streda, augusta 15, 2012

Polibek pro Annu


Sedemnásť ročná Anna sa cíti podvedená. Jej rodičia ju poslali na ročné štúdium do Francúzska – cez polku planéty, do neznámeho prostredia, nehovoriac o tom, že nevie ani slovko po francúzsky. Musí opustiť svojich priateľov, potenciálnu lásku i pohodlie amerického života a začať úplne nanovo.

V romantickom Paríži, v meste, ktoré nikdy nespí, sa vrhá do nových vzťahov i skúseností a odhaľuje v sebe skryté vlastnosti.

A taktiež je tu jeden spolužiak, Étienne St. Clair, ktorý sa odlišuje od všetkých chlapcov, ktorých Anna v živote stretla...

Stephanie Perkins má dar. Tým darom je dar vypovedať príbeh, ktorý spomedzi ostatných na prvý pohľad nevyniká, no dokáže vyraziť dych. Možno tu už bol mnoho ráz a vo viacerých verziách, ale spracovaný je tak jednoducho, čitateľne a originálne, že človek sa doňho jednoducho zamiluje. A o tom ma Steph presvedčila už po tretíkrát.

Stephanie Perkins
Annu by ste kedykoľvek mohli stretnúť na ulici a ani si pritom neuvedomiť, že sa tak stalo. Je totiž úplne obyčajná, bez problémov zapadá a mohla by sa do nej dokonca prevteliť vaša najlepšia kamarátka (a vôbec by ste si to nemuseli uvedomiť). Musí sa zaoberať podobnými vecami, ako všetky ostatné dievčatá – nezhody s rodičmi, problémy s priateľmi či prvé váhavé vzťahy. Búri sa v nej široká škála pocitov, nie je si vždy istá či koná správne, i keď sa o to všemožne snaží a má svoje sny. Anna je sympatická a určite si ju obľúbi nejeden z vás. No napriek tomu všetkému, čo má spoločné s ostatnými, je i jedinečná, pretože na svete nikdy nestretneme dvoch navlas rovnakých ľudí.

Mnohí si môžu mylne na prvý pohľad myslieť, že ide len o ďalší tuctový romantický príbeh, ale v Polibku pro Annu ide o mnoho viac. Môžme sledovať chodníček, po ktorom Anna kráča a ako sa snaží vysporiadať s problémami, ktoré sa jej stavajú do cesty. Priateľstvo, rodina, láska – všetky tieto aspekty života prinášajú rovnako veľa radosti, ako i smútku a zlosti. Život Anny je toho len a len dôkazom. Každý z nás si prešiel (prechádza) obdobím, počas ktorého nevedel ako z kola von. Keď mu rodičia pripadali ako tí najhorší ľudia na svete a napriek tomu si nedokázali život predstaviť bez ich povzbudivých slov a rád. Ten pocit, že vám bolo ukrivdené, že osud je k vám nespravodlivý a pritom vedomie, že možno ste v skutočnosti šťastnejší, ako sa na prvý pohľad zdá. Zmena nálady z minúty na minútu, bezvýznamné hádky, ťažko na srdci a neschopnosť odpustiť. Tým všetkým si prechádza i Anna, pretože je to súčasť života mladého človeka. A to nie len v Amerike, ale na celom svete.

Samozrejme romantická línia je vytesaná tak detailne a výrazne, že by bolo umenie ju prehliadnuť. Dokonca i keď som knihu čítala už po druhý raz, mala som problém uveriť tomu, že to skončí tak, ako po prvýkrát. Étienne St. Clair je priam dokonalý a takmer celé ženské osadenstvo by si ho jednoznačne prialo stretnúť (vziať si ho?). No i Étienne má svoje chyby a Stephanie Perkins na ne nezabúda a snaží sa ich zdôrazniť čo najviac. Chémia medzi ním a Annou doslova srší z každej jednej spoločnej scény a človek má problém, aby nevybuchol a nerozhodol sa skočiť do knihy, aby im pekne-krásne vytmavil, čo si o tom všetkom myslí. Ide o jeden z najkrajších ľúbostných príbehov, s akými som sa mala možnosť stretnúť a Boh mi je svedkom, že ich bolo dosť.

Polibek pre Annu možno nie je knihou, ktorá tu už nebola. Možno postavy nie sú na prvý pohľad ničím výnimočné, pretože sú jednoducho ľudské a ľudia sa k svojim vlastným chybám stavajú s veľkým odporom, no celý príbeh pôsobí priam čarovne. Nehovoriac o prostredí – kde by sa len mohol odohrávať romantický príbeh, ak nie v Paríži? Stephanie Perkins spôsobila, že po dočítaní som mala na tvári široký úsmev, týždeň chodila v mrákotách a potajme snívalo o svojom vlastnom Étiennovi. Ktovie... možno keď raz opäť zavítam do Paríža, tak na toho svojho kdesi narazím. ;)

Moje hodnotenie:

Nakoniec by som rada poďakovala vydavateľstvu CooBoo za poskytnutie recenzného výtlačku. Knižku si môžte kúpiť napr. cez gorila.sk a to TU.

6 komentárov:

 1. Odpovede
  1. Samozřejmě že je to super recenze, když jí napsala Stormy! ;D

   Odstrániť
 2. Pridávam sa, že je recenzia super.:D A Annu tiež zbožňujem...:) Dohodni mi potom dvojča tvojho Étienna.:D Ja prežijem aj keď bude odo mňa nižší.:DD

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Dnes již druhá recenze se 100% hodnocením, kterou na Annu čtu. Přiznám se, že dívčí romány nejsou můj šálek kávy, ale tahle kniha vypadá více než sympaticky :) Moc pěkná recenze :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Anna je strašne veselá a optimistická :) I keď hlavná hrdinka má problémy, stále z knihy priam žiari tá "dúha šťastia" a to je na nej to krásne. V dnešnej dobe plnej pochmúrnych kníh je to perfektná "inakosť" oproti ostatným titulom :) A ďakujem! :)

   Odstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)