nedeľa, apríla 15, 2012

The Three-Act Story – čo to vlastne je?

Vo voľnom preklade by sme mohli slovné spojenie three-act preložiť ako „tri dejstvá“. Ide o jednu z najpoužívanejších štruktúr, ktorú možno nájsť pri knihách, filmoch, alebo hrách. Jednoducho povedané, štruktúra troch dejstiev vytvára tri samostatné časti príbehu. Každé dejstvo naväzuje na to ďalšie, zatiaľ čo sa tlak na hlavnú postavu zväčšuje.

Práve tým, že tieto časti od seba autor svojim spôsobom oddeli, vytvára hlavné body obratu, ktoré môžu výrazne ovplyvniť hlavnú postavu. Autor teda príbehu, ktorý plynul určitou cestou, zvolí iný smer. Inak povedané, hlavná postava prejde cez „dvierka“, no už sa nemôže vrátiť späť. Napríklad keď vytiahnu v Hrách o život meno Prim, alebo keď sa Tris z Divergencie rozhodne svoj osud spečatiť medzi odvážnymi. Ďalším príkladom by mohla byť časť, keď Amy v Naprieč vesmírom ktosi rozmrazí. V moment keď nastane prelom a hlavná postava prejde cez „dvierka“, odohrá sa posun príbehu a nemožno ho nijako vrátiť, či zmeniť.

Ako to asi vyzerá?
Prvé dejstvo
1.)    Vstupujeme do príbehu, spoznávame hlavného hrdinu, jeho myšlienky, pocity a svet, v ktorom žije.
2.)    Niekto, alebo niečo naruší život hlavného hrdinu. Môže to byť väčšia i menšia zmena.
3.)    Motivácia, resp. problém, sa vyjasňuje – je tu niečo, čo hlavný hrdina potrebuje, chce, alebo musí urobiť. Hlavný hrdina ešte nemusí byť pripravený podniknúť kroky k zmene, avšak po prechode „dvierkami“, alebo zlomovým bodom, je k tomu donútený.
4.)    Niečo sa deje. Život hlavnej postavy je nezvratne zmenený. (zlomový bod k druhému dejstvu)

Druhé dejstvo
1.)    Hlavný hrdina sa vyberá novým smerom a problém sa zväčšuje.
2.)    Počas deja nastáva zmena pre hlavného hrdinu. Možno mal peniaze, ale ukradli mu ich. Možno mal priateľov, s ktorými počítal, no obrátili sa proti nemu. Alebo inak rátal s niečím, čo sa obrátilo v jeho neprospech.
3.)    Hlavného hrdinu postihnú zložitejšie problémy. Nachádza sa v strese, tlačí naňho čas – ako sa rozhodnúť?
4.)    Hlavný hrdina sa dostane do bodu maximálnych nepokojov, bolesti alebo stresu.
5.)    Hlavný hrdina sa dostáva k prechodu do posledného dejstva. Vidí, čo je potrebné urbiť a vydáva sa na cestu. (dvierka k tretiemu dejstvu)

Tretie dejstvo
1.)    Hlavný hrdina objavuje novú nádej.
2.)    Prehráva/Vyhráva, nastáva rozuzlenie.

A čo nakoniec?

Väčšina hollywoodskych filmov má troj dejstvovú štruktúru a ľudia ich predsa milujú.

Mnoho najpredávanejších spisovateľov svoje príbehy stavia práve na troj dejstvovej štruktúre.

Aby niekto napísal svoju vlastnú knihu, resp. príbeh, stále je potrebná určitá dávka kreativity.

Ľudia vždy mnoho vecí stavali na princípe troch (napr. raňajky, obed a večera).

Keď sa nad tým zamyslíme, uvedomíme si, že podobný postup nájdeme v mnohých príbehoch, ktoré sme čítali, alebo videli v sfilmovanej podobe. Podobnú štruktúru môžme nájsť napr. i v jednodlivých dieloch sérií, pri ktorých však na konci dielka nachádzame „dvierka“ do ďalšej časti, no predsa je hlavný problém vyriešený (Harry Potter a kameň mudrcov – kameň zničený, alebo Harry Potter a Polovičný princ – princ odhalený (no stále existuje línia, ktorá nás ťahá ďalej), Hry o život – Katniss a Peeta prežívajú, Naprieč vesmírom – tajomstvá sú odhalené atď. atď.).

A na úplný koniec sa nezabudnite pozrieť SEM. Skvelá stránka, skvelé články a z veľkej časti práve článok na nej mi pomohol vysvetliť, čo to vlastne Three Act je ;).

3 komentáre:

  1. uuuu super článok :) zase som o niečo múdrejšia :))

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Nikdy som sa nad knihami takto nezamýšľala, ale je pravda, že väčšina je napísaná týmto štýlom :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Podobne ako Simone som nad tým tiež nepremýšľala, ale je to pravda. O to väčšie prekvapenie je, keď niekto vybočí.:D Super článok, btw.

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)