pondelok, januára 23, 2012

Temné vízie: Zvláštna sila

Ľudia sa boja nevídaného. A preto majú strach i z Kaitlyn. Už len jej výzor napovedá, že s ňou nebude niečo v poriadku. Výrazné oči, divoká farba vlasov... nečudo, že si o Kait myslia, že je čarodejnica. So svojimi jasnovideckými schopnosťami si nikdy nenašla priateľov a keď ju oslovia zo Zetesovho inštitútu, kde by sa stretla s jej podobnými... dlho neváha a ponuku prijíma.

Dejová línia, i samotná idea, je zaujímavá. Kait, pochopiteľne, zo svojho daru vôbec nie je nadšená. Kto by aj bol, že? Je fajn, pokiaľ človek dokáže čomusi predísť. Ale čo ak toho nie je schopná? Všetko, čo sa jej objavuje v mysli, sú len prosté útržky a ona si nevie poskladať celý obrázok. Kait je deprimovaná. Kait to nezvláda. Kait chce byť šťastná.

Osud, ako na zavolanie, jej do cesty postaví ponuku. Prijať? Neprijať? Váha. V duši sama vie, ako sa rozhodla. Pokiaľ by ste mali schopnosť a nevedeli, čo s ňou, čo urobíte? Samozrejme, budete chcieť o nej zistiť viac. Kaitlyn sa vydáva do iného mesta, do inštitútu, kde o sebe môže zistiť viac. Odchádza kamsi, kde konečne môže mať pocit šťastia. Ale za každým plus sa skrýva nejaké to mínus. Bola to správna voľba? Sú ciele inštitútu ozaj také nezištné?

Telekinéza, telepatia, uzdravovanie... pomedzi to všetko možné i nemožné, sa Kait stretáva s čímsi väčším, ako očakávala. Kto je ten hanblivý Rob? A čo tajomný Gabriel? Gangster? Vrah? Anna a Lewis sú len nutným pozadím, nehovoriac o samotnom inštitúte a jeho vodcovi. Zápletka? Áno. Rozvinutá? Diskutabilné.

L.J. Smith vytvorila príbeh zasadený do zaujímavého prostredia. Vytvorila hlavnú hrdinku, ktorá napriek nezvyčajným očiam neosloví tak, ako by to čitateľ očakával. Vytvorila nezáživnú tuctovú romancu, ktorá zaujme len veľkých milovníkov romantiky. Postavy zväčša neoriginálne. Kde je chyba?

Prvý krát bola kniha vydaná v roku 1994. Čitatelia mali iné nároky a dej Temných vízií bol neopozeraný. Nezvyčajný. A dnes? Zamilovaný trojuholník tu už bol 1000x a ľudí to nudí. Smithová však píše ľahko, kniha sa číta rýchlo a sama musím pochváliť preklad. Potenciál stále ostáva nerozvinutý. A viete, aký skvelý paranormálny thriller z tohto mohol byť? Škoda, preškoda.

Pre koho sú Temné vízie určené? Ak máte chvíľku času, alebo si potrebujete vydýchnuť od toho všetkého stresu... minimálne prvý diel – Zvláštna sila – je pre vás ako stvorený. Máte radi zlých chlapcov? Gabriel sa môže stať ďalším na vašom tajnom zozname ‚BAD BOYS‘, ktorý ukrývate v zásuvke. Ľúbostný trojuholník, ktorý nie je až taký okatý? Vaše srdce bude plesať. Ak však nehľadáte nič z vyššie spomenutého, kniha nie je pre vás. 

Moje hodnotenie:

Na koniec by som rada poďakovala vydavateľstvu FRAGMENT, za poskytnutie recenzného výtlačku. Pokiaľ by ste si knižku radi prečítali, objednať si ju môžte TU.

1 komentár:

  1. pekná recenzia a v zásade s tebou súhlasím :) možno sme len prehnane kritické ale v čase keď to vyšlo to mohol byť veľký hit...

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)