štvrtok, septembra 13, 2012

3x áno pre… (1)

Poznáte ten pocit, keď prečítate kôpku dobrých kníh, ale nemáte čas o nich šíriť osvetu pomocou recenzií? Ja ten pocit veľmi dobre poznám a keďže nemám čas napísať recenziu na každú jednu knihu, vytvorila som menšiu nepravidelnú rubriku - 3x áno pre, v ktorej vám vždy predstavím nejaké 3 knihy, ktoré sa ma dotkli, ale slová k recenzii (alebo čas) nejako neprichádzali. Čo som si pre vás pripravila na dnes?


Finnikin of the Rock (Lumatere Chronicles #1)FANTASY: Finnikin of the Rock (Melina Marchetta)

Finnikin sa narodil v Lumatere, v jednom z najkrajších kráľovstiev. To však postihla kliatba a preto musel z krajiny ujsť spolu s mnohými ďalšími. Dnes sa potĺka svetom a s láskou spomína na svoj rodný kraj. No všetko získava nové rozmery, keď mu cestu skríži Evanjalin a prinesie mu do života novú nádej...

Nenechajte sa zmiasť – v knihe ani zďaleka nejde o láskyplný príbeh plný vyronených sĺz. Tie možno budú, ale určite nie kvôli tomuto „jemnému citu“. Melina Marchetta napísala fantasy pre mladých a vydarilo sa jej to. Čitateľa donúti sedieť v napätí a neraz ho zmätie vývojom udalosti. Podarí sa hlavným hrdinom oslobodiť Lumateru? Prežije Finnikin s Evanjalin? Čo všetko ich to bude stáť? Nájdu tam ešte niečo? Nenecháva nič na náhodu a aktívne sa snaží zapojiť do diania všetky postavy. Pretože nikto neostane nepoznačený, ako to už v bojoch býva. Čo sa mi páči ešte viac – Melina si dáva veľmi záležať na každom jednom charakteri. Dokonca i pri tých, ktorí sa v príbehu mihnú len chvíľku, môžete cítiť ich dušu.

Pushing the Limits (Pushing the Limits, #1)CONTEMPORARY: Pushing the Limits (Katie McGarry)

Echo bola populárna, mala perfektného priateľa a život, za ktorý by iní zabíjali. No pred rokom sa niečo stalo, čo z nej spravilo čudáčku, o ktorej si každý poza jej chrbát hovorí. Noah bol jedným z najznámejších chlapcov školy, na každý prst mal i desať dievčat. Avšak po strate rodičov prišiel o všetko. Dokonca i o vlastných bratov. Cesty Echo a Noaha sa skrížia. Budú schopní nájsť pochopenie u toho druhého?

Áno, Pushing the Limits je vo svojej podstate len ďalším príbehom v novom šate. Napriek tomu Katie McGarry čitateľa núti pochybovať o tom, či koniec príbehu bude vážne happy-endom. Echo i Noah sú obaja psychicky poznačení. Obaja niečo stratili a bojujú zato, aby to získali späť. Ak máte radi diela Simone Elkeles, Katie McGarry si pre vás pripravila perfektnú náhradu. A možno i o čosi lepšiu. Píše ľahko, čitateľne, stránky len tak ubúdajú jedna za druhou a ani sa nenazdáte a budete prahnúť po pokračovaní. Budete túžiť vedieť, čo sa Echo stalo a ako dopadne Noahov boj. A či budú schopní podporiť jeden druhého...

NerveDYSTOPIA, POST-APO, ĎALEKÁ ČI BLÍZKA BUDÚCNOSŤ: Nerve (Jeanne Ryan)

Vee sa prihlási do súťaže Nerve. Podstatou tejto hry je hra – Pravda, odvaha, no bez tej prvej časti. Čím viac sa Vee prekoná, tým viac dych berúcich cien získa. No čo ak tou najvyššou cenou zo všetkých bude jej vlastný život...?

Nerve nie je dystopia. Nerve nie je post-apo. Nerve sa odohráva len o pár rokov neskôr, keď technológia opäť pokročí, život uľahčí a namiesto facebooku sa stretneme s ďalšími sociálnymi sieťami. Zatiaľ čo prvá časť knihy je skôr zábavou, druhá je plná napätia a tá tretia prináša veľké vyvrcholenie, ktoré nie je až také veľké oproti prvým dvom častiam, ale koho to trápi? Podstatné je, že človek sa ani chvíľku nenudí, pretože sa v knihe v jednom kuse niečo deje. Jeanne si pre nás k tomu pripravila príbeh, ktorý dokazuje to, koľko sme ochotní o sebe šíriť pomocou internetu a ako budú ostatní schopní to proti nám využiť. Možno sa nájde pár logických dier(ok), ale dynamickosť príbehu, sympatická hlavná hrdinka a uveriteľnosť prostredia, to všetko vynahradia. A konečne môžem po dlhej dobe povedať – áno, toto je to pravé napätie a Hier o život a Pobrežia hrôzy. Ste radi v napätí? Nerve je pre vás skvelá voľba.

8 komentárov:

 1. na pushing the limits sa už čoskoro chystám :D tak dúfam, že nesklame :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nerve vypadá skvěle! :) A tohle "shrnutíčko" je výborný nápad ...

  Mimochodem, čtu dobře? Vee? :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neskôr sa dokonca vysvetlí i z akého mena to je :) (a tento prípad nehovorí o Silvii :))

   Odstrániť
 3. Ou yeah, na Finikina sa teším!! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Puching the limits by som si veľmi rada prečítala, má to skvelú obálku 8P

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Pushing the limits je jednoducho dokonalá kniha. Intenzívne ju zháňam odkedy som ju dočítala. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ani sa ti nečudujem! :D Absolútne ju milujem a plačem, že na ňu nemám peniaze :D

   Odstrániť
 6. Super nápad a všetky tri knihy vyzerajú dobre, v blízkej dobe zatiaľ plánujem čítať len Pushing the limits.:D

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)