piatok, októbra 21, 2011

Malé klamárky: Dokonalé

Spencer pokračuje v preberaní priateľa staršej sestre, no dočká sa poriadneho prekvapenia. Aria sa pre zmenu zamiluje do frajera jednej z nich a privolá veľký problém. Emily sa tajne zblíži s úhlavným nepriateľom a netuší, aké strašné rozuzlenie sa na ňu zosype. A Hanna sa vypracuje na hviezdu školy, no jej posadnutosť dokonalosťou ju priveľmi vyčerpáva. Nad všetkými však stále visí hrozné tajomstvo, ktoré ich môže zničiť. Tajomný neznámy či neznáma, skrývajúci sa pod písmenom „A“, to tajomstvo pozná a vyhráža sa, že si ho nenechá pre seba...

Sara naviaže príbeh tam, kde ho v prvej knihe ukončila. Esemeska od tajomnej A., ktorá štyri bývalé kamarátky neskutočne vydesila. Avšak, tak ako pri prvej časti, si pre nás opäť pripravila úvodnú kapitolu z minulosti. Ešte z čias, keď Alison DiLaurentis žila. Och, a že to bolo Zmija s veľkým Z! Kto by si bol pomyslel, že 13 ročné dievča má v sebe toľko zloby? Čo sa dá robiť, že? Doba je zlá a Alison DiLaurentis ju využila vo svoj prospech. Kým ju niekto neumlčal... a bude smutné, ak poviem: Tak jej treba! Ale nedokážem si pomôcť, beštie nemám rada a ona ňou jednoznačne je... ehm, bola O=).

Večne dokonalá Spencer, zasnívaná Aria, hanblivá Emily a stále depkujúca Hanna. Hm, hm, hm... ktorá zo štyroch priateliek prirástla k srdcu vám? Každá si už od Alinho zmiznutia žije vlastný život. Tajomné odkazy ich opäť spojili, ale... v knihách medzi nimi necítiť takú súdržnosť, ktorá priam srší zo seriálu. Skôr rivalitu. Ich priateľstvo vzniklo vďaka Alison. A keď zmizla, všetko sa zrútilo. Ako domček z karát. Človek by si myslel, že v knihe nájde nespočetné množstvo scén, počas ktorých sa stretnú všetky štyri. Nájde ich tam však minimum. Musím však priznať, že to bol od autorky vynikajúci ťah. Dôvod? Na stredných školách (teda, očividne v USA to tak býva) mnoho ráz existujú rôzne skupinky, na ktorých čele je „včelia kráľovná“. Tá najoslnivejšia, najdokonalejšia, najúžasnejšia, za ktorou sa všetci obracajú (i dievčatá!). Zvyšok skupiny sa na nej priživuje, miluje ju a zároveň nenávidí, a ona to s radosťou využíva – ponižuje ich, prikazuje im vykonávať banálne veci a núti ich mlčať. A čo je na tom všetkom najhoršie – všetko z nich vymámi. Šach mat, priateľu! Dievčatá na prvý pohľad vyzerajú ako najlepšie priateľky, ale pri tom o sebe nič nevedia. Záleží im len na tom, čo si o nich myslí ich kráľovná. Všetky drží v hrsti jedna jediná – v tomto prípade práve Alison DiLaurentis. A ako sa hovorí: Dvaja dokážu udržať tajomstvo, len ak je jeden z nich mŕtvy.

Dej knihy plynie plynulo (uh, to je teda slovné spojenie!). Bez väčších problémov prechádza zo života jedného dievčaťa, do života toho druhého. Občas sa to celé zleje do jedného celku a opäť jednoducho rozíde. Kniha je síce písaná v tretej osobe, autorka však vždy dáva v jednej kapitole prednosť len pohľadu jedného z dievčat. Raz sa dívate na reakcie Arrie, neskôr na Hanninu beznádej a tak ďalej, a tak ďalej. Čitateľ nemá problém spoznať jednotlivé charaktery, Sara Shepard im totiž venuje dostatočnú pozornosť. Čo je – myslím si – vynikajúce. Nikto nie je bezchybný a pri hlavných hrdinkách budeme tie chyby pociťovať viac než dosť. Auč! Nehovoriac o rôznych zvratoch, ktoré človeku rozbúchajú srdce.

Sara Shepard si pre svojich čitateľov pripravila obstojné pokračovanie Malých klamárok. Určite vývoj príbehu nesklame, napriek občas otrepanému štýlu písania (napr. časté opakovanie mien), a čitateľ si knihu užije. Ak ste teda fanúšikom našich štyroch priateliek, neváhajte a siahnite po druhej knihe. Štvorlístok čaká ešte veľmi dlhá cesta, pretože ako A. hovorí: Skončí sa to až vtedy, keď ja poviem!

Moje hodnotenie:

Na koniec by som chcela poďakovať vydavateľstvu MLADÉ LETÁ za poskytnutie recenzného výtlačku. Knihu si môžte zakúpiť priamo na ich stránke - TU =)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)