utorok, júla 26, 2011

The DUFF

Určená škaredá tučná priateľka... FUCK!

V deň, keď Biancu v klube najväčší sukničkár školy – Wesley Rush – začne prezývať DUFF (Designated Ugly Fat Friend), čo značí, že je tou škaredou priateľkou, ktorá vytŕča z radu svojich kamarátok, chrstne mu do tváre colu. To je však pred tým, ako zistí, že jej rodičia sa rozvádzajú. Ako zabudnúť na okolitý svet a ujsť pred problémami? Sex s Wesleym je určite skvelý nápad. Nič k nemu necíti, jedine nechuť. Zisťuje však, že ani jeho život nie je taký dokonalý. Budú schopní postaviť sa svojim problémom? Odolajú pomaly sa rodiacej náklonnosti voči tomu druhému?

Tlieskam ti Kody! A k tomu v stoji! Už dávno som nečítala niečo také realistické, vtipné a vážne v jednom. Mala som neskutočné obavy, keď som sa do knihy púšťala. Mala som prísľub toho, že nejde o autorku, ktorá si berie servítku pred ústa. To zistíte už po prvých stranách, kde sa to svojim spôsobom nadávkami len tak hemží. A čo je to, čo mládež zaujíma v túto dobu najviac? Sex. Áno, sex. Kody sa netvári, že mládež toto slovo na tri písmená nepozná – otvorene o ňom píše, ako o súčasti života, čo je koniec koncov pravda. Sama knihu začala písať, keď bola na strednej škole a vydala ju vo svojich 19 rokoch. Čo máme teda možnosť v knihe nájsť? Realistický pohľad na dnešný život mladých ľudí, ktorí chcú prežiť svoje sny a ujsť pred problémami, pretože nájsť riešenie nie je nikdy ľahké.

Bianca, hlavná hrdinka, o sebe nikdy netvrdila, že je krásavica. Odžila si svoje: jej mama je na cestách, pre svoju lásku bola len bokovkou a život ako taký pre ňu neprináša veľa výziev. Kým sa jej do cesty nepostaví sexy Wesley Rush, ktorý jej dá otvorene na známosť, že oproti svojim dvom najlepším kamarátkam je škaredá. Napriek tomu, že sa tvári, že sa jej to nedotklo, vždy keď ju nazve Duffy, hruď jej stiahne. Kto by si vôbec pomyslel, že medzi nimi dvoma môže vzniknúť vzájomná príťažlivosť? Bianca túži ujsť pred všetkými problémami a Wesleyho posteľ je neskutočným lákadlom. A to hlavne po tom, ako sú v páre kvôli domácej úlohe. Napriek tomu, že k nemu necíti veľkú náklonnosť, si ich spoločné chvíle užíva. A to platí i pre Wesleyho. Kto by si bol pomyslel, že sa pri Biance zmení na nepoznanie a začne uznávať iné hodnoty? Nikto a už vôbec nie samotná Bianca, ktorá tvrdí, že ho „len využíva pre svoje potreby“. Ak však očakávate, že kniha rieši len milostný príbeh, ste na omyle. Stretnete sa zoči-voči s problémami oboch hlavných hrdinov a budete ich prežívať s nimi. S priateľstvom, ktoré je silnejšie ako ktorékoľvek iné puto. A verte mi – presne takýto typ priateľstva existuje. Toto priateľstvo spasí a pomôže vnímať triezvo. I keď ani to nikdy nie je bezchybné. Nič totiž nie je dokonalé. Dej nie je nič, čo by sa nemohlo stať v skutočnosti a preto vás chytí od prvej strany.

Postavy sú realistické. Hocikedy môžete na ulici stretnúť Biancu a každá zo žien sa raz za čas môže cítiť ako DUFF. I tie najkrajšie občas pociťujú menejcennosť, tak ako i tie čo krásou oplývajú menej. Medzi mužmi nájdeme i Wesleyov. Či sa nám to páči, či nie, nájdu sa sukničkári, ktorí vymetajú rôzne zábavy a každý večer skončia v náručí inej. Sex milujú. Musím ešte podotknúť, že Bianca neverí v lásku na prvý pohľad, čo sa mi páči. Díva sa na realitu s otvorenými očami a neverí, že láska môže prenášať hory hneď po prvých dňoch známosti, musí sa vyvíjať. Je milé, keď svojej priateľke chlapec šepká ako ju miluje, ale keď pomyslíme nato, že týždeň predtým to hovoril inej... to už také milé nie je. Wesley nesľubuje modré z neba. Každá jedna postava, ktorá sa v príbehu mihne vás presvedčí o tom, že niekoho podobného ste už stretli, alebo stretnúť môžete. A v prvom rade sa vás samotná autorka nebudete snažiť presvedčiť, že život je ľahký. Všetky charaktery vám potvrdia, že majú slabé chvíľky, že nie vždy je všetko dokonalé, ale napriek tomu majú chuť žiť, pretože život je o prekonávaní prekážok. Aké by to bolo bez nich, však?

Kniha sa číta sama. Je písaná ľahkým štýlom, dialógy sú presným odrazom hovorovej reči a nájdu sa v nej hlavne dospievajúci (15-19), i keď nie všetci budú súhlasiť s tým, o čom sa v knihe píše. Mala rozporuplné reakcie a rozumiem prečo. Do literatúry predsa nepatria nadávky, nepatrí tam sex v takej podobe, ako sa nachádza v tomto titule. Problém budú mať možno hlave rodičia, podľa ktorých je podobná literatúra nevhodná. Ja osobne sa pýtam: Je trhanie mäsa a lámanie kostí prijateľnejšou alternatívou? Občas je potrebná i kniha, ktorá odráža skutočnosť a Kody to zvládla excelentne (netvrdím, že všetci prežívame presne takí život ako hlavní hrdinovia, ale nájdu sa i takí ;)). Nájdete v nej vtip, lásku, spolupatričnosť a hlavne pocit, že všetci sme výnimoční a krásni svojim spôsobom.

Moje hodnotenie:

P.S.: Ani si neviete predstaviť, ako sa teším na autorkinu druhú knihu - Shut Out. Vychádza v septembri. Kto sa teší so mnou? ;D



5 komentárov:

 1. "Kto sa teší so mnou?"
  Musíš se ptát? :D:D Jinak pěkná recenze, to jsem nevěděla, že je Kody tak mladá... Ale dává to smysl, nevím, jestli by tohle dokázal napsat někdo starší :))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Skvělá recenze :) S Kody jsem si nedávno i psala, je to strašně fajn holka. A Shut Out už mám předobjednané - nemůžu se dočkat! To září je zatraceně daleko! Jsem ráda, že se ti The DUFF líbilo.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Recenzia super. Neviem, mám trinásť tak sa trošku obávam začať s touto knihou, ale čo by človek neurobil pre kvalitu?:D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. ako som si čítala tvoju recenziu hned som si dala túto knihu na môj to-read list :) dúfam, že sa k nej čoskoro dostanem :)

  z nejakého dôvodu mi nechcelo odoslať koment cez google účet :/ tak komentujem pod prezývkou ako ťa followujem a webom ktorý som uviedla vo forumulári :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tak toto by som si veľmi rada prečítala.

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)