streda, februára 22, 2012

Darren Shan /1-3/

Nočná mora začína!

Darren O’Shaughnessy, ktorého všetci poznáme skôr pod menom Darren Shan, je ostrieľaným autorom. Jednou z jeho najznámejších sérii je práve séria o Darrenovi Shanovi, pri ktorej sa inšpiroval svojim pseudonymom. 12 častí. Áno, táto séria sa skladá z 12 častí. Knižky sú útle a na ich prečítanie stačí obetovať pár hodín z dňa. Prvou, a zároveň úvodnou, trilógiou je Vampire Blood Trilogy. Cirkus Monsterus, Upírov učeň a Krvavé chodby. Do akého sveta nás Darren privedie?

Darren Shan je obyčajný chlapec. Má mladšiu sestru, milujúcich rodičov, najlepších kamarátov a zbožňuje futbal. K tomu jednu úchylku s názvom ‚pavúky‘ a totálne najlepšieho priateľa Steva (pozn. miluje upírov). Vyzerá to tak, že všetko je v najlepšom poriadku, keď jedného dňa do mesta prichádza cirkus Monsterus. Darren je mladý a ako každý mladý chlapec rád rebeluje. Preto neváha a spolu so Stevom sa vyberie do cirkusu. Kto by si bol pomyslel, že jeho život sa po jednom jedinom predstavení obráti hore nohami...?

Málokedy sa v knižnom svete stretnem s knihami, ktoré sú písané z chlapčenského pohľadu. A pri tom to je taká príjemná zmena! Ženské autorky dokážu príbeh precítiť, netvrdím, že nie, ale chlapci život vnímajú úplne inak. A Darren Shan je neskutočne fajn! To, ako niektoré veci berie – život, priateľov, rodinu, záľuby, šťastie i bolesť. Ukazuje nám, že akokoľvek sa ktorýkoľvek chlapec snaží byť silný, občas príde moment, ktorý ho zlomí. Že i keď sa tvári, že všetkému rozumie, nie vždy tomu tak je. A vývoj a premena jeho charakteru behom prvých troch častí je priam úžasná. V Cirkuse Monsterus je to len obyčajný chlapec, ktorému padnú do oka potvory. Chlapec, ktorý musí všetko obetovať pre bezpečnosť a život najbližších. V Upírovom učni bol niekým, kto sa snaží nájsť svoje miesto. Kýmsi, kto nevie čo od života čakať a preto váha, ale zároveň chce žiť. A v Krvavých chodbách? Stále ten istý Darren, ktorý je v živote omnoho istejší. No stále váha. Nevie čomu veriť. Nevie čo si môže dovoliť. V novom živote konečne našiel kde je sever, ale bojí sa výsledných rozhodnutí. Tak ako každý.

Čo bolo pri týchto knihách veľmi príjemné, je príbeh. Áno, sledujeme celý čas Darrenov život. Jeho vzťah s pánom Crepsleym (ktorý je napriek niektorým momentom veľmi príjemnou a vydarenou postavou), jeho priateľstvo so Stevom či Evrom, jeho myšlienky ohľadom cirkusu. No nikdy človek nemá pocit, že číta tú istú knihu! V každom diely máme inú dejovú líniu, ktorá je len doplnená o Darrenove pocity a myšlienky. Nehovoriac o nejednej humornej scéne, pri ktorej sa budete až za brucho chytať, tak sa budete smiať!

Už len posledná otázka – čo dodať? Darren Shan je príjemnou zmenou oproti bežnosti. Žiadny blýskajúci sa upíri, či krvilačné beštie bez rozumu (i keď... =)) – prostý príbeh mladého chlapca, ktorý urobil závažný krok, aby pomohol svojim blízkym. A že jeho život po tomto rozhodnutí naberie poriadne grády sa môžete presvedčiť i sami! Štýl i preklad sú vcelku príjemné a stránky ubiehajú ľavou zadnou. Neviem sa dočkať toho, ako si nájdem čas na pokračovanie.

Moje hodnotenie:

Na koniec by som rada poďakovala vydavateľstvu SLOVART za poskytnutie recenzných výtlačkov. Pokiaľ by ste mali o dané tituly záujem, celú sériu nájdete TU.
 

3 komentáre:

  1. Juu! Vy máte hezký obálky.... České nejsou nic moc :/

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Fakt máte hezký obálky. Mě vždycky fascinoval Darren Shan. Celý ten fenomén autora, který píše jako sám o sobě je super :D Přečetla jsem myslím jenom první díl (u nás Madam Okta myslím) a dál jsem se nedostala, ale chtěla bych:) Článek je super, moc dobrej:)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Haha :D Tak souhlasím s holkama, máte doopravdy suprový obálky. Darrena jsem přelouskala už jako malá a musím souhlasit, že je to vynikající spisovatel. Zrovna teď od něj budu číst Na horizontu pekla, kde se jen potvrzuje, na jaké úrovni vlastně je :)

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)