streda, apríla 24, 2013

Zrodení pre smrťĽudia vynašli liek na dlhovekosť. No má svoju daň. Zem by nezvládla taký nápor bytostí a preto môžu mať ľudia len jedno dieťa (aj to len niektorí). Ak má potomka niekto nelegálne, je odvedený do väzenia a jeho dieťa je označené za nadbytočné. Ani vo Veľkej Británii, v ktorej žije 15 ročná nadbytočná Anna, to nie je inak. Jej rodičia boli sebeckí a mali ju napriek zákonu, ktorý to zakazuje. Dnes sa Anna snaží byť užitočnou nadbytočnou, ktorá pozná svoje miesto. Kým sa v jej živote neobjaví Peter a neodhalí jej svet, ktorý na ňu tam von čaká...

http://data.bux.sk/book/033/094/0330946/large.jpgZrodení pre smrť (v origináli The Declaration) u nás na Slovensku už raz vyšli pred pár rokmi ako Nadbytoční s detskou kreslenou obálkou. Vydavateľstvo sa tento útly román Gemmy Malleyovej rozhodlo vydať opäť v novom šate a s iným názvom. S dystópiami sa vrece len tak roztrhlo a máloktorá stojí ozaj zato. Väčšina je plná nelogických dier a svet stojí na krehkých základoch. Ak teda hľadáte dystópiu s prepracovaným svetom, ktorý vyzerá priam dokonale, ale v skutočnosti je zvrátený a prehnitý do špiku kostí, určite si nenechajte Zrodených pre smrť prekĺznuť pomedzi prsty. Mohli by ste prísť o jeden z drahokamov v tomto žánre.

Musím sa priznať, že mňa Zrodení pre smrť neočarili tak ako iných. Štýl písania je strohý, nerozvinutý, ako keby sa autorka snažila zapísať čo najmenej strán. Občas to šlo na úkor kvality, inokedy to bolo vítané. Spočiatku sa však dej vlečie (a to napriek jednoduchosti textu a krátkym vetám) a kniha vám nič nedá. Anna prežíva zo dňa na deň, spĺňa svoje povinnosti, občas máte náhľad na konflikty medzi nadbytočnými... a tam to končí. Teda – kým sa na scéne neobjaví Peter. Všetko sa začne pomaly odhaľovať a jednotlivé kúsky skladačky začnú dávať zmysel.  Anna, ktorá spočiatku pripomínala stroj alebo bábku, ktorou môže kdekto manipulovať, sa pozbiera a začne aktívne konať. Ale jedno autorke kvitujem – Anna sa bojí, Anna má pochybnosti, Anna je zmätená. Kto vlastne klame? Komu by mala veriť? Nemala by radšej urobiť niečo iné? Človek je vždy plný pochybností, hlavne pokiaľ ide o dôležitý krok v jeho živote a to hlavne v totalitnej spoločnosti. A i keď v jednu chvíľu urobí rozhodnutie, ktoré sa nedá vrátiť späť, stále v ňom hlodá ten malý červík, ktorý ho bude privádzať k nepríčetnosti. Tak to jednoducho je.

http://wordandpiece.files.wordpress.com/2012/11/declaration2.jpgNaopak Peter je typický hrdina napísaný podľa osnovy. Prakticky nemá osobnosť a tie malé záblesky vlastností mu nevytvárajú charakter. Autorka sa vie pohrať so psychikou postáv a dokáže odôvodniť, prečo konajú tak, ako konajú. Tu to bol jednoducho krok vedľa a to nie posledný. No nemôže byť všetko zlato čo sa blyští a všetko nám vynahradí svet, v ktorom hrdinovia žijú. Svet, ktorý by sme poľahky mohli vytvoriť. Ľudia sú sebci, ktorí nemajú štipky súdnosti a ak si starý človek myslí, že niekto mladý môže zomrieť, pretože ešte nič neprežil, je to proti prírode. Avšak celkovo je charakter spoločnosti vykreslený priam dokonale. Dokonca by som povedala, že autorka perfektne využila unanimistický princíp, keď spoločnosť reaguje ako jednotlivec.

Čo sa týka príbehu – pred pár rokmi mohol byť dych berúci a nervy drásajúci. Dnes, keď je na trhu toľko dystopických kníh, je ťažké nájsť takú, ktorá vám spôsobí zimomriavky. Ak nesympatizujete s hlavnými hrdinami, celý príbeh vám môže prísť ako príliš tuctový. No ako dystopická jednohubka na jedno daždivé popoludnie sú Zrodení pre smrť ako stvorení. A určite poslúžia ako krásny vzor pre mladšie ročníky, ktorých pohľad na svet sa stále formuje a je viac-menej neskazený. Milovať a vážiť si vlastný život, je veľmi dôležité, ale ísť proti prírode a zabrániť jej tvoriť, nie je správne. A to je to, čo si po dočítaní uvedomí snáď každý.

Rada by som poďakovala vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku.
 

2 komentáre:

  1. Pekne napísané a v podstate súhlasím, hoci sa mi kniha asi páčila viac ako teba práve pre jej jednoduchosť. A myšlienka existencie Nadbytočných je fascinujúco mrazivá.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Veľmi pekná recenzia 8)
    Ten svet sa mi veľmi páčil, to bolo proste hrozné! Takisto Anna, ako sa naozaj bála a chovala sa podľa toho, ako ju proste vychovali, ako sa chovať mala. Po úteku mi to prišlo také urýchlené, ale celkovo naozaj dobrá kniha 8)

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)