utorok, decembra 27, 2011

Naprieč vesmírom

Láska mimo času. Loď postavená na klamstvách.

Sedemnásťročná Amy sa pripojí k svojim rodičom. Nechá sa zmraziť a naložiť na vesmírnu loď Archa. Čaká, že sa prebudí o 300 rokov neskôr na novej planéte. Nikto nemohol vedieť, že jej ľadový spánok bude prerušený o 50 rokov skôr a bude nútená žiť v novom svete kozmickej lode, ktorá žije vlastnými pravidlami. Amy si uvedomí, že za jej prebudenie nemôže len počítačová porucha. Niekto – jeden z mála tisíc obyvateľov lode – sa pokúsil zabiť ju. A ak Amy čoskoro niečo neurobí, jej rodičia môžu byť na rade. Teraz musí nájsť spôsob ako odomknúť skryté tajomstvá Archy. Ale na jej zozname podozrivých je niekto, kto ju zaujíma viac, ako ostatní: Starší, budúci vodca lode a láska, ktorú nemohla vidieť prichádzať.

Ono je to už raz tak. V živote existujú knihy, ktoré milujete, aj keby ste nemali. A potom sú tu knihy, ktoré by ste mali zbožňovať, ale jednoducho to nedokážete. Čosi, čo neviete identifikovať, vám v tom bráni. Ako keby vás pod krkom držala neviditeľná ruka a bránila vám dosiahnuť na tlačidlo s nápisom – ABSOLUTELY AMAZING. A presne taký problém mám s Naprieč vesmírom. Beth Revis píše krásne. Číta sa to jedna radosť. Dej je zaujímavý a plný zvratov. Postavy vôbec nezaostávajú, ale... čosi tomu chýbalo. Tá iskra, ktorá by ma nútila držať hrdinom palce a všetko s nimi prežívať.


Amy je... Amy. Pre niekoho Hrdinka s veľkým H. Pre iných len bláznivá sedemnástka, ktorá nevie čo so sebou. Och, netvrdím, že by som sa o svojich rodičov nebála! Netvrdím, že by som sa necítila na opustenej lodi stratená! Ale určite by som sa nevrhala hlavou vpred do priepasti, o ktorej nič neviem! Pretože Amy je už raz taká. Je sebecká. Nepremýšľa. Len sa vrhá. Nezahryzne si do jazyka. Proste kričí. A kričí. A kričí. Pôsobí panovačne až strach! Naopak Starší, ten Starší, ktorý na začiatku pôsobil utiahnuto ako malé dieťa... presne ten Starší, sa krásne vyvíja. Z malého chlapca, ktorý nevie čo chce, sa stáva rodený vodca. Vodca musí byť silný. Musí vedieť čo robiť, aby svoj ľud udržal. A on to dokáže. Dokáže sa zaň postaviť a bojovať. Harley, Najstarší, Doc a iné postavy, krásne zapadajú do schémy knižky. Všetci reprezentujú iný typ človeka a je veľmi pravdepodobné, že každý čitateľ sa v komsi z nich nájde. Harley – snílek. Najstarší – diktátor. Doc – pokrokový človek. Krásna charakterová zmes. Tlieskam ti, Beth!

Čo sa týka prostredia... je nezvyčajné. Zaujímavé a nezvyčajné. Bola som vcelku zvedavá, ako sa Beth Revis popasovala s prostredím vesmírnej lode. Nedokázala som si predstaviť, ako by tam ľudia dokázali žiť. Mala som len vlastné predstavy. Ani jedna sa však nezhodovala s tou jej. Dokázala ma prekvapiť. Šokovať. A v dnešnej dobe je priam zázrak, keď autor prekvapí čitateľa. Nehovoriac o dejovej línii, ktorá bola viac než zaujímavá a šokujúca. Od začiatku si človek kladie otázku – kto prebudil Amy? Kto je vlastne Najstarší a čo sa stalo s predchádzajúcim Starším? Ako to vlastne s tou prekliatou loďou, dočerta, je?! Citlivejších čitateľov možno napadne, ako sa to môže skončiť. Musím sa priznať, že ja sama som prišla na to, kto je vlastne ‚vrahom‘ už pár kapitol pred koncom. To však neznamená, že som si pôžitok z čítania neužila. Možno som nebola ohúrená, ale očarená určite.

Beth Revis napísala knihu plnú chutí a emócií. Sladkú. Slanú. Horkú. Bolestivú. Láskyplnú. Jej štýl písania je veľmi príjemný. Strany len tak plynú jedna za druhou a človek si ani neuvedomí a... ahaho! Koniec! Neviem čím to bude, že nepatrím medzi všetkých tých nadšencov. Že by kvôli Amy? Alebo tomu, že som si bola takmer úplné istá, kto za všetky tie nepokoje na lodi môže? Ktovie. Jednoznačne ide o veľmi kvalitnú knihu, ktorú odporúčam všetkým, čo majú čo i len trošičku radi sci-fi. Ak totiž čakáte vesmírnu romancu... nedočkáte sa. Dostanete len napínavý vesmírny thiller, ktorý spôsobí, že vám budú behať zimomriavky po chrbte. Príjemné čítanie!

Moje hodnotenie:

Rada by som poďakovala vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenzného výtlačku. Pokiaľ by ste mali záujem o knižku Naprieč vesmírom, môžte si ju objednať TU.

6 komentárov:

 1. bol ten preklad taký dobrý? ja to čítam v AJ, lebo ukážka v slovenčine ma dosť odradila :/ ale zatiaľ sa to vyvíja sľubne, samé odhalenie za druhým a nový svet :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ty to máš od ikaru ako reading copy? hm, prečo to neprišlo aj mne??? :(
  ale inak, po tvoje recenzii sa na to ešte viac teším :D chcela som si to prečítať už v angličtine, ale akosi sa mi to nechcelo a keď som videla slovenský preklad, pekne ma to potešilo :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Anonymný: Netvrdím, že bol vyslovene dych berúci, ale boli i horšie :) Ako celok si myslím, že patril medzi lepšie :)

  Sima: RC sme vyriešili správou... myslím :) Som zvedavá potom na tvoj názor! :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. V každom prípade, obálka je fakt vydarená :D už len kvôli nej si to chcem prečítať.
  Teším sa, keď sa k tomu dostanem. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. No Stormy! Zas si ma ohúrila.... Výnimočná recenzia. Geniálna. Proste tvoja... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Amy mi podľa tvojho opisu pripomína Miju z Mariotových dedičov... som zvedavá na koľko to je pravda a na koľko sa budeme zhodovať a rozchádzať v názoroch :)
  pekná recenzia ;) veľmi pekná

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)