štvrtok, februára 21, 2013

JAZDCI ČASOM: Prvá misia


ZAHRÁVAJ SA S ČASOM A SVET, KTORÝ POZNÁŠ, VYMAŽEŠ V ZLOMKU SEKUNDY...

Kto nás stvoril? -> Alex Scarrow

Čo naňho bonzneme? -> spočiatku bol členom rockovej skupiny, po 10 rokoch z nej odišiel a pracoval ako grafik, neskôr sa rozhodol tvoriť počítačové hry, nakoniec sa dostal k písaniu a... no a ďalej je to jasné – „narodili sme sa“ my

Koľko príbehov o nás svetu zavesil na nos? -> zatiaľ 7, v lete si pre vás chystá ďalší a potom niekedy ešte jeden (ak sa niekto nerozhodne v minulosti niečo zmeniť a my to nebudeme musieť naprávať... to by to čakania značne predĺžilo, takže držte palce!)

Komu poďakovať, že si môžete naše dobrodružstvá prečítať aj v slovenčine? -> veľká, veľká vďaka vydavateľstvu SLOVART

Kto to vlastne tvorí náš tím? -> Liam O’Connor, Maddy Carterová, Sal Vikramová – nato, že sme všetci z iného časového obdobia, spolu vychádzame dosť dobre (niežeby nám niečo iné ostávalo...)

Bolo by na čase priblížiť vám našu prvú misiu, však? -> Všetci traja sme dostali druhú šancu. Pracovať pre supertajnú organizáciu, o ktorej existencii nemá nikto ani tušenia. Cestovanie v čase už totiž nie je len hudbou budúcnosti, ale krutou realitou. Máme pred sebou náročnú misiu. V zlomku sekundy sme sa ocitli v realite, kde Adolf Hitler vyhral druhú svetovú vojnu a nad New Yorkom hliadkuje lietajúci tanier Veľkonemeckej ríše. A my máme len jednu šancu na záchranu sveta, ako ho poznáme...

Prečo by ste mali po našom príbehu určite siahnuť? -> je nabitý akciou a nebude sa ani chvíľku nudiť, v našich životoch sa ustavične niečo deje a neraz budete pochybovať spolu s nami, ako to celé vlastne dopadne, pomôžete nám zachrániť svet? Vaša pomoc sa nám možno zíde.

A čo slovenské vydanie? -> je úžasné, lesklé, nádherne voňajúce a jednoducho neuveriteľné (človek si ho musí ohmatať, aby veril, že je skutočné), ako sama možnosť cestovania v čase... ale ako vidíte, všetko je možné, tak prečo nebežať do najbližšieho kníhkupectva a neskúsiť to s nami? Viac fotiek týmto smerom :)

Slovo pre Stormy -> Alex Scarrow vytvoril svet, ktorý nie je úplne taký, ako ho poznáme. Ak zmeníme čo i len najmenší detail v minulosti, budúcnosť značne sčernie a možno sa ani nenarodíme, ktovie. Ukázal, že cestovanie v čase nie je veľká zábava, ako si to väčšina z nás predstavuje, ale i veľká zodpovednosť (veď sa len pozrime na Doctora Who, ktorý cestuje nie len v čase, ale i medzi svetmi a koľko síl ho stojí vesmír ako taký ochrániť, no hrôza). Spočiatku som mala pri čítaní v knihe chaos, nečudo – autor píše svižným štýlom a strieda jedna krátku kapitolu za druhou a to s rôznymi časovými úsekmi (plavíte sa na Titanicu, zrazu letíte lietadlom...). Avšak keď si po pár stranách zvyknete, všetko ide jedna radosť a kniha je jedna rýchla jazda plná dobrodružstva. Scarrow vám málokedy dovolí predýchať jednu hrôzu, hneď sa na vás valí ďalšia a i keď máte chuť rozbehnúť sa konečne na wecko, jednoducho vás to nepustí (nebudeme to prikrášľovať, je to jednoducho tak ako to je, no nie?). A veľkým plusom knihy je, že na vás nečakajú žiadni umrnčaní tínedžeri, ktorí sú skúšaný ťažkým osudom nešťastnej lásky, ktorá ich postrehla. Žiaden trojuholník. Žiadne hádzanie sa o zem hlavnej hrdinky, ktorá nie je spokojná s vývojom vzťahu s jej najbližším. Nie, nie, nie. Od prvej strany po poslednú sa ustavične niečo deje, vzťahy medzi postavami sa rozvíjajú a jedno zauzlenie strieda druhé. Príbeh neuveriteľne graduje a ani si neuvedomíte, budete na konci s túžbou schmatnúť druhý diel a ponoriť sa do sveta, ktorý Scarrow vytvoril. Ak teda hľadáte kvalitné čítanie o cestovaní časom – určite to skúste s Jazdcami. Budete veľmi príjemne prekvapení a užijete si každú jednu stranu. A hlavne si oddýchnete od všetkých tých tuctových YA kníh s vopred danou osnovou.

Hodnotenie -> 
- poslednú si šetrím na ďalšie diely, neverím, že pri Prvej misii Scarrow vytiahol všetky esá, ktoré skrýva v rukávoch

A tu je anglická nápoveda pre súťažiacich na Slovartbooklab: ER YKU CPVO IPJPBOD TK DONKDO TCES TCOJ YKU UJDOQSTPJD TCO EILKQTPJNO KR KJO WKQD – LPJDQP

Nakoniec už len poďakovaniu vydavateľstvu SLOVART za poskytnutie recenzného výtlačku. Knihu si môžete objednať priamo na ich stránke TU, či na LITERAMA.SK, ABCKNIHY.SK alebo to môžete risknúť i niekde inde, je to na vás.

 

4 komentáre:

 1. Znie to dobre 8) Určite to spadá pod kategóriu "mohlo by sa mi to páčiť" 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pred desiatimi minútami prišla, tak som teda zvedavá. Po takejto recenzii mám ešte väčšiu chuť sa do toho ponoriť čo najskôr. A s tým weckom to asi nebude problém.. zoberiem so sebou :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Úplne skvelá recenzia!:) A kniha vyzerá veľmi dobre, len nemusím dlhé série.:P

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Super recenzia! :) Mne sa Jazdcovia strašne páčili... :)

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)