sobota, júla 02, 2011

The Body Finder

Dievča s morbídnym darom.

Sériový vrah na slobode.

A chlapec, ktorý by nikdy nedovolil, aby sa jej niečo stalo.


Violet sa narodila s darom, ktorý by nikto z nás nechcel mať. Dokáže nachádzať mŕtve telá podľa ozveny, ktorá sa od nich odráža. Svetla, ktoré ich sprevádza. O jej nadaní vie len jej rodina a najlepší priateľ Jay, s ktorým sa pozná od malička. Keď však počas zábavy objaví v jazere telo dievčaťa, všetko sa mení. Kto je tajomný vrah? Cíti Jay to isté, čo ona? Bude všetko také, ako predtým?

Kimberly Derting svojim štýlom písania strhne čitateľa od prvej strany. Nepíše zložitým štýlom, pri ktorom musíte hodnú chvíľu premýšľať, čo tým autor chcel povedať. Už prvá veta vás vhodí priamo do centra diania obyčajne neobyčajného života Violet Ambrose. A to je prvý bod k dobru tejto autorky a série. Príbeh, ktorý prezentuje odráža typický život ktoréhokoľvek mladého dievčaťa. Škola, láska, priatelia... to je život, ktorý sprevádza každého dospievajúceho. To, že sa v meste objavil sériový vrah, je síce závažná udalosť, nie je však centrom pozornosti celého príbehu a samotnú knihu len dramatizuje. A čo na viac – do poslednej strany nebudete mať ani tušenia, kto je vrah. Ja som bola jednoznačne v šoku.

Kniha sa zaoberá hlavne dvomi problémami. Vrah a vzájomný vzťah Violet a Jaya. Áno, máme tu ďalšie LOVE STORY. A? Nie každý príbeh lásky je o nehynúcej oddanosti, ktorá z ničoho nič spadne z neba. Violet pozná Jaya od malička. Vedia o svojich zlozvykoch, prednostiach i o tom, či má ten druhý radšej pukance alebo chrumky. Ich priateľstvo však postupom času prerástlo do niečoho viac – do lásky. Lásky, ktorá vám vytvorí úsmev na perách. S napätím budete čakať na každú V&J scénu a keď konečne príde na rad prvý bozk... takmer umriete blahom! V knihe nájdete i vsuvky v podobe scén, ktoré prežíva sám vrah. Netvrdím, že každý jeden vrah sa správa podľa predpísanej šablóny – vrahove potešenie z lovu však príjemne spestrí príbeh. Nemusíte sa teda báť, že jediné o čom kniha je, je vzťah Violet a Jaya. To by ste totiž boli na veľkom omyle!

Keď už tak spomínam hlavných protagonistov tejto knihy... Violet, ako som už vravela, je úplne typické dospievajúce dievča. Nie vždy je spokojná so všetkým čo sa v jej živote deje a narazí i na červavé jablko. Dokáže sa postaviť sama za seba, pokiaľ jej však niekto podá pomocnú ruku, nebude protestovať. Charakter Jaya je síce trošku pritiahnutý za vlasy, to však určite nebude vadiť žiadnej mladej žene, ktorá si rada prečíta o mladom mužovi, ktorý je ochotný položiť život za svoju lásku. Jeho záujmy a štýl „hry“ je však taktiež ako keby vytrhnutý priamo zo života. V každej jednej kapitole však nájdeme náznaky všetkého čo je nám tak dôverne známe: priateľky do koča i do voza, starostliví rodičia a nie vždy príjemní ľudia zo školy. Ach, tie stredoškolské časy (ešte, že ich stále prežívam, že? =D)!

Rozumiem ľuďom, ktorí knihu nepovažujú práve za skvost. Vidím čo milujem, ale niekomu to jednoducho nie je po chuti a knihu samotnú považuje za zbytočnú. Napriek tomu ma však Kimberly Derting svojou prvotinou dostala do kolien. Možno je moje hodnotenie prehnané, Jay a Violet si ho však jednoznačne zaslúžia. Pevne verím, že i pokračovanie bude minimálne také dobré, ako prvá časť!

Moje hodnotenie:

1 komentár:

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)