streda, októbra 26, 2011

Divergencia

Jediná možnosť ťa dokáže zmeniť...

Chicago, ďaleká budúcnosť. Beatrice Prior žije v spoločnosti rozdelenej na päť frakcií. Na rozhodovacej ceremónii si všetci šestnásťroční vyberajú frakciu, ktorej zasvätia zvyšok života. Beatrice má dve možnosti: zostať so svojou rodinou, alebo ju navždy opustiť, aby mohla byť sama sebou. Rozhodnutím napokon prekvapí všetkých vrátane seba. Zmení si meno na Tris a usiluje sa obstáť v tvrdej konkurencii, aby si vybojovala miesto v novom živote. Hľadá skutočných priateľov a zamotáva sa do vzťahu s chvíľami neodolateľným, inokedy neznesiteľným chlapom.

Veronica Roth má len 23 rokov. Je to krásny vek, že? Kto by si bol pomyslel, že taká mladá žena dokáže napísať román, ktorý ohúri celý svet? Ja určite nie. Spočiatku som sa stavala k Divergencii neskutočne skepticky, neskôr až príliš nadšene, čo bolo i dôvodom, pre ktorý som knihu po prvých cca 200 stranách odložila bokom na horšie časy. Po asi 2 mesiacoch som po nej siahla opäť a nedokázala prestať čítať. Na Divergenciu musíte mať jednoducho náladu. Najlepšou voľbou by bola bojová. Čo tak nakopať niekomu zadok?

Tris žije v dystopickom Chicagu rozdelenom do piatich frakcií. Každá predstavuje určitú prednosť, ktorej jej obyvatelia zasvätia svoj život – nesebeckosť, odvážnosť, inteligentnosť, mierumilovnosť a úprimnosť. Tris 16 rokov žila medzi nesebeckými, medzi ktorých patrili jej rodičia. Teraz však prichádza jej rozhodovacia ceremónia... jediná možnosť dokáže zmeniť celý jej doterajší život. Ako sa teda rozhodne? Krvou spečatí svoju cestu medzi odvážnych. Je to však vážne to, po čom túžila?

Frakcia odvážnych sa dá opísať jednoducho – rob tie najväčšie voloviny (resp. najnebezpečnejšie veci) a bolo by fajn, keby si i prežil. V prvom rade sa musíte naučiť bojovať – strieľať z pištole, hádzať nožmi alebo proste využívať svoje päste ako najlepšie viete. Druhým bodom je naučiť sa vzdorovať svojmu strachu = simulácie, v ktorých stojíte zoči-voči svojmu strachu: topíte sa, padáte z vysokej budovy, snažia sa vás uniesť, chcú zabiť vašich blízkych, lezú po vás pavúky a tak ďalej, a tak ďalej. V poslednom bode čelíte naraz všetkým svojim slabostiam a snažíte sa ich poraziť v čo najkratšom čase. Dôležité je sústredenie a pokoj. Ha, ale ľahko sa hovorí, keď neviete, že to nie je skutočnosť, že? =D To všetko je spestrené dobrovoľným vyskakovaním z idúcich vlakov, skákaním zo 100 poschodových budov a iných „hier“, ktoré môžu poľahky viesť k nepeknej smrti. Brr!

Ale ak si myslíte, že akcia je to jediné, čo v knihe objavíte, ste na veľkom omyle! Netvrdím, že romantika je v takom zastúpení, ako v iných knihách, stále ju však máte možnosť nájsť. Tris trénuje, aby mohla ostať vo frakcii – raz bez frakcie, navždy bez frakcie. A k záverečným testom ich pripravuje mladý tréner s tajomným menom Four. Postupne si k sebe Four a Tris nachádzajú cestu, ale okaté vyznávanie lásky nečakajte. Budete vzdychať pri každej spoločnej scéne, budete im držať palce, budete tlieskať pri prvom bozku... ale ich romantický príbeh nie je hlavnou líniou knihy, ako to je napr. pri Twilight, Upírskych denníkoch, Záblesku, Matched, alebo iných knihách, ktoré sa sústreďujú práve na tento faktor.
 
Čo vám teda ponúka Veronica Roth? Nový výnimočný svet, dobre prepracované charaktery, chytľavú dejovú líniu a k tomu všetkému ako čerešničku na torte – vynikajúci štýl písania. Možno to občas zaškrípalo, ale i majster tesár sa niekedy utne, tak prečo sa nad tým pozastavovať? Divergenciu prečítate jedným dychom a tak ako hovorí samotný názov – ide o jednu z mála dystópii, ktoré sa môžu hrdo radiť do tohto žánru. Veronica strčila do kapsy i svojich starších kolegov autorov, ktorým sa nepodarilo vytvoriť taký impozantný svet ako jej. A myslím si, že moje konečné hodnotenie je oprávnené.

Moje hodnotenie:
Aaa začiatkom budúceho roka na Slovensku! Poďakujte vydavateľstvu SLOVART ;)
3 komentáre:

 1. Dostala jsem chuť si knihu zase přečíst :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. pekná recenzia, knihu som ešte nečítala, ale hneď si ju idem pridať do svojho to-read listu :)

  vďaka

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Doufám, že Divergent vyjde v Česku co nejdřív, protože to fakt vypadá zajímavě ;)

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)