streda, júla 27, 2011

Beastly


„Taký ako si vo vnútri budeš i navonok. Máš dva roky nato, aby ťa niekto začal milovať, inak takto ostaneš navždy.“

Je zviera.
Beštia.
Nie tak celkom vlk či medveď, gorila alebo pes, ale hrozné nové stvorenie, ktoré chodí vzpriamene. Je monštrum.
Myslíte si, že ide o rozprávku? V žiadnom prípade. Miestom je New York City. 21. storočie. Nie je to deformácia, ani žiadna choroba. A on tak môže ostať navždy, pokiaľ nezlomí kúzlo.
Áno, kúzlo, jedna čarodejnica v jeho triede angličtiny ho naňho uvalila. Prečo ho premenila na zviera, ktoré sa cez deň skrýva a sliedi v noci? Zistíte to. Zistíte, kto bol Kyle Kingsbury, chlapec, ktorého by ste si priali mať, s peniazmi, perfektným výzorom a perfektným životom. A potom zistíte, ako sa stal dokonalým... zvieraťom.

Moderná verzia rozprávky Kráska a zviera. Aké to len môže byť? Na svete sa objavila moderná Popoluška, do kín čoskoro zamieri i nová Snehulienka a novo vyrozprávaných príbehov sme sa dočkali už neraz. A aký bol výsledok? Mnoho ráz neskutočné sklamanie. Klasika je predsa klasika, na tú nič nemám. Nemôžem nič iné, len súhlasiť. Napriek tomu ma Beastly stiahlo do čarovného rozprávkového sveta a mala som pocit, že opäť prežívam svoje detstvo vo vyvinutejšej forme. Napriek tomu, že nejde o veľdielo – kto by sa nechcel vrátiť do čias svojho detstva a opäť ich z časti prežiť?

Dejová línia vám bude známa od začiatku. Až príliš presne sa drží línie rozprávky, ktorou bola inšpirovaná. Áno, niektoré detaily sú pomenené, aby to zapadalo do dnešnej doby, pridaných zopár bodov typických pre dnešok, ale napriek tomu vám bude viac-menej jasné, aká scéna bude nasledovať. Snáď najväčšia zmena oproti originálu je hlavná hrdinka. Kráska a zviera. Tak znie názov rozprávky, ktorú všetci tak dobre poznáme. Lindy, hlavná hrdinka, však nie je ako modelka z časopisu. Je ryšavá, má pehy, svetlú pleť, neskutočne inteligentná a nikdy nepovažovaná za typickú krásku. Napriek tomu sa do nej Kyle, už známy ako Adrian, zamiluje. Je milá, neodsudzuje ho a napriek počiatočnej nenávisti sa medzi nimi začína vyvíjať puto. Nemôžem však zabudnúť ani na milého učiteľa Willa, ktorý je síce slepý, ale napriek tomu z úst vypúšťa rôzne plnohodnotné, i vtipné, myšlienky a celkový dej oživuje.

Napriek tomu, že vám však bude prostredie tak známe, príbeh si zamilujete. Nemusí to tak byť pri všetkým. Štýl, ktorým však Alex píše je chytľavý, napriek tomu, že na svetlo sveta neprišla s ničím novým, len moderne upravenou starou rozprávkou. Beastly je však kniha, ktorá si nájde svojich čitateľov. Lindy je obyčajné dievča, ktoré sa zamiluje do zvieraťa. Nie do pohľadného Kyla, ale do tajomného Adriana, ktorý je ochotný zniesť jej i modré z neba, ale napriek tomu jej stačí jeho prítomnosť. Jeho láska. Hlavné postavy si obľúbili obyčajné veci, ako sú ruže či knihy. Žiadne drahé autá, počítače, mobily či iné vymoženosti dnešnej doby. Ale záhradníčenie a čítanie, ktoré je dnešnej dobe tak podceňované.

Na koniec by som ešte rada povedala: Nečakajte od knižky nič prelomové, pretože to v nej jednoducho nenájdete. Ide o jednoduchý príbeh, príbeh lásky a pochopenia, ktorý nemusí byť každému po chuti. Kniha sa síce radí do kategórie Young Adult, ale stále ide o rozprávku, napriek občas, ale ozaj veľmi máličko, spomenutých drsnejších slovíčok. A to bolo cieľom tejto knihy: pripomenúť nám, že detstvo, najkrajšie obdobie nášho života, sa síce nevráti, ale maličkosti ako sú lízanka, sane, alebo sneh, si ho môžeme kedykoľvek pripomenúť. A preto Alex Flinn ďakujem za možnosť vrátiť sa opäť do svojich detských čias, ktoré ubehli tak rýchlo.

Moje hodnotenie:

3 komentáre:

 1. Ja som sa zatial teda dostala len k filmovemu spracovaniu, ale priznam sa, ze ma nijak neocarilo... trochu nevyrazny filmik, pozriem a hned aj zabudnem... ale mozno ked budem v spravnej nalade, knihe sancu dam :)
  vdaka za recenziu

  OdpovedaťOdstrániť
 2. kniha znie veľmi zaujímavo :) dúfam, že tiež sa čoskoro k nej dostanem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nevedela som, že je aj kniha. Film som vedela, bol celkom dobrý..Kiež by kniha vyšla v preklade, určite je lepšia než film. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)