streda, augusta 14, 2013

Prečo sú Americkí bohovia božskí?

Keď rôzne národy prišli do Ameriky, priviedli so sebou aj svojich bohov – pohanských bôžikov a démonov, ktorým nadprirodzenú moc dávala viera ich uctievateľov. Ľudská spoločnosť sa však rokmi zmenila, uctievačov ubudlo, bohovia upadali do zabudnutia a nakoniec sa z nich stali žobráci, podvodníci, veštci či robotníci na jatkách. Ich miesto zaujali božstvá, ktoré uctieva moderný človek: Auto, Médiá, Mesto, Cesta, Svet a iné. Príbeh sa začína, keď hlavného hrdinu Tieňa prepustia z väzenia a vstúpi do sveta, čo je obrátený naruby. Jeho manželka je mŕtva a záhadný cudzinec pán Streda mu ponúkne prácu. Navyše ho varuje pred prichádzajúcou búrkou – bojom o Ameriku.

Kto to vlastne je ten Neil Gaiman?
Pochybujem, že sa tu nájde niekto, kto o tomto mužovi nikdy nepočul, ale... opakovanie je matka múdrosti, tak prečo si o tom sympaťákovi, ktorý sa skrýva pod týmto menom, niečo nepovedať, že? Neil je novembrové dieťa, narodil sa v roku 1960 v anglickom meste Hampshire. Spolu s (dnes už bývalou) manželkou Mary, dcérami Holly a Maddy a synom Michaelom sa presťahoval v roku 1992 do Minneapolisu v Minnesote. Ako dieťa miloval tvorbu C.S.Lewisa (Kroniky Narnie), J.R.R.Tolkiena (Pán prsteňov), Ursuly K.LeGuin (Kroniky Zememorí) či hororového majstra Edgara Allana Poea. Sám o sebe hovorí, že by nebol človekom, ktorým je dnes, ak by nebolo knižníc, v ktorých prežil najkrajšie momenty svojho detstva. S písaním začal ešte v Anglicku ako novinár. Prvá kniha, ktorú vydal, bola biografia Duran Duran, ktorej venoval 3 mesiace. V USA mala veľký úspech jeho komiksová séria Sandman, ktorá získala množstvo ocenení. Dnes je už jeho meno pojmom a niet fanúšika fantasy alebo sci-fi, ktorý by ho nepoznal. Píše pre mladých i dospelých a rovnako sa venuje i televíznej tvorbe. V slovenčine zatiaľ vyšli jeho dve diela – Americkí bohovia (Slovart) a Záhrobná kniha (Ikar), no v dohľadnej dobe nám vydavateľstvo Slovart predostrie i preklad najnovšieho knižného prírastku a to Oceán na konci cesty.

Hlboký nádych a ide sa nato!
Americkí bohovia sú ťažká kniha. Aj váhovo, aj obsahovo. Ak vás niekto naštve, pokojne mu ňou môžete zlomiť nos, ale to sa nepatrí. Voči knihám je takéto násilnícke správanie nefér, hlavne, keď nám majú obohacovať dušu a nie spôsobovať úrazy. Verte mi, oveľa viac toho človeka naštve, ak ho odrovnáte nejakou šikovnou frázou a svojou inteligenciou.

Ale späť k Americkým bohom – príbeh je zložitý, prekombinovaný a musíte dávať pri čítaní veľký pozor nato, aby ste sa nestratili. Snáď som sa ešte nestretla s knihou, v ktorej bolo tak veľa postáv s tým, že každá mala nejakú úlohu. Nikto sa tam neobjavil len tak pre srandu králikov, nikto nebol do počtu. Neil Gaiman dokázal, že ozaj všetci sú dôležití (a ako hovorí Doktor – nikdy v celom šírom vesmíre nestretol niekoho, kto by dôležitý nebol, Gaiman to len potvrdzuje (a sám nejaké časti k tomuto famóznemu seriálu napísal, ak ste ho ešte nezačali pozerať, len do toho ;)).

