streda, januára 16, 2013

Hrdinky na zabitie


Všetko je v najlepšom poriadku. Pijete pokojne čaj, čítate jednu z najdokonalejších a najlepšie napísaných kníh, ale má to jeden háčik... hlavnú hrdinku. Ups!

Najradšej by ste ju schmatli pod krk a dusili, alebo ju veselo prefackali, či ňou triasli až do bezvedomia. Nemáte ju radi, neznášate ju, máte chuť plakať a pýtať sa osudu, prečo takú dobrú knihu musela autorka pokaziť tým, že tam vopchala takú kravu. Po dočítaní knihe dáte od zlosti o 1-2 hviezdičky menej a nechcete ju už nikdy vidieť. Ale je tu jedno veľké ALE... čo ak by tá kniha bez hrdinky-kozy nemala takú úroveň?

V živote existuje množstvo typov ľudí. Viac tých zlých ako dobrých. Ľudia sú jednoducho sebeckejší, ako si sú ochotní priznať a nie sú samá ochota (nie, nie je to ako vo filmoch a knihách, kde sa vrhajú pred guľku, aby zachránili svojich milovaných – väčšinou si poriadne ľudia ani nevšimnú, že niekto stlačil spúšť... alebo to bude tým, že nosím okuliare?). Je to jednoducho tak. Sme klbká nervov (minimálne ja určite) a najradšej by sme si v niektorých situáciách hodili hrnčekom o stenu (čo však neurobíme, hrnček, ktorý držíme v ruky, máme príliš radi) alebo jednoducho niekoho spláchli (no nežijeme vo svete Harryho Pottera, ľudí len tak splachovať nemôžme... bohužiaľ...). A preto sa pýtam – nie je občas tá hrdinka, ktorú sme tak nenávideli a najradšej ju kopli, reálnejšia ako všetky tie dokonalé hrdinky z iných kníh? Áno, sú lepší ľudia a sú i tí zlí. Povedzte mi, kto už len nemá rád Katniss, Rose či Clary? Všeobecne sa radia k tým dobrým, i keď i ony majú svoje muchy (napríklad taká nevrlá Katniss – mám ju rada, ale kamošky by sme asi neboli). No sú tu i oveľa horšie hrdinky, kvôli ktorým klesá hodnotenie kníh dole. Ktoré to sú?

 1. Mrcha na pohľadanie – ahoj, volám sa Bridget!
Odkiaľ som -> Here Lies Bridget
Kto ma stvoril -> Paige Harbinson
Prečo ma neznášajú -> som beštia, ktorá myslí len na seba a je ochotná ísť za svojím cieľom i cez mŕtvoly
Čo je na mne super -> nie som hlavná roztlieskavačka, ani hlúpa blondínka, som inteligentná baba, ktorá vie ako narábať so slovami vo svoj prospech
Prečo som ako postava reálna -> manipulanti existovali, existujú i budú a ja som jednou z nich
Ako hodnotila knihu Stormy a prečo -> dala jej 4* (o 1* menej, kvôli blbému koncu), síce ma striedavo milovala a neznášala, ale môj príbeh bol napísaný tak dobre a zvládnutý tak dokonale (vraj až tak dokonale nie), že si nemohla pomôcť

 1. Nech ma zožerie i zombík, hlavne, že ja budem spokojná – volám sa Mary a nemám čas zistiť, ako sa voláte vy, musím sa dostať k oceánu!
Odkiaľ som -> z Lesa kostí
Kto ma stvoril -> Carrie Ryan (večná jej vďaka)
Prečo ma neznášajú -> som neskutočne sebecká, nevnímam nebezpečenstvo, lebo som v ňom vyrastala – no kto by sa mal báť znesvätených, keď má šialenú matku? A k tomu chcem vidieť oceán a neviem si vybrať...
Čo je na mne super -> idem aj cez mŕtvoly, niečím som si prešla a dokážem urobiť správne rozhodnutie a občas i vidím i niekoho iného, nie len seba
Prečo som ako postava reálna -> každý z nás je sebec, to je jasné, ak by ste mali na výber, či zachrániť vlastný krk, alebo niekoho iného, asi by vyhral ten váš
Ako hodnotila knihu Stormy a prečo -> dala jej 3*, ale nie kvôli mne, vraj to len nemalo také grády, mnohí jej však dali viac, skvelý horor so zombíkmi (a nemáte sa mnou nechať odradiť, dvojka je lepšia – ale aj tam som, sorry)

