streda, apríla 10, 2013

Kam zmizla Aljaška

Tínedžeri sú v očiach väčšiny autorov svätí. Nepijú, nefetejú, nesexujú, nefajčia. Jednoducho dokonalosť sama. To, že v skutočnosti je všetko naopak, im vôbec netrhá žily a ďalej si píšu vo svojich knihách o tom, ako 16 ročné dievča našlo princa na bielom koni a ako s frajerom plánuje rodinu. Koniec. Bodka. Jeden by si myslel, že v skutočnosti na papier len vylievajú svoje tajné sny, ktoré sa nikdy nesplnili (bohvie, možno to tak je). Preto autori, ako je i práve John Green, sú na trhu veľmi vítaní. Dôvod? Píšu o tom tak, ako to je. Bez servítky. A človeku to dá omnoho viac, ako niekoľkokrát premaľovaná realita.

Miles má všetkého plné zuby. Riešenie: internátna škola. Život tu je úplne iný – akčný a nepredvídateľný. A to i vďaka Aljaške Youngovej, ktorá je vtipná, sexi, múdra, nezničiteľná a šialená. Spolu s Takumim, Plukovníkom, Larou a Aljaškou po nociach chľastá, fajčí a strieľa si zo zvyšku internátu. Z nevinného lúzra, ktorého najväčšou zábavkou boli posledné slová slávnych osobností, sa postupne vytrácajú všetky zábrany a jeho dovtedy mizerný spoločenský života naberá na obrátkach. A ani on sám nevie, či cestou nenájde to svoje Veľké Azda...

John Green je čarovný. S postavami zaobchádza s takou ľahkosťou, že jeden má pocit, že mu v skutočnosti spolusediaci hovorí story o svojom bratrancovi a vôbec si neuvedomí, že číta fiktívnu knihu o fiktívnych ľuďoch. Podáva realitu ľahko a nenútene. Jednoducho. A práve v tej jednoduchosti je krása. Mladí ľudia sa nerozprávajú v kvetnatých súvetiach, ktoré majú 10 prísudkov a niekoľko činných a trpných príčastí. Nadávajú, odsekávajú, vyjadrujú sa striedmo a filozofia je hlavnou témou ich rozhovorov, len keď sú takmer na mol. A predsa len tam medzi tými krátkymi vetami nájdete toľko krásnych myšlienok. Často len naznačených a nevypovedaných, tam kdesi medzi riadkami. John Green je majster slova a nepodá všetko na striebornom podnose, ale nechá čitateľa i rozmýšľať a uvažovať.

V knihe sa nájdu hlavne mladí, pre ktorých je určená, ale ani starší čitatelia nebudú mať problém stotožniť sa. John Green sa nikomu nesnaží kázať. Nevnucuje vlastné názory a už vôbec sa nepokúša vytvoriť nejaký dokonalý ľudský model tínedžera. Hlavný hrdina, Miles, je obyčajný chalan, ktorý dospieva a každý jeden zážitok, každá skúsenosť ho formuje a mení jeho pohľad na svet. Miles konštatuje, rozmýšľa a uvažuje, ale nikdy v jeho myšlienkach nenájdete – ani v útržkoch rozhovorov – nejaké poučujúce riadky, ktoré by sa vám Green snažil vnútiť. A vtom je tá krása. Je na vás, čo si z knihy vezmete. Nikto a nič vás nebude nútiť sa ku nej vrátiť. Avšak ten číry pôžitok, ktorý môžete cítiť pri čítaní Aljašky... to je taký vzácny pocit, že jednoducho neodoláte. Pretože každý jeden rozhovor má význam, každá udalosť je dôležitá a vytvárajú sieť chodníkov života, ktorá nás má doviesť k Veľkému Azda.

Priemerných príbehov nájdete množstvo, ale tých výnimočných len pár. A je mi cťou predstaviť vám knihu Kam zmizla Aljaška, ktorá výnimočnou rozhodne je. Príjemné čítanie.

Veľké poďakovanie smerujem vydavateľstvu SLOVART za poskytnutie recenzného výtlačku. Knižku Kam zmizla Aljaška si môžete objednať cez internetové kníhkupectvo ABC Knihy.

5 komentárov:

 1. To znie naozaj dobre 8) Ešte som od neho nič nečítala, ale zase aj takýto typ knihy by som mohla skúsiť 8)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite neváhaj :) Je to napísané perfektne a stojí to za skúšku :)

   Odstrániť
 2. Alaska je úžasná! :) A skvele napísaná recenzia, podarilo sa ti to vystihnúť.:]

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Akurát som si to objednala, skvelá recenzia :-) dúfam, že ma nesklame a bude sa mi páčiť tak, ako tebe.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tú knihu zbožňujem!

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)