sobota, marca 23, 2013

A čo tak audioknihy?Už je to nejakú dobu, čo kniha nemá len papierovú podobu. Okrem toho, že si ju vieme v elektronickej podobe stiahnuť do niekoľkogramovej čítačky, si ju dnes môžeme i vypočuť. A to kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí si ju stiahnuť v podobe mp3 súboru do mobilu a voilá! Môžeme sa počas dlhej cesty autobusom ponoriť do príbehu a pri tom s úsmevom pozorovať krajinu.

Ako to s tými audioknihami vlastne je?
Jeden by si myslel, že ak knihu nedrží v ruke v papierovej podobe, tak ho príbeh nepohltí rovnako, ako pri klasickom čítaní. Áno, tá vôňa a zvuk otáčaných strán je nezameniteľný. To vieme všetci. Niektorí si síce myslia, že klasická kniha zanikne, ale podľa mňa je to hlúposť. Priaznivci sa vždy nájdu. Ale prečo si to čítanie občas neuľahčiť a namiesto namáhania očí trošku precvičiť sluch? V čom sú teda audioknihy lepšie?

Ľahko prenášateľné
V dnešnej dobe už audioknihu nemusíte mať nutne nahranú na CD alebo kazetu, môžete si ju bez problémov stiahnuť do mp3 prehrávača či mobilu a pustiť si ju kedykoľvek a kdekoľvek. Jednoduché ako facka!

Máte chuť čítať, ale musíte upratovať – VYRIEŠENÉ!
Blížia sa sviatky a vy musíte popratať všetky izby, umyť okná a k tomu sa pustiť i do pečenia, ale jediná vec, po ktorej túžite, je čítať. Audiokniha váš problém vyrieši veľmi rýchlo – stačí vám mikina, alebo nohavice s vreckami, kde strčíte mobil a k tomu slúchatká do uší. Samozrejme, môžete mileného rozprávača nechať hovoriť príbeh na celý dom, je to len na vás.

Príjemný rozprávač
Poznáte to – existujú ľudia, ktorých by ste mohli počúvať hodiny a hodiny a to by mohli dookola hovoriť o tom istom. Takíto ľudia vedia urobiť i z nudnej a obohranej témy, ako je počasie, čosi k čomu sa chcete jednostaj vracať. Iní dokážu hovoriť tak presvedčivo, že máte niekedy pocit, že by vám dokázali vnútiť predstavu, že mlieko nie je biele, ale čierne a vôbec by ste neprotestovali. Jednoducho by ste to brali ako fakt. A väčšinu audiokníh narozprávajú presne takéto typy – budete sa k nim vracať už len preto, lebo z nich rozprávači spravili niečo výnimočné a nezabudnuteľné. Hlas človeka dokáže divy.

Muži, kteří nenávidí ženy - Milénium I
Moja prvá skúsenosť – Muži, ktorí nenávidia ženy
Knihu nahovoril Martin Stránský (prepožičal svoj hlas i ďalším dvom častiam trilógie), ktorého hlas sa vám dostane do povedomia behom sekúnd. Je nevtieravý. Rozpráva príbeh tak, aby vás zaujal, ale zároveň sa vám ho nesnaží nanútiť. Dokáže ho interpretovať s takou ľahkosťou, že behom chvíľky prestanete vnímať, že tie slová nečítate sami, ale že vám ich ktosi hovorí. Nie všetci sú dobrými rozprávačmi. Zle prerozprávaný akokoľvek dobrý príbeh, by vás nikdy nechytil za srdce. Avšak Martin narába s hlasom tak jemne a bez akýchkoľvek problémov, že i keby ste si pustili niekoľko ráz obohraný scenár, ani by ste si neuvedomili, že ste to už niekde počuli. Žrali by ste každé jedno slovo a po dopočúvaní si povedali: „Tak TOTO bolo niečo!“ A presne to Martin Stránský dokáže. Knihu Muži, ktorí nenávidia ženy, napísal výnimočný muž a rovnako výnimočný muž českú verziu i narozprával. A teraz si to predstavte – 2x niečo úžasné v jednom. Už je len otázne, či toľko perfektného dokážeme naraz zvládnuť... hm... dilema!

Som zo Slovenska, kde audioknihy zoženiem?
Jedno veľké ďakujem internetovému audiokníhkupectvu AUDIOLIBRIX. Jedinou smolou je, že do češtiny a slovenčiny je nahovorených relatívne málo kníh. Avšak výber je dosť široký a určite si tam niečo nájdete. Mňa osobne zaujal i Allan Edgar Poe – predstavte si, že ležíte v noci v posteli a ktosi vám hovorí jeden z jeho strašidelných príbehov. Áno, tiež to vidím tak, že by som si veľmi nepospala. A v tom je to čaro!

Nakoniec ešte jedno veľké ďakujem AUDIOLIBRIX, za poskytnutie jednej z audiokníh z ich ponuky. Bola to skvelá skúsenosť a určite sa k takýmto knihám ešte vrátim. A vy ostatní – neváhajte! Občas nechať oči oddýchnuť nie je na škodu a ak natrafíte na kohosi s hlasom, aký má Martin Stránský, tak to máte vyhrané.

Príjemné počúvanie a veľa dych berúcich knižných príbehov!
 

5 komentárov:

 1. Audioknihy mám ráda - za dvouměsíční brigádu strávenou ve fabrice u pásové výroby jsem přeposlouchala všechny díly Harryho Pottera a doma mám i Eragona, kterého namluvil právě Martin Stránský. Má neuvěřitelně sexy hlas a občas jsem se přistihla, že se jen "kochám" a neposlouchám, co říká :D
  Jinak teda dávám přednost tomu, když jsem knihu přečetla a časem si ji chtěla "oživit" v podobě audio záznamu. Nečíst a jen poslouchat mi moc nesedlo, občas jsem "vypla" a pak se ztrácela v ději...
  Hodně audioknih se dá splašit tady: http://mluveneslovo.chaves.cz/
  Na Larssona se určitě podívám, miluju ho! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite to skús :) Musím sa priznať, že občas som sa v tom stratila i ja, pretože hlas Martina je jednoducho úžasný. Ale prerozprával to perfektne, veď budeš počuť :)

   Odstrániť
 2. S audioknihami ešte nemám skúsenosti, jedine ak by sa rátalo aj strojové anglické čítanie pána z Kindla. :) Myslím, že si ma práve navnadila zaobstarať si nejakú audioknihu a pustiť si ju večer pred spaním..mama bude rada že si "nekazím oči čítaním po tme".

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Za skúšku človek nič nedá - možno len nejakých pár eur :) Ale ako spestrenie je to veľmi dobré :)

   Odstrániť
 3. Presne ako hovoris- najma pri upratovani nezaplatitelne!
  A konkretne Muzi ktori nenavidia zeny nahovorene Stranskym prave citam, naozaj dobre nahovorene:)
  Na audio nedam dopustit!

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)