štvrtok, novembra 22, 2012

V zajatí snov: Osudové rozhodnutie


Janie si myslela, že vie, čo ju v budúcnosti čaká. A myslela si, že sa s tým zmierila. Ale neznesie pomyslenie, že sťahuje Cabela so sebou. Vie, že Cabel s ňou zostane, napriek tomu, čo vidí v jeho snoch. Napadne ju jediný spôsob ako mu dopriať život, ktorý si zaslúži - musí zmiznúť.
Budúcnosť, pred ktorou Janie stojí, má zrazu zlovestný háčik a jej možnosti sú ešte chmúrnejšie než si kedy vedela predstaviť. Úplne sama si musí vybrať medzi dvoma zlami. A jej čas sa blíži...

Lisa McMann ma svojou sériou V zajatí snov veľmi príjemne prekvapila. Jej štýl písania je iný, netypický, jednoducho odlišný. Ak by si náhodný kupujúci prečítal pár riadkov, mohol by dokonca tvrdiť, že knihy napísala prváčka na strednej. Avšak práve to ako príbeh Lisa podala, je jedným z najväčších plusov jej kníh. Stránky ubiehajú jedna za druhou. Množstvo krátkych viet pôsobí dynamicky a človek si ani poriadne neuvedomí, že je už koniec. No napriek tomu, že V zajatí snov pôsobí ako séria veľmi dobre, posledná časť – Osudové rozhodnutie – je veľmi slabým odvarom oproti prvým dvom dielom. Ak nie priamo sklamaním.

Osudové rozhodnutie je svojím spôsobom len zbytočne dlhým epilógom, ktorý mohla autorka zhrnúť na pár strán. Lepším prípadom by bolo, ak by dôležité body z knihy riešila postupne počas prvých dvoch častí. Boli by síce o čosi dlhšie, ale možno o to kvalitnejšie a chytľavejšie. Takto som mala takmer celý čas pocit, že Lisa ani poriadne nevie, o čom už písať. Poriadne sa to rozbehne až v poslednej tretine, načo som pri nej nebola zvyknutá. Tak ako som prvé dve časti zhltla, som sa s touto trápila.
 
V ústredí posledného dielu je sama hlavná hrdinka Janie. Jej myšlienky, jej túžby, jej rozhodnutia. Áno, V zajatí snov je v prvom rade o nej, ale ani v jednej z častí sa o nej nedozvieme toľko, koľko práve v tejto. Od začiatku vieme, že to nemala ľahké, ale v treťom pokračovaní s ňou začneme sympatizovať opäť o čosi viac. Veľkou výhodou Lisy je, že Janie vykreslila realisticky. Vedela argumentovať, prečo chce to, čo chce a prečo sa naopak iných vecí desí. Možno i kdesi vo vašom okolí je niekto, kto si prežíva podobný príbeh, ako Janie, len s nejakými obmenami (napr. bez snov iných =)).

V zajatí snov je ako celok veľmi dobrou sériou. Nie excelentnou, nie vynikajúcou, ale veľmi dobrou. Lisa McMann píše bez servítky a nesnaží sa holú skutočnosť zastrieť, pretože tá sa jednoducho nezmení. A i keď jej posledný diel tak celkom nevyšiel, tieto útle knižky si určite zaslúžia vašu pozornosť. Lepšiu oddychovku možno ani nenájdete a čo je lepšie, ako si po náročnom dni sadnúť so šálkou čaju a dobrou knihou v ruke? =)

Moje hodnotenie:

Rada by som sa poďakovala vydavateľstvu FRAGMENT, za poskytnutie recenzných výtlačkov. Knihu si môžte zakúpiť TU.

1 komentár:

  1. Tiež si myslím, že to je naozaj zaujímavá séria, tento diel sa však pomenej vydaril, ale celkovo krásna oddychovka 8)

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)