pondelok, januára 30, 2012

Monster High: Stredná strašidelná

Predstavte si, že sa presťahujete do mesta, ktoré nie je tým, na čo sa hrá. Predstavte si, že nastúpite na školu, ktorá je plná príšer, ale nikto nezasvätení o tom nevie. Báli by ste sa, ak by ste zistili, o čo vlastne kráča? Alebo by ste si len povedali, že je to proste haluz?

Mertonská stredná škola v Saleme (nie, nie v TOM Saleme, inom) je presne tým miestom, kde sa zhŕkli všakovaké potvory. Vlkolaci, upíri, múmie a dokonca nechýba ani Frankensteinovo monštrum! No nie v podobe, v akej by ste ho možno očakávali...

Frankie Steinová je mladé dievča, ako každé iné. Až na to, že jej pokožka je zelená a každé ráno sa pred odchodom do školy musí nabiť. Úplne obyčajný život normálnej teenegerky! No chúďa Frankie musí svoju farbu tajiť! A je z toho nešťastná... No nie je sama. Medzi tými všetkými potvorami sa mihne i nejaký ten „obyčajský“ a Melody Carverová je jednou z nich. Chce sa zbaviť astmy i komplexov, no stále sa jej nedarí. Dievčatá, na prvý pohľad nesmierne odlišné, toho majú spoločné viac než dosť. Ale čo ak sa svet obyčajských prepletie so svetom príšer? Bude z toho jedno veľké priateľstvo, alebo obrovská katastrofa?

Klamala by som, ak by som tvrdila, že Lisi Harrison napísala čosi jedinečné a nezabudnuteľné. Áno, Stredná strašidelná je jeden veľký výbuch smiechu. Ale zároveň jedno nepochopiteľné čotomalodokeluznamenať (aka what the hell...)?! Nájdete v nej i nejednu peknú myšlienku. No stále budete dvíhať obočie nad množstvom nepochopiteľných scén. Dokonca i stránky vám budú plynúť rýchlosťou blesku, ale vy jednoducho nebudete vedieť prečo. Že by to bolo štýlom písania? Alebo jednoduchým príbehom? Či práve scénami, pri ktorých sa človek musel chytať za brucho? Ktovie. Ktovie.

V knihe sa mihne... uff... veľa postáv, ak mám pravdu povedať. No ústrednými hrdinkami sú práve Frankie s Melody. Frankie patrí medzi príšery, Melody medzi obyčajných ľudí. Avšak predsa toho majú spoločného viac, ako to na prvý pohľad vyzerá. Obe sa trápia so svojim výzorom. Obe túžia po kamarátkach. Obe chcú lásku. Obe občas zatúžia po nepodstatných svetských veciach, ale i po duševných. Autorka, napriek tomu čím si v minulosti Melody prešla, sa nám snaží ukázať, že by sme mali byť v prvom rade sami sebou. Pretože akýkoľvek názor na nás má okolie, musíme sa naučiť milovať sa. Možno to nepodala presne takto, ale snaží sa to ukázať. Veď i hlavné heslo knihy – ukáž svoju farbu – hovorí presne o tom istom. Alebo sa mi to len zdá?

Dejová línia je jednoduchá. Dve dievčatá sa predierajú životom na strednej škole a snažia sa nájsť si svoje miesto. Pomedzi to nejaký ten problém medzi svetom ‚obyčajských‘ a svetom ‚raritných‘. Nič viac, nič menej. Pokiaľ by ste čakali nejakú výraznejšiu zápletku – vážne sa nedočkáte.

Lisi Harrison nepíše zle. Píše... čitateľne. Stránky budú ubúdať jedna radosť. A preklad vôbec nie je zlý. Je presne určený pre vekovú kategóriu, ktorej je knižka venovaná. No starší čitateľ sa občas predsa len prichytí s rukou klopkajúcou si na čelo. Pretože problémy Frankie a Melody sú neraz pochabé. Správanie niektorých postáv je prehnané. Ale výsledok je vcelku príjemné a zábavné čítanie. Pokiaľ sa akurát nachádzate v stresovom období – Stredná strašidelná je skvelým výberom pre vydýchnutie.

Moje hodnotenie:
 Na koniec by som rada poďakovala vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenzného výtlačku. Pokiaľ by ste mali záujem o knižku, objednať si ju môžte TU =)

2 komentáre:

  1. super recenzia... :D
    úplne (ale nie až tak úplne) odveci - dnes som v drogérke videla balzám na pery Monster High :D jeden jablkový a druhý čerešňový a spomenula som si na teba :D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Čotomalodokeluznamenať aka what the hell :D Pekne napísané, aj som nad tým uvažovala, ale takto investujem čas do niečoho iného O:)

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)