 1. Neznášam svoju sestru, môže za všetko a dajte mi pokoj – volajú ma anjel smrti, ale pre vás môžem byť i Saba
Odkiaľ som -> Blood Red Road
Kto ma stvoril -> Moira Young
Prečo ma neznášajú -> nenávidím vlastnú sestru z dôvodu, ktorý som si vycucala z malíčka, som nevrlá, odporná a náladová, nechápu, čo na mne Jack vidí (alebo závidia)
Čo je na mne super -> milujem svojho brata a som zaňho ochotná položiť vlastný život
Prečo som ako postava reálna -> jednoducho preto, dajte mi pokoj, nemám na vás náladu, neznášam vás! (pozn. autora - you get it, right?)
Ako hodnotila knihu Stormy a prečo -> akčný príbeh, v ktorom sa večne niečo deje s hrdinkou na preplesknutie, ale i to občas musí byť, i také ako ja existujú... a svet je aj tak krásny – 5*

 1. Ja musím vedieť, čo sa deje a skočím a skočím, i keď nesmiem – čauko, som Amy
Odkiaľ som -> Naprieč vesmírom
Kto ma stvoril -> Beth Revis (a následne ma zmrazila, mrcha jedna – fuj, blé)
Prečo ma neznášajú -> môžete mi povedať niečo 10x, 100x, ba i 1000x, aj tak to urobím
Čo je na mne super -> hrám fair play a nenávidím neprávosti
Prečo som ako postava reálna -> pretože existujú ľudia, ktorí skočia do priepasti, i keď nevedia, či na nich dole čaká nejaká tá záchranná sieť
Ako hodnotila knihu Stormy a prečo -> 4*, nebolo to epické, ale celkom dobre zvládnuté so skvelou zápletkou – i na mňa si časom zvykla, aké to prekvapenie


Ako to teda je podľa vás? :) Máte nejakú obľúbenú knihu, ktorej hlavnú hrdinku neznesiete, ale v bežnom živote ju môžte kedykoľvek stretnúť? :)

17 komentárov:

 1. "Prečo som ako postava reálna -> jednoducho preto, dajte mi pokoj, nemám na vás náladu, neznášam vás!" "volám sa Mary a nemám čas zistiť, ako sa voláte vy, musím sa dostať k oceánu!"
  umieram od smiechu :D :D:D:D:D:D
  z týchto čo si spomenula mi ani jedna neliezla na nervy, to skôr Meg Stiles z Johnny be Good, každý ju varoval aby sa s jej šéfom nevyspala, že bude mať potom zlomené srdce atď a poslúchla? ne, pri prvej príležitosti sa s ním vychrápala :D a ešte Clementine z Unbreak my Heart, toľko samoľútosti na jednej kope som už dávno nevidela a ešte hlavná postava z Dante's Girl mi bola riadne nesympatická

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som každú jednu chcela chytiť pod krk - čo už so mnou O:) Som rada, že som ťa rozosmiala ;D Len mi neumri!

   Odstrániť
 2. Pěkně napsané :) Taky mi pár hlavních hrdinek pije krev...ale to i někteří lidé v reálu ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To asi každému :) Ale zase - radšej lepšie zvládnutá hrdinka, ktorá mi pije nervy, ako hrdinka, ktorá je charakterovo fajn, ale autor to nezvládol :)

