne zmaturovať, alebo steny školy už viac neopustia?

Lex Thomas je pseudonym pre autorské duo – Lex Hrabe a Thomas Voorhies. Úprimne sa na začiatok priznám, že každá kniha, ktorú napíše viac ako jeden spisovateľ, je jeden veľký risk. Minimálne pre mňa určite. Nedokážem si predstaviť, ako by sa mysle dvoch ľudí mohli zosúladiť natoľko, aby výsledný produkt, ktorý spolu stvoria, dával zmysel. Pokiaľ nedochádza ku striedaniu pohľadov pri jednotlivých kapitolách, keď iné písané slovo príde celkom vhod. V tomto prípade je ale kniha v tretej osobe a občas to zaškrípe. A poriadne. Štýl má stúpajúco klesajúcu tendenciu. Aby som to presnejšie vysvetlila – niektoré pasáže sú napísané pútavo a dynamicky, pri iných zívate a hocako zaujímavo sa príbeh vyvíja, nudíte sa. Absolútne netuším, ktorý z autorov mal navrch, ale ako celok to pôsobí neprimerane a viac než priemerne.

Čo je však nádherne vystihnuté, je situácia medzi stenami strednej školy. Môžete byť akokoľvek dobrí priatelia, keď vás odtrhnú od civilizácie a vy bojujete o každý kúsok jedla, ste ochotní urobiť čokoľvek, aby ste prežili. Vytvárajú sa spojenectvá, každý hľadá spôsob ako ukázať, ku ktorej skupine patrí, ako môže zastrašiť ostatných. Sila prežiť je v ľuďoch tak hlboko zakorenená, že i keď si kedysi mysleli, že by nedokázali zabiť, teraz to za vidinou lepšieho dňa urobia. Decká v škole si vytvorili vlastnú hierarchiu a kto nepatrí do žiadneho gangu, je nikto. Nepotrebná špina. Nikto sa ľudí, čo nikam nepatria - čo nič neznamenajú, nebojí. Nikomu ani len nezíde na um, že by sa jedného dňa mohli spojiť a čosi dokázať. Prečo aj, že? A možno práve to je dôvod, pre ktorý sa hierarchia nakoniec predsa len rozpadne. Stačí čo i len štipka nádeje a ľudia sa vrhajú do boja. V tomto prípade nádej predstavuje David Thorpe.

https://static.squarespace.com/static/51b3dc8ee4b051b96ceb10de/51ce6099e4b0d911b4489b79/51ce61a7e4b0d911b449bacd/1332821530923/1000w/quarantine3262012.png
Tak trochu som nepochopila, prečo začali k Davidovi vzhliadať ako k bohovi a rovnako na tom bol i jeho brat, s ktorým som zdieľala svoje pocity. Potom som si ale uvedomila, že stačí iskra, akákoľvek iskra – a oheň v srdciach splanie. Viem, že to znie klišéoidne, avšak ľudia vždy v bezvýchodiskovej situácii veria aj v nemožné. Niekoľkokrát sa to potvrdilo i v našej histórii.

Väčšina postáv je plochých a čierno-bielych. Buď je niekto zlý, alebo dobrý. Pri málokom dochádza k akémukoľvek kontrastu v povahe. Láska dvoch hlavných hrdinov pôsobí ako päsť na oko a nie je vôbec dotiahnutá. Každý jeden myslí v prvom rade na seba a to je najrealistickejšia črta celej knihy.

Štýl, ktorým je kniha nepísaná, je kolísavý. Niekedy krútite hlavou nad tým, ako niekto mohol napísať čosi také geniálne. O chvíľku dostanete facku a nebudete vedieť pochopiť, prečo ten úžasný štýl prešiel do čohosi tak jednoduchého a nezaujímavého. Práve k tomuto zväčša dochádza, keď sa spoja dvaja autori, ktorí chcú vytvoriť spoločné dielo. V niektorých pasážach sa to hodí, v iných to pôsobí zle a prekáža to.

Kniha Samotári vytvára vcelku obstojný úvod novej série a môže navnadiť na pokračovanie. Bohužiaľ... čitateľov, ktorí už toho majú viac za sebou, neoslní a nedonúti ich vytvoriť si k hlavných hrdinom akýkoľvek vzťah. Zmechanizované vzťahy pôsobia nudne a pasívne. Ak však máte mladšieho brata, sestru, bratranca či kamaráta, ktorý nie je práve veľký fanúšik kníh... Samotári sú veľmi dobrým darčekom. Dej plynie rýchlo a plynule. No pre kohosi, kto má rád čosi náročnejšie, bude kniha stratou času. 

Chcela by som poďakovať vydavateľstvu FORTUNA LIBRI za poskytnutie recenzného výtlačku. 

4 komentáre:

 1. Ako vždy super napísaná recenzia. Knihu mám požičanú z knižnice, tak hádam sa k nej čoskoro dostanem... a aspoň budem vedieť, čo očakávať (a že netreba čakať zbytočne priveľa).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ono ako také oddychové čítanie je to fajn, len... kniha sa podľa mňa preceňuje :)

   Odstrániť
 2. "Tonoucí se stébla chytá" :)

  Jinak tahle kniha vypadá vážně docela dobře, zrovna dnes jsem na ni četla ještě jednu recenzi a docela to vypadá, že by se mi příběh mohl líbit. Jediné, co mi podle popisu trochu vadí, je ta romance. Proč ji autoři cpou vždy do všeho zkrátka nechápu.

  Škoda je i těch jednoznačně vyprofilovaných postav, protože zrovna v těchhle příbězích o přežití pro mě bývá nejzajímavější takový ten duševní přerod postavy z mírumilovného člověka na někoho, kdo považuje zabíjení druhých za nezbytnost.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak, tak. To mi vadilo najviac - tá jednoznačnosť postáv. Bolo jasné, kto sa ku komu pridá, ako zareaguje, čo asi spraví... škoda :) Mám radšej trochu hlbšiu psychológiu :)

   Odstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)