streda, júna 01, 2011

Záblesk

Anjeli prišli medzi nás...

Oficiálna anotácia
Hoci sa v ospalom mestečku Venus Cove nikdy nič zvláštne nedeje, práve sem sú vyslaní traja anjeli – bojovník Gabriel, liečiteľka Ivy a neskúsená Bethany, aby plnili svoje poslanie na Zemi a postavili sa proti silnejúcim temným silám. Bethany je z trojice anjelov najmladšia a viac než silám Zla musí čeliť volaniu vlastného srdca, ktoré ju priťahuje k mladíkovi Xavierovi. Láska anjela k pozemskému chlapcovi však porušuje všetky zákony neba a ani nebesá nie sú nekonečne trpezlivé. Navyše sa v mestečku nečakane zjavuje tajomný študent a každému pripomenie, že nadprirodzené sily nebývajú len láskavé a dobrotivé. A čo je najhoršie, zálusk si robí aj na Bethany, ktorá sa tak ocitá v smrteľnom nebezpečenstve.

Sviežosť príbehu je niečím, čo tak často v literatúre nevidíte...
Alexandra Adornetto mala len osemnásť rokov, keď sa pustila do písania svojho prvého románu. Počas čítania stále nachádzate stopy toho, že naša milá autorka ešte má čo-to vo svete spisovateľov doháňať, ale napriek tomu sa kniha dotkne hĺbky vašej duše. Mám rada literatúru a veselo to vyhlasujem. V poslednej dobe však často nachádzam knihy, v ktorých je prvoradá záchrana života, ale tu...? Bethany je nevinná, je veľmi mladá a nevie ešte čo znamená život anjela na Zemi. Napriek tomu však život miluje. Vdychuje ho plnými dúškami a nenechá si ujsť žiadnu zvláštnosť tohto bytia. Rozdáva lásku, snaží sa pomôcť a Zem sa stáva jej novým domovom v pravom zmysle slova. Táto kniha je radostná óda ľudského života. Napriek tomu, že i v tejto knihe sa stretnete so smrťou, s bolesťou, stále vidíte v temnote svetlo, ktoré vám dodáva nádej, že všetko skončí lepšie, ako sa nazdávate.

Dotyk nevinnej klišé lásky občas poteší
Stretávame sa s Bethany a jej súrodencami Ivy a Gabrielom. Ani jeden nerozumie tomu, prečo tak miluje život na Zemi, chýba im domov. Nebo. Je tu svojim spôsobom pohľad na dieťa a ich rodičov, i keď tu sa stretávame so súrodencami. Dcéra po niečom túži, rodičia sú však proti tomu, ale neskôr nachádzajú spoločnú reč a všetko je také, aké má byť. Do cesty vchádza Xavier, Bethanin chlapec, jej veľká láska. Jej noví priatelia, alebo Jake, predstaviteľ temných síl. Všetky postavy sú dokonalými predstavami dnešného sveta na strednej škole. Dokonca i Bethany zapadá, pretože vždy sa tam nájde sivá myška, ktorá sa neskôr začlení a stane sa populárnou. Tento jednoduchý svet, ktorý nie je ničím výnimočný od toho nášho, je krásnou zmenou od bežných kníh, pri ktorých je smrť vykúpením. Dokonca i z veľkej časti jednoduché povahy postáv človeka potešia. Nemusí príliš rozmýšľať nad tým, ako by daný človek mohol konať. Je to príjemný oddych od bežného života.

Svet anjelov je zložitejší, ako ktorýkoľvek iný
Čo mňa osobne potešilo bolo to, že sa stretávame so skutočným svetom anjelov. So svetom, ktorý bol dokonale zakomponovaný do obyčajného života dospievajúceho dievčaťa. Alexandru musím v tomto smere teda neskutočne pochváliť – zvládla to na jednotku. Nie vždy sa zakomponovanie náboženstva do príbehu vydarí. Skúšali to i skúsenejší autori a predsa pohoreli. Tu však viera nie je na úkor ostatných faktorov príbehu. Dozviete sa čo to o svete anjelov, aké majú úlohy, ako sa volajú a ani to nebolí, pretože si počas čítania neuvedomujete, že ide o fakty. Až po prečítaní knihy zistíte, že ste sa dozvedeli niečo nové.

Slovíčko na záver...
Záblesk nie je knihou, ktorá ohúri svet s vášnivou zápletkou. Záblesk nie je príbeh plný charakterov, ktoré vyrazia dych. Táto kniha však prináša v dnešnej dobe do literatúry sviežosť, ktorú vídame málokedy. Stretávame sa s postavami s čistými úmyslami, s ctením rodiny, dozvedáme sa niečo nové. A to je dôvod, pre ktorý som sa rozhodla dať knižke štyri hviezdičky. Zo začiatku som si myslela, že pôjde o sladký príbeh lásky, čo bola koniec koncov pravda. Predsa len som však posledné strany prečítala so zatajeným dychom. Jake pomútil vody. Mali sme možnosť vidieť rozkvitajúci rodinný život, lásku až za hrob, nádej, že všetko dobre dopadne a pocit, že vždy môžeme všetko zmeniť. A to je to, čím knižka ohúri.

Moje hodnotenie:
Na koniec by som ešte rada poďakovala vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenzného výtlačku. Knihu si môžte zakúpiť priamo na stránke vydavateľstva - TU :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)