nedeľa, mája 01, 2011

Matched

Pozlátený prsteň vyzerá často ako zlatý, je to však stále len pozlátko.

Cassia vždy verila, že Spoločnosť robí len správne rozhodnutia. V deň jej sedemnástich narodenín ju čaká priraďovací banket. Presne na túto udalosť sa tešila najviac. Keď však dochádza ku chybe a namiesto jej najlepšieho priateľa Xandera sa v poslednej chvíli na obrazovke objaví Kyova tvár, nič nie je také ako predtým. Tri tabletky uľahčujúce život, 100 piesní, obrazov a básní, zdravé stravovanie, ideálny vek na smrť… je ozaj Spoločnosť taká neomylná, ako tvrdí? Všetko je zrazu iné.

Život v bubline? Nič pre mňa…
Predstavte si, že žijete vo svete, v ktorom je všetko dokonalé. Také ako má byť. Málokedy niečo zaškrípe. Už dlho som zástancom, že dokonalosť nie je pre mňa, pretože práve tie chyby, menšie kiksy a odbočky od normálu, sú mnohokrát to najkrajšie. A život v bubline, v ktorej je vaše rozhodnutie na najnižšej priečke možností… ak tam vôbec taká možnosť je, je niečo, čo by som v živote nepodporila. Už od začiatku knihy sa ponárate do sveta, ktorý je na prvý pohľad perfektný. Ľudská slobodná vôľa a možnosť vybrať si je však potlačená. Práve možnosť voľby je u nás ľudí jednou z najcennejších vecí. Samozrejme i my máme určité pudy (potreba jesť, dýchať, piť, mať potomkov), všetko však stavať na ortieľ Spoločnosti je však niečo, čo nie je správne. Z jednej strany sa budete dívať na tento svet s otvorenými ústami: Takýto život by bol úžasný. Keď sa však zamyslíte, uvedomíte si, že takto by to v živote nešlo. Cassia sa do tohto sveta narodila, rovnako ako jej rodičia, či starí rodičia. Spoločnosti dokonale verí, predsa len však neskôr prichádzajú pochybnosti. Žiadna možnosť slobodne si vybrať niekoho s kým chcete žiť. Nemôžte robiť čo chcete, práca sa vyberá na základe vašich schopností. A preto vstup Kya do jej života je niečím novým, zakázaným… a ako nám už dokázali Adam s Evou: zakázané ovocie chutí najlepšie.

Láska je cit, ktorý sa objaví v hociktorú chvíľu, v jeden moment tu je, zrazu sa však stratí…
Práve pomaly sa vyvíjajúci vzťah medzi Kyom a Cassiou je to, na čom sa príbeh stavia. Rozdiel oproti ostatným knihám bude možno vtom, že ich láska nespadla z neba. Postupne sa rozvíjala, máte možnosť sledovať aké to je zamilovať sa vo svete, ktorý je zaväzovaný prísnymi pravidlami. Obyvatelia nie sú skazení a preto je i prejav lásky medzi nimi dvomi taký krásny, čarovný a sladký. Podstatou tohto príbehu je zakázaná láska, ktorá mnohých v spojení s dystopickým svetom očarí.

Podstata je mnohokrát krajšia, ako povrch.
Jednotlivé postavy majú čosi do seba. Cassiny rodičia, jej malý brat, priatelia, Ky, samotná Cassia i Xander, ktorý je už dlhé roky jej najlepším priateľom a teraz i jej budúcim manželom. Ja osobne však obľubujem práve Cassiných rodičov, ktorých láska je čistá. Ani jeden nie je taký dokonalý a bezchybný, ako sa na prvý pohľad zdá. Obaja riskujú pre niečo, čo by nikdy nikto neurobil. Pretože taký je dnešný svet. Preto pri čítaní tejto knihy odporúčam dívať sa na vnútro postáv, nie na pozlátko, ktoré sa môže kedykoľvek zotrieť. Na prvý pohľad taký, na druhý onaký. Charaktery sú vykreslené veľmi pekne a príbeh spojený s nimi očarí.
 
Strana za stranou
Ally Condie vytvorila svet, ktorý je na prvý pohľad dokonalý, na druhý však skazený. Povedala by som, že nie každé jablko, ktoré je krásne červené bude také i vovnútri. Jej štýl písania je rýchlo čitateľný a postavy sú i tie dobré, zlé, tie, ktoré lezú na nervy a zase tie, ktoré si obľúbite. Pokiaľ ste ešte nemali možnosť stretnúť sa s dystopickou fikciou, svet v tomto príbehu vás ohúri a ukáže vám, ako to s takýmto typom príbehov vlastne chodí. Napriek tomu, že ma knižka očarila a obľúbila som si ju, kvôli koncu a pokračovaniam dávam o hviezdičku menej. Som zvedavá, čo na nás Ally vytiahne pri Crossed.

Moje hodnotenie:

3 komentáre:

  1. pekná recenzia ... ja sa už neviem dočkať druhej časti

    OdpovedaťOdstrániť
  2. krásna recenzia :) bravo...

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Tuhle knížku jsem ještě nečetla, ale rozhodně se na ni moc těším. Měla by u nás vyjít příští rok a doufám, že obsah bude stejně skvělý jako obálka. ♥

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)