utorok, októbra 04, 2011

Blood Red Road

Blood Red Road (Dustlands, #1) Lugh sa narodil ako prvý. V deň zimného slnovratu, keď slnko visí nízko nad obzorom.
Potom ja. O dve hodinu neskôr.
To v podstate hovorí o všetkom.
Lugh ide prvý, vždy je na prvom mieste a ja ho nasledujem.
A je to  v poriadku.
Je to s právne..
Je to tak, ako to má byť.

Saba žije na mieste nazývanom Silverlake (Strieborné jazero). Jeho meno má však ďaleko od skutočnosti. Krajina je neúprosná a sužovaná piesočnými búrkami. Práve tu od svojho narodenia žije so svojím otcom, bratom Lughom a sestrou Emmi. Jedna takáto piesočná búrka so sebou však prinesie jazdcov, ktorý jej jediný svetlý bod v živote – brata Lugha – vezmú a všetko zničia. Práve tu začína Sabina cesta do ďalekej krajiny, keď musí opustiť všetko známe a vydať sa na cestu za milovaným bratom. Čo ak však jej púť prinesie oveľa viac, ako v skutočnosti čakala?

Moira Young je ozaj výnimočná spisovateľka. Nie len čo sa týka štýlu písania, ktorý je ozaj unikátny, ale i príbehu, ktorý sa snaží podať. Blood Red Road sa odohráva v budúcnosti. Ide o dystópiu s nádychom westernu. O svet, ktorý nám skôr bude pripomínať minulosť prelínajúcu sa s budúcnosťou a nie jednoliaty svet. Ale teraz pozor! Toto všetko môžete odsunúť na stranu, pretože prostredie v tomto prípade nie je dôležité. Moira sa na budúcnosť pozrela úplne novým uhľom pohľadu. Postavy sú zasadené v budúcnosti, ktorá je však len a len pozadím. A musím sa priznať – nadmieru výnimočným a jedinečným. Dej však so zvrhnutím zvráteného systému nemá absolútne nič spoločné. Zaoberá sa Sabou a jej putovaním neznámou krajinou.
 
Kniha je rozdelená na viacero častí, pri čom prvá opisuje hlavne Sabino putovanie púšťou. Ide o časť, ktorá zaujme ľudí čo radi čítajú o putovaní. Pokiaľ medzi nich však nepatríte – nenechajte sa ňou oklamať! Prvú časť knihy by som nazvala úvod, v ktorom spoznávame Sabu, prvé postavy a svet, do ktorého je príbeh zasadený. Autorka si rozložila figúrky, pripravila nás na nadchádzajúci príbeh a ladne prešla do akčnejšej časti. Ja sama sa radím medzi fanúšikov, ktorých oslovili všetky časti a po dočítaní sa usmievali od ucha k uchu.

Saba nie je hrdinka, ktorá osloví tisíce fanúšikov svojou odvážnosťou, dokonalosťou a racionálnym uvažovaním. Dobre, možno trochu klamem čo sa týka odvahy – nenazvala by som však jej konanie odvážnym. Skôr pochabým. Je prchká, sebecká (to, že chce zachrániť brata na tom nič nemení), určite pri svojich rozhodnutiach nepoužíva rozum a ide si bezhlavo svojou cestou. Nie, Saba nie je hrdinka, ktorá by nás ohúrila svojim charakterom. Je skôr ženou, ktorú by ste najradšej prefackali, vynadali jej a odpochodovali s nadšeným úsmevom na tvári. Pravdou však je, že ľudia sú takí. Sú sebeckí, konajú nepremyslene, bezhlavo a od dokonalosti majú kilometre ďaleko. Keď sa však na scéne vynorí Jack, takmer každé ženské srdce prestane na chvíľu biť. Je jej presným opakom. Samozrejme i on má svoje chyby a jeho konanie nepríde vždy logické. Snaží sa však každý svoj krok premyslieť. Spolu však tvoria dokonalý pár. Navzájom sa doplňujú. A protiklady sa priťahujú – vždy to tak bolo, je a bude. Ach, tá láska!
 
Na koniec mi už ostáva len nezabudnúť spomenúť, že kniha je – čo sa týka štýlu – výzvou. Hlavne pre nás, čo našim rodným jazykom nie je angličtina. Spisovnosť je totiž to posledné na čo Moira Young pri písaní myslela – píše v dialektoch ako zbláznená (moja malá citácia Luu =)). A plus – čakáte úvodzovky? Načakáte sa. Žiadne nie sú. Po prvých stranách si však človek zvykne na nezvyčajnú formu knihy a nechá sa pohltiť pútavým príbehom, akciou a možno občas trochu bizarnými scénami. Koho to však zaujíma? Blood Red Road je jedna veľká jazda. A nebojte sa pokiaľ nemáte radi westerny – BRR váš názor možno zmení ;)

Moje hodnotenie:">

1 komentár:

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)