sobota, januára 12, 2013

Fever: Darkfever


Mac je obyčajnou mladou ženou z južanského mesta. No jej bezstarostný život trvá len do chvíle, kým nenájdu telo jej mŕtvej sestry, ktorá jej pred smrťou stihla zanechať zvláštny odkaz. Mac sa vydáva do Írska, do Dublinu, aby zistila, čo sa vlastne stalo. Do cesty sa jej pripletie kníhkupec Barrons, ktorý pôsobí značne nevrlo. Práve vďaka nemu zisťuje, že má zrak – dokáže vidieť cez mágiu fae a tým odhaliť ich pravú tvár. A bohužiaľ ani zďaleka nepripomínajú malé okrídlené tvory z príbehov pre deti...

Karen Marie Moning už nie je len meno, ale i pojem. Ak ste čo i len raz zabŕdli do vôd paranormálnych kníh pre dospelých, tak ste museli na diela tejto ženy naraziť. Jej séria Fever (Horúčka) je prinajmenšom taká známa ako Mercedes Thompson od Patricie Briggs. A vôbec ma to po prečítaní prvej časti série neprekvapuje. Karen píše pútavo a stránky ubiehajú jedna radosť. Ani si neuvedomíte, že prvé kapitoly sú za vami. Naplno sa ponoríte do príbehu a čas pre vás prestane existovať.

Ak vás čo i len desí predstava čítať o fae (slovenský ekvivalent „víla“ tieto tvory nevystihuje ani trošičku), môžete si pokojne vydýchnuť. Celá kniha sa v podstate riadi heslom – jediná dobrá fae je mŕtva fae. Počas čítania sa o tom neraz presvedčíte. I keď niektoré vyzerajú ako vaše najhoršie nočné mory, nemali by ste sa nechať zmiasť ani oslnivou krásou tých druhých. Ak sa im naskytne príležitosť využiť vás alebo zabiť, nezaváhajú. Ľudia vedia byť manipulatívni, zlí, prefíkaní a ubližujú jedna radosť. Víly sú niekoľkonásobne horšie a k tomu dokážu využívať mágiu. Auč...

V Temnej horúčke sa ustavične niečo deje. Mac pomaly odhaľuje tajomstvá, ktoré súvisia so smrťou jej sestry a dostáva sa doslova z blata do kaluže. Barrons nie je práve najmilší spoločník, ale ich spoločné scény sú často úsmevné a jednoducho vtipné. K tomu z Barronsa vyžaruje neskutočná charizma, ktorá donúti dušu nejednej ženy plesať od šťastia. Jedna udalosť strieda druhú a i keď sa akčnejších scén veľmi nedočkáte, človeka vždy zaujme postup v príbehu a jednotlivé odhalenia. Už-už si hovoríte, že knihu odložíte a dočítate ju ráno a potom BUM! Stane sa niečo, čo vám to jednoducho nedovolí a musíte vydržať a modliť sa, aby ste po a) stihli dobehnúť na záchod alebo po b) vstali ráno do školy či práce.

Mac ako hrdinka nemusí sadnúť každému. Zo začiatku pripomína typickú Američanku, ktorú viac zaujíma to, čo si ráno obliecť a či jej lak na nechtoch bude ladiť s tričkom. No prvý dojem často klame a z Mac sa vykľuje niekto, koho som vôbec nečakala. Nie len že sa ako postava mení a vyvíja, ale sama nie je taká povrchná, ako spočiatku vyzerala. Ďalšie veľké plus, ktoré autorke na konto bez váhania pripisujem.

Karen v prvej časti rozložila jednotlivé figúrky prekvapivo šikovne a dobre. Postavy sa vyvíjajú, príbeh postupuje, jednotlivé uzlíky sa rozmotávajú alebo zmotávajú ešte viac. Darkfever nie je knihou bez chýb, ale je vynikajúcim úvodom do rozohranej série. A ak je Moningová vážne taká dobrá, ako ostatní tvrdia, po pár častiach sa možno budeme všetci chytať za hlavy a hovoriť si, ako je možné, že práve TOTO zohralo takú dôležitú úlohu v pokračovaní. Ak ste teda fanúšikmi dobrej urban fantasy, Darkfever na vašej poličke nesmie chýbať, inak by ste prišli o jeden z najväčších pokladov tohto žánru.

Moje hodnotenie:

Knižku si v českom preklade môžte kúpiť napr. cez e-shop ABCKNIHY.SK - TU =)4 komentáre:

 1. To je o vílach? To som ani nevedela 8D
  Každopádne to znie skvele, pekná recenzia 8)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. O vílach, o vílach :D :) Ale ako som spomínala na začiatku - dobrá viera v tento národ človeka prejde hneď po prvých stranách :D Som zvedavá, aké budú ďalšie časti. Zatiaľ čítam dvojku a je to vynikajúce :)

   Odstrániť
 2. Stormy nevieš náhodou, či sa chystá aj slovenský preklad?? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zatiaľ je to v štádiu rozhodovania. Dúfajme, že to vyjde a dočkáme sa :)

   Odstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)