sobota, júla 21, 2012

Entangled


Entangled17 ročná Grace sa zobudila uprostred bielej miestnosti so stolom, perami, papierom a bez spomienky nato, ako sa tam dostala.

Zatiaľ čo sa Grace snaží svoj zamotaný život dostať na prázdne stránky, je nútená spomenúť si na všetko, na čo sa snažila zabudnúť. Sem zapadá i jej beznádejná láska k úžasnému Natovi a zložitý vzťah s jej najlepšou priateľkou Sal. Ale niečo chýba. Snaží sa spomenúť si, ale čo ak je tu niečo, čo nemôže vidieť?

Na najdôležitejšia otázka zo všetkých, ktorým musí Grace čeliť, je: Prečo je vlastne tu?

Cat Clarke ma prekvapila, šokovala a po dočítaní posledných strán som mala otvorené ústa dokorán. Nečudo. Od samého začiatku som čakala niečo iné. Už len samotný fakt, že je Cat Clarke Britka a nie Američanka, robí jej knihu inou. Američania žijú inak, majú inú náturu, odlišnú predstavu o živote. Ale Briti sú nám svojím myslením omnoho bližší, pretože i keď žijú na ostrovoch, stále sú to Európania se vším všudy.

Prvým veľkým plusom knihy je perfektne vybudovaná atmosféra. Cat píše štýlom, ktorý sa človeku jednoducho dostane pod kožu. Rýchlo  búšiace srdce, zrýchlený dych... nie všetci autori dokážu tak obratne narábať so slovami, ako to dokáže ona.

Druhým plusom, sú reálne postavy, ktoré Cat Clarke vo svojom príbehu predstavila, i keď zväčša vôbec nie sú sympatické. Grace pripomína vymletú hus či odpornú mrchu, ktorá svojimi slovami dokáže len ubližovať. Sal zo seba naopak robí ustavičnú obeť a keď príde na lámanie chleba, radšej sa stiahne. Nat je naoko dokonalý muž, no v skutočnosti jeho úmysly nie sú také priezračné, ako sa na prvý pohľad zdá. Ale každý jeden z nich má dôvody, prečo je taký, aký je. Ľudia sú nedokonalé bytosti a všetky charaktery, s ktorými sa v knihe Entangled človek stretne, sú toho dôkazom. Človeku priam bude trhať nervy, keď bude čítať o tom, čoho všetkého sú títo mladí ľudia schopní, no sú to ľudia. A ľudia si málokedy priznajú svoje chyby, málokedy sú ochotní pozrieť sa pravde do očí a často utekajú. A tak uteká i Grace. Nie je schopná zastať a popasovať sa s problémami. Je zničená. Zdevastovaná. Zlomená. A samu seba ničí ešte viac.

No i to najkrajšie jablko v sebe môže mať ukrytého červíka a tak to je i v prípade knihy Cat Clarke. Najväčšou chybou Entangled je to, že je nesmierne predvídateľná. Ja sama som už na začiatku vedela, ako to vlastne dopadne a keď sa moja teória potvrdila, bola som trochu sklamaná, ale nie na toľko, aby som si čítanie neužívala až do posledného slova. Perfektný štýl písania, dobre vybudovaná atmosféra a reálny pohľad na život mladých mi vynahradili všetko zlé, čo som v knihe objavila. Dokonca i nadmieru otvorený koniec, ktorý bol z jednej strany vynikajúcim zavŕšením, z druhej len ďalším menším sklamaním.

Kniha, ktorú Cat Clarke napísala, je plná smútku, bolesti a beznádeje. Sama som sa občas bála, že to všetko nebudem schopná uniesť. V hĺbke duše som však vedela, že každú facku, ktorú postavy prežívajú, si zaslúžia a vždy som sa pri tej myšlienke zahanbila. Zaslúži si snáď človek to zlé, čo prežíva?

Moje hodnotenie:

Český preklad pod názvom Jako v pavučině si môžte zakúpiť napr. cez gorila.sk a to TU :)


11 komentárov:

 1. oooo toto ma láka stále viac a viac... a tá obálka je nádherná! milujem tie vlasy a ich farbu, aj to písmo a aj tie vzory...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. iiiiiiiiiiiiiii to može byť perfektné =) a to obalka je vskutku chrumkavá =)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. na toto sa chystám už taaaak strašne dlho a vždy sa nájde niečo, čo je prenejšie :) a tá obálka je úplne úžasná :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Toto vyzerá veeeľmi dobre, keby nám to tak preložili.. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vyšla v češtine :) Hodím link na eshop do článku :)

   Odstrániť
 5. Právě jsi mě neskutečně nadchla - tohle musím mít! Díky za tip, a i když na tom nejsem finančně nijak dobře, i tak se po ní podívám^^

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Prepáč, ale...
  "Cat Clarke ma prekvapila, šokovala a po dočítaní posledných strán som mala otvorené ústa dokorán. Nečudo. Od samého začiatku som čakala niečo iné."
  ....
  "Najväčšou chybou Entangled je to, že je nesmierne predvídateľná. Ja sama som už na začiatku vedela, ako to vlastne dopadne a keď sa moja teória potvrdila, bola som trochu sklamaná, ale nie na toľko, aby som si čítanie neužívala až do posledného slova."
  - tak teda ako?
  :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Oboje sa vzťahuje k niečomu úplne inému :) Dej je predvídateľný až strach :) Ale keď si prečítaš anotáciu a následne i knihu, v šoku budeš, pretože anotácia sa s knihou takmer vôbec nezhoduje :) Ďalej ma prekvapil štýl, akým Cat píše a bolo to príjemné prekvapenie ;) A plus - zo slov ostatných som čakala brak a dostala som perfektnú knihu len s malou chybičkou - vedela som, ako to skončí ;) :)

   Odstrániť
  2. :):) Ďakujem mockrát za objasnenie! :)

   Odstrániť
 7. Supe recenzia, na knihu sa chystám už pekne dlho a teraz si ma v tom len utvrdila!^^ Som vážne zvedavá, už len kvôli tomu, že je Cat Britka.:)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Páni,to vypadá na dost dobrou knížku.:) Už ta obálka by mě zlákala ke koupení-miluju červený vlasy.

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)