nedeľa, septembra 30, 2012

Banka tiel: Darcovia


Keď jediná možnosť ako prežiť, je stať sa niekým iným...

Lissa Price načrela veľmi kontroverznú tému. Predstava budúcnosti, kde prežili len tí najstarší a najmladší, je sama o sebe desivá. Ale skúste si predstaviť život, v ktorom sa snažíte prežiť zo dňa na deň a zajtrajšok je stále vo hviezdach. Dystópie i post-apo knihy milujem, ale máloktorá mi svojím prostredím spôsobuje toľké zimomriavky na tele (ak nerátame Hry o život alebo trilógiu Chaos). Lisse Price sa podarilo to, čo mnohým nie a i keď samotné spracovanie pokrivkávalo – svet bol uveriteľný až strach a neraz ma zhrozením striaslo.

Callie prišla počas spórovej vojny o svojich rodičov a jediné osoby, ktoré jej ostali, sú jej malý brat Tyler a priateľ Michael. No život na ulici nie je vôbec ľahký, hlavne keď je Tyler chorý a každý deň je preňho ťažším a ťažším. Callie sa preto rozhodne zájsť do Telovej banky, pretože žiadne iné východisko nevidí, aby sa na chvíľu stala niekým iným.

Prežili len starší (dedkovia, babky...) a mladší (deti, tínedžeri...). No i napriek pokročilej technológii, vede a medicíne, starší ľudia nemajú toľko síl a radi by prežili opäť svoju mladosť. Aspoň na chvíľku. Banka tiel prenajíma telá mladších na dobu určitú, aby sa starší opäť mohli rozbehnúť bez nepríjemného pukotania v kostiach. Aspoň na chvíľu. Všetko by bolo v poriadku, no len sama myšlienka na to celé je zvrátená. Mladší nemajú žiadne práva, pokiaľ sú neosvojenými sirotami a ak žijú v inštitúciách, taktiež to nie je sláva. A i keď dostanú v telovej banke priam hviezdny plat, nikdy nemôžu vedieť, čo sa starší s ich telami rozhodnú urobiť. A Callie sa dostáva presne do podobnej situácie, ktorá jej vyrazí dych.

Lissa Price si pre svojich čitateľov pripravila nejeden zvrat. Niektoré veci sú jasné už od začiatku, ale koho to trápi? Od druhej polovice vyťahuje jeden tromf za druhým a kým sa vám podarí spamätať sa z jedného... BUM! Príde ďalší. Máloktorý autor dokáže jednotlivé situácie poskladať tak, aby mal čitateľ jednostaj ústa dokorán. Avšak problémom je, že Lissa priam nešťastne prepracované scény strieda s bezduchými (a romantickými) alebo nadmierne predvídateľnými. Všetko by bolo v poriadku, ak by si po sebe celý text minimálne ešte 3x prečítala a všetky hluché miesta mohla odstrániť, alebo upraviť. Takto vznikol len priemerný text, v ktorom sa až príliš často strieda vrchol s dnom.

Hlavná hrdinka Callie je sympatická, i keď niekedy koná rovnako bezducho, ako autorka pri jej vytváraní. Callie má cieľ, za ktorým si ide a snaží sa ho dosiahnuť, no niekedy som mala pocit, ako keby rozum potratila. Z rozvážneho dievčaťa, ktoré dômyselne premyslí každý svoj krok, sa pri peknom chlapcovi stáva obyčajnou bábkou. Možno za iných podmienok a v inom prostredí, by mi to nevadilo, ale takto ide len o ďalší mínusový bod. Veľmi dobrou postavou, ktorá však – na môj vkus – dostala v prvej časti príliš málo priestoru, je šéf Telovej banky. Bohvie, kto sa z neho vykľuje.

Darcovia sú knihou plnou zvratov a udalostí, ktoré sa striedajú v pravidelnom intervale – lepšie prepracované s tými horšími. Autorka si však načrtla veľmi zaujímavú dejovú líniu, ktorá prvým dielom veruže nekončí a nadchne čitateľa na druhý. Snáď sa Lissa pri pokračovaní vyhne chybám, ktorých sa dopustila pri svojej prvotine a dočkáme sa knihy, ktorá nám opäť vyrazí dych.

Moje hodnotenie:

 Rada by som poďakovala vydavateľstvu Fortuna Libri za poskytnutie recenzného výtlačku. Knihu si môžte kúpiť priamo na ich stránke a to TU, alebo cez gorila.sk - TU.


4 komentáre:

 1. Túto knižku by som si veľmi rada prečítala 8)
  Vyzerá naozaj zaujímavo,m obálka je tiež skvelá, len keby boli nejaké extra peniažky 8D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Řeknu ti, že nemít knihu doma a přečtenou, tak po tvé recenzi (i přes to hodnocení) běžím do nejbližšího knihkupectví, i kdybych se tam měla vloupat! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ono - kniha bola v konečnom dôsledku veľmi dobrá, len mi tam nesedeli niektoré veci, za ktoré som znížila hodnotenie - ale na dvojku som neskutočne zvedavá :D

   Odstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)