   Odstrániť
 3. U Bridget to byl nejspíš i záměr, napsat knihu s mrchou... Jinak by to ztratilo pointu. Mám pocit, že za to autorku nikdo dost dobře kritizovat nemůže... :D
  Jinak ostatní mi na nervy nelezly, já mám vůbec nějakou velkou toleranci, všichni si na určitou hrdinku stěžují a já vesele čtu dál (možná ji nebudu opěvovat, ale ani si stěžovat). Jen nesnáším, když je hrdinka hloupá jako poleno (ehm, Luce z Pádu - ale tu vlastně praštila do hlavy věž, tak má proč... počkat, to bylo až ve čtvrtém dílu, co ji omlouvá předtím? :D Případně Kelsey z Tigrova prokletí se pak ke konci taktéž nedala snést.)
  Někdy pak nechápu takové recenze, kde si lidé stěžují třeba na tebou zmiňovanou Katniss (a další); že se chová hnusně a irituje je - já bych chtěla vidět je v její situaci. A v opačném případě by si zase nejspíš stěžovali, že se na svůj věk chová nereálně. Chjo. Ale žij a nech žít, však? :) Takže vesele čtu dál, hlavně že to baví mě :)
  A abych nezapomněla, skvělý článek, moc jsem se nasmála.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja všetky vyššie spomenuté hrdinky mám viac-menej rada. S Katniss by som si asi ktovieako nepokecala :D Ale ju mám rada tiež. A hlúpe hrdinky - ach, čo už s nimi. Kelsey som tiež nemala rada, ale pri písaní článku som si na ňu vôbec nespomenula... zle je so mnou! :D
   Som rada, že som rozosmiala ;)

   Odstrániť
 4. Pekný článok 8)
  Čítala som Les kostí a Mary no...mne sa veľmi nepáčilo ako riešila blbosti cez 1 polku knihy, ale zombíci boli super 8) tiež som hodnotila ako ty.
  Amy z Naprieč vesmírom som zase nechápala, moc sa mi nezaryla pod kožu, nápad knihy skvelý, ale nejako mi kniha až tak nesadla.
  S Katniss by som si asi rozumela, ale zrejme by som sa pri nej len krčila 8D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jo :) Mary je... Mary :D Typický sebec, ale ktovie ako by sme reagovali my :)

   Odstrániť
 5. Tak ja neviem, mne Mary vôbec neprekážala, síce som si ju ani neobľúbila, ale bola v pohode, predsa len nie sme všetci úžasní samaritáni, ochotní sa obetovať za ostatných. :P

  Ostatné knihy som ešte nečítala, takže neviem, nuž ale podľa mňa nejaká tá negatívna vlastnosť pridáva hrdinke realistickosť a pokiaľ to nezachádza do extrémov (ako napr. už spomenutá Kelsey alebo prípadne by som sem pridala aj takú Noru z Hush Hush), väčšinou mi to toľko neprekáža. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To bol cieľ tohto článku :) Ozrejmiť, že i tie "nenávidené" hrdinky sú v podstate lepšie, ako otravy, alebo dokonalé pipky, ktoré jednoducho v reálnom živote nestretneš :) Mne Mary liezla na nervy, na Kelsey som zabudla, ale vlastne som ju nezaradila, pretože bola rovnako blbá ako Luce z Pádu :D A to je už extrém, ktorý je i na mňa veľa.

   Odstrániť
  2. Mne by ani blbá hrdinka toľko neprekážala, keby to bol od začiatku autorov zámer a ostatné postavy (ta čo si budeme nahovárať, hlavne chlapi :P) ju nepovažovali za neviemakú úžasnú, skvelú a múdru.

   Dokonalé pipky :DDD Skvelo povedané :D

   Odstrániť
  3. Tak, tak :D To je už proste veľa a neskutočne pritiahnuté za vlasy. To celé čítanie len prekrúcam očami - viac, ako čítam - a ide to vtedy strašne pomaly :D :)

   Odstrániť
 6. Strasne mi lezie na nervy Jessica Darling, ale bez nej by to nebolo ono ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bez niektorých by bol život nás čitateľov veruže ťažký :)

   Odstrániť
 7. Skvelý článok!:D Takéto hrdinky sú vždy na zamyslenie... že či sa proste jedná o chybu autora alebo si len nedokážeme uznať, že je to skvelý ťah.:DD

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak, tak :) Človek občas ani nevie, čo si o nich myslieť :D A ďakujem :)

   Odstrániť
 8. Dokonalý článok. Poriadne som sa nasmiala. Páči sa mi tvoj štýl. Prečítala som si už niekoľko článkov a naozaj boli skvelé.
  Ja som niečo podobné písala do svojho projektu 5 dôvodov prečo. Myslím, že ty by si určite mohla vymyslieť niečo kreatívne, tak ak ťa náhodou zaujme, tu ti dávam odkaz :)
  http://magicforever.blog.cz/1309/projekt-5-dovodov-preco

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)