streda, júla 18, 2012

Temné vízie: Posadnutosť


L. J. Smith sa preslávila hlavne vďaka svojej sérii Upírske denníky a aj to skôr v 21. storočí, keď sa CW televízia podľa nej rozhodla natočiť seriál. No ten sa drží snáď len mien hlavných postáv. Sama som túto sériu nečítala a preto pre mňa boli Temné vízie krokom do neznáma. Prvá časť nebola zlá, ale šlo o priemernú knihu. L.J. Smith ako keby mala zaujímavé nápady, ale vždy ich zabila už v zárodku. A presne ten pocit som mala počas celej Posadnutosti. A je to škoda. Veľká škoda.

Pokračovanie Temných vízií začína presne tam, kde sa skončila prvá časť. Decká náhlivo opúšťajú Zetesov inštitút, kde sa snažili vylepšiť svoje schopnosti po tom, ako odhalili desivé skutočnosti. No nevedia kam ísť. Zetes ich môže kedykoľvek nájsť a všetko zničiť. Jediným miestom, kam by sa mohli utiahnuť, je tajomný biely dom z ich snov. Avšak Zetes nie je ich jediný problém. Je potrebné vylepšiť i ich vzájomné vzťahy, hlavne ak proti nim stojí niekto, kto je silnejší ako oni sami...

Najväčším problémom Smithovej je jej priam primitívny štýl rozvíjania príbehu. Každý náznak gradácie udupe hneď na začiatku nejakou nelogickou presladenou scénou, ktorá je len a len na obtiaž. Z Roba vytvorila Boha, zatiaľ čo z chudáka Gabriela sa od začiatku série snaží vytvoriť padlého anjela so zlým svedomím. A pri tom ani jedného z nich by ste na ulici nikdy nestretli, pretože podobní ľudia jednoducho neexistujú. Nehovoriac o Kaitlyn, ktorá sa silou-mocou snaží Gabriela zachrániť, i keď nemá najmenšieho tušenia, čo sa v jeho živote deje a že by mohla jedného dňa prísť o život. Veď prečo nie! Zomrieť je perfektná výplň nudného dňa na úteku, no nie?

A pri tom by z toho autorka mohla toľko vyťažiť! Má zaujímavý nápad a dokonca i perfektnú zápletku. Horšie je, že sama nevie čo s ňou. Z postáv spravila patetické bábky, ktoré nevedia čo robiť. Ich jedinou úlohou je z úst vypúšťať nezmyselné reči a správať sa nelogicky. Občas nastane chvíľa, keď si Smithová spomenie i nato, že sa pôvodne chystala napísať príbeh s bodovými zlomami, ale po pár stranách plných napätia to len opäť šmahom ruky zahadzuje.

A keď sa nato pozrieme objektívne, sama autorka nepíše až tak katastrofálne. Snaží sa využívať hlavne krátke vety, ktoré samotný príbeh urýchľujú. No možno by vôbec neuškodilo, ak by si k tomu sadla a písala dlhšie. Rozvila jednotlivé scény a z postáv sa pokúsila i niečo vyšťaviť a nie len ich nechať bezcieľne pobehovať na scéne. Čo sa dá robiť, je to veľké premrhanie dobrej myšlienky a nápadu. Ak teda čakáte niečo dych vyrážajúce, radšej sa poobzerajte niekde inde, ale ak máte chuť na niečo rýchle, jednoduché, pri čom môžete vypnúť – Temné vízie sú skvelou voľbou.

Moje hodnotenie:

Na koniec by som rada poďakovala vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku. Knižku si môžte v prípade záujmu kúpiť napr. cez gorila.sk a to TU.

1 komentár:

  1. ja som mala možnosť nahliadnuť do Upírskych denníkov a odvtedy sa staviam voči L.J.Smith trochu skepticky... možno to je aj dôvod, prečo sa od tejto knižky radšej držím stranou a podľa tvojho hodnotenia možno robím dobre :)

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)