pondelok, augusta 29, 2011

Stefanove denníky – Zrodenie


Ľúbostný trojuholník, ktorý pretrvá večnosť...

Píše sa rok 1864 a v Amerike zúri vojna Severu proti Juhu. Sedemnásťročný Stefan Salvatore však zvádza vlastný boj. Je zasnúbený s dievčaťom, ktoré nemiluje, a zaľúbi sa do záhadnej Katherine. Je to zvodná krásavica, no má jedno temné tajomstvo…

Pôvodnú sériu Upírskych denníkov som nečítala. Väčšina mojich známych bola sklamaná. Knihy totiž majú so seriálom máločo spoločné a dokonca ani prostý výzor postáv nie je totožný. Preto som si nechcela skaziť dojem zo sfilmovanej verzie a knihám sa vyhla. Neskôr som však začula správu o tom, že tvorcovia seriálu sa rozhodli, s pomocou autorky pôvodnej série, napísať knihy, ktoré predchádzali seriálu – Stefanove denníky. Vzbudilo to vo mne zvedavosť – bude novopečená séria aspoň z polovice taká dobrá ako seriál, s ktorým to od druhej série ide dole vodou? Risk je zisk. Neváhala som a pustila sa do prvej časti, ktorá vyšla v slovenčine pod názvom Zrodenie.

Veritas. Statok patriaci rodu Salvatorovcov. Tu žije Stefan spolu so svojim otcom. Jeho matka umrela a brat odišiel do armády. V krajine totiž zúri vojna. A k tomu všetkému je Stefan donútený vziať si Rosalyn na otcovo prianie. Na Veritas však prichádza mladé dievča, sirota, Katherine Pierce. Je bledá, zaužívaným pravidlám sa vyhýba a priam z nej srší radosť, keď sa dozvedá o smrti Stefanovej snúbenice Rosalyn. Čo ak je však práve ona tou, ktorá ju má na svedomí...?

Začiatok knihy je trošku odlišný od seriálu. Pokiaľ si spomínam, v seriáli nebolo spomínané, že by sa Stefan mal ženiť (je možné, že sa mýlim). Po prvých stranách však všetko prechádza do pôvodnej roviny, ktorú pravý fanúšik seriálu dôverne pozná. Musím však priznať, že i pre niekoho, kto o seriáli v živote nepočul a rozhodol sa siahnuť po knihách, nepôjde o knihu plnú zvratov. Mnohé scény sú predvídateľné, poznáte totožnosť vraha od prvej strany a ani nevinný úsmev Katherine Pierce vás nepresvedčí o opaku. Dej plynie rýchlo, bez prekážok. Možno jednoduchý štýl písania, ktorý by patril skôr ku knihám pre mladších čitateľov, náročnejších odradí a odfrknú si počas čítania znechutením. Ja sama som mala neraz problém preniesť sa cez vyjadrovanie a štýl písania, ktorý sa mi nehodil k chlapcovi, ktorý čoskoro dovŕši osemnásť.

Stefan je k tomu... ako by som to povedala? Och! Nechcem byť zlá, ale neraz som mala pocit, že sa stretávam so schizofrenikom. Je mi ľúto ľudí, ktorí niečím podobným trpia, ale pri Stefanovi to bolo skôr k smiechu. Na prvých stranách ide o dokonalého synčeka, ktorý sa bojí pri vlastnom otcovi čokoľvek povedať, v druhú chvíľu mu čosi zatajuje a na koniec ho zahrdúsi vlastnými rukami? A to ani nehovorím o jeho nehynúcej láske ku Katherine, ktorá sa v priebehu sekúnd mení v nenávisť a späť v lásku a takto to ide stále dokolečka, dokola. Mám vážne obavy o jeho duševné zdravie a som neskutočne rada, že ide len o knižnú postavu. V skutočnom živote by totiž neskutočne trpel. Čo sa týka našej potvorky Katherine – ani ten najväčší blbec by neuveril tomu jej divadielku. Ale nie, priklusajú dvaja bratia Salvatorovci a veria každému jej slovu. Zo silného Damona sa stáva slaboch a neskôr nenávidenia hodný brat. Snáď len ich otec má všetkých päť pohromade a lekárnička Pearl s dcérou majú svetlejšie chvíľky (alebo je to len tým, že sa tam objavia 2-3x?).

Štýl písania je dôkazom, že kniha je venovaná mladším čitateľom, napriek občas „pikantnejším scénam“, ktoré by si zaslúžili prepracovať. 15 ročný čitateľ nežiada od knihy porno, ale pokiaľ ide o štipľavejšie scény, autori by im mali venovať väčšiu pozornosť. Väčšina totiž vyznela, ako by šlo o školácku lásku a to veru pri Stefanovi a Katherine pravda nebola.

Stefanove denníky sú jasným príkladom toho, ako všetko dokašľať a zároveň zaujať masy. L.J.Smith je predsa po rokoch opäť obľúbená a to len kvôli seriálu, ktorý sa stal takým populárnym, tak prečo z deciek nevyžmýkať ešte viac? Ja som si čítanie užívala. A to hlavne Stefanove osobnosti, ktoré ma tak pobavili. To však neznamená, že náročnejší čitatelia budú knihe volať na slávu.

Pre koho je kniha teda ako stvorená? Ste fanúšikom seriálu? Knihy vám čosi dajú. Na seriál sa dívate už len s nadvihnutým obočím? Po prečítaní Zrodenia budete mať silné nutkanie vysloviť čosi sarkastické smerom k postavám či samotnému príbehu. Máte chuť siahnuť po niečom nenáročnom a len si oddýchnuť počas voľnej chvíľky? Stefanove denníky sú vynikajúcou voľbou.

Moje hodnotenie:

Chcela by som poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT za poskytnutie recenzného výtlačku. Knihu si môžete objednať priamo na stránke vydavateľstva – TU.

1 komentár:

  1. po pravde na túto knihu sa nechystám, ako si aj ty písala seriál ide dolu vodou a neviem či by to aj táto nová knižná séria zachránila, osobne som pôvodnú sériu nedočítala do konca, lebo to sa vôbec nedalo, bude len rada, že si ju nečítala :P :)

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)