Celá kniha je napísaná takým štýlom, že sa vám pomaly a nevtieravo dostane pod kožu. Ani si neuvedomíte a budete prežívať všetko spolu s Tieňom a pomaly sa vám o osude bohov bude i snívať. Ak opomenieme skupinu čitateľov, pre ktorých táto kniha jednoducho nebola napísaná, ostatných môžeme rozdeliť do dvoch skupín (ja so švagrom sme sa to mali dokonca presne takto): a) tí, ktorí sa od knihy nebudú môcť odtrhnúť a prečítajú ju viac-menej na jeden záťah a b) tí, ktorí si ju budú chcieť vychutnať a budú si z nej odštipkávať vždy len po troškách. Nezáleží na tom, kam sa zaradíte – ak patríte medzi fajnšmekerov, čítanie si užijete na plno. Či to bude trvať tri dni alebo mesiac.

Ku koncu len malé upozornenie – Neil Gaiman odkrýva príbeh pomaly a postupne. Záverečné odhalenia sú šokujúce a dych vyrážajúce, ale nie každému môže sadnúť jeho štýl. Ale určite mu dajte šancu. Ak vám to nevyjde na prvý raz, skúste to druhýkrát, určite sa vám dostane pod kožu. Budete chcieť vedieť, čo sa stane ďalej, nedá vám to spať. No uznávam, že niekomu to môže pripadať nudné a nezáživné. Koľko ľudí, toľko chutí. Ak však máte chuť na niečo prepracované do najmenšieho detailu, niečo svieže a iné – Americkí bohovia sú pre vás ako stvorení. Tak ako boli i pre mňa. A určite po zatvorení knihy ju budete chcieť otočiť opäť na prvú stranu a pustiť sa do toho odznova.


Rada by som poďakovala vydavateľstvu SLOVART za poskytnutie recenzného výtlačku. Amerických bohov si môžete objednať priamo na stránkach vydavateľstva, poprípade v inom internetovom kníhkupectve.

6 komentárov:

 1. Gaiman je super. Jeho Nikdykde je skvost, to si určitě přečti jako další. Nebo Dobrá znamení, co napsal s Pratchettem :)
  A jinak, já snad poruším tu svoji zásadu a zarezervuju si to v knihovně... Tak moc jsi mě (znovu) nalákala :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. O:) Cieľ splnený, môžem ísť spokojne spať! :D

   Odstrániť
 2. Americké Bohy právě čtu - a hrozně mě baví, i když je fakt, že už jsem četla lehčí knihy (i váhově, i obsahově). Gaiman je génius, jediná kniha, co mi od něj zatím 100% nesedla, byli Anansiho chlapci. Sice to bylo nadprůměrné čtení, ale ostatní Gaimanovy knihy mám zkrátka radši :)

  A jsem naprosto odvařená z té zmínky o Doctorovi WHO, protože to je jeden z nejlepších seriálů na světě :) Uvažovalas o účasti na Brněnském WHOconu? Já už mám zakoupenou vstupenku a těším se jak na Ježíška :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tento rok mi ten WHOcon určite nevyjde, ale budúci rok - ak teda bude - tak by som sa rada dovalila, hlavne ak sa mi podarí dostať na vysokú do Brna. A áno - je to úplne geniálny seriál a som strašne nadšená z 12. Doktora :)

   A Gaiman je génius, nemôžem nesúhlasiť :)

   Odstrániť
 3. Aaaa, super recenzia.:) Popravde som neuvažovala nad čítaním tejto knihy, ale začínam to prehodnocovať.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite to skús, mohlo by sa ti to páčiť :) Nedokážem si tipnúť, či sa ti bude páčiť určite, alebo vôbec. Nato musí človek prísť sám, ale je to perfektne prepracované a kvalitne napísané. Tá kniha má jednoducho dušu a tú poslednú dobu mnoho príbehov stráca...

   Odstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)