pondelok, mája 30, 2011

Inkarceron

Väzenie, z ktorého niet úniku...

Oficiálna slovenská anotácia
Predstavte si väzenie , ktoré je také obrovské, že sú v ňom cely, chodby, lesy, hory, mestá a moria. Predstavte si väzňa, ktorý stratil pamäť, no je presvedčený, že pochádza zvonka - lenže väzenie je už storočia uzavreté a ušiel z neho zatiaľ len jeden jediný človek.
Predstavte si dievča na panskom sídle, žijúce napohľad v sedemnástom storočí, hoci spoločnosť je ovládaná počítačmi a je v nej zakázaný čas. Je odsúdená na život s nechceným ženíchom a zapletená do plánu na atentát, ktorého sa desí, ale zároveň po ňom túži.
Jedna je vonku, druhý vnútri.
No obaja sú uväznení. A obaja túžia po slobode.
Predstavte si Inkarceron...

Svet, ktorý ohúri...
Catherine Fisher vyhrala nejedno ocenenie za tento knižný titul. Keď sa nad tým zamyslím – nečudujem sa. Svet, ktorý vytvorila sa totiž dotkne hĺbky ľudskej duše. Človek totiž túži vytvoriť dokonalý svet, umelú inteligenciu, ktorá zmení doterajší pohľad na všetko čo kedy bolo objavené. Zároveň sa však bojí toho, že stratí svoju slobodu, možnosť rozhodovať sa. Inkarceron, väzenie, ktoré samo žije, je presným prototypom všetkých ľudských túžob a zároveň strachu, ktorý tieto sny sprevádza. Inkarceron je totiž projekt, ktorý mali na starosti Múdri. Mali vytvoriť žijúce väzenie, do ktorého vstúpi najväčšia spodina, najväčší zločinci a taktiež časť Múdrych, ktorí budú dozerať na rozvoj. Ich túžbou bolo zavrieť väzňov niekam, odkiaľ by nemohli ujsť a zároveň vytvoriť dokonalý svet. Ako to však býva, nič však nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Pokiaľ niekomu dáte možnosť myslieť, robiť slobodné rozhodnutia... vymkne sa spod kontroly. Inkarceron je žijúce stvorenie, ktoré využije svoju moc a keď že ho vytvorili ľudia, stáva sa vlastne sám človekom. Človek totiž miluje, keď má možnosť určovať ostatným osud, vidieť ich ako trpia. Je to určitá náhrada za to, čo nikdy nebude môcť mať. Pre väzenie je to výmena za možnosť prechádzať, utekať, cítiť vietor vo vlasoch a vedieť, že čokoľvek urobíte, vždy bude nádej to napraviť.
 
Predstava života, v ktorom neexistuje žiadny pevný bod, je bolestná...
Hlavné postavy, tie čo žijú vo väzení i mimo neho, prežívajú radosti i strasti celým svojim bytím. Väzni v Inkarcerone vedia, že kedykoľvek môže prísť smrť a robia všetko preto, aby mohli žiť. A to napriek tomu, že ich životy nepredstavujú práve dokonalé ľudské bytie. Tí von sú väzňami režimu, ktorí nastolili pre dobro ľudstva. Jedno však majú spoločné a to túžbu po slobode, ktorá je bezhraničná. Stretávame sa s Finnom, Hvezdárom, väzňorodcom, ktorý nevie odkiaľ pochádza, čo má jeho život priniesť pre životy ostatných. Túži však prežiť a jeho priateľská povaha sa vás dotkne. Budete mu držať palce, aby si splnil sny. S napätím očakávať nové a nové spomienky, ktoré bude objavovať. Pri hrozbe smrti si budete napäto obhrýzať nechty – áno, Finn je hrdina, ktorého osud vás chytí za srdce. Keď sa pozrieme na slečnu primadonu z vonkajšieho sveta, dcéru Strážcu, Klaudiu... sympatie ubúdajú. Rozmaznaná slečinka, ktorá si myslí, že keď zapíska, všetci poskočia ako ona chce. Áno, i ona má svetlé chvíľky, ale práve kvôli prostrediu, v ktorom vyrástla, budete jej príbeh prežívať s menšou citovou účasťou. Toto je dôvod, pre ktorý zbožňujem jednu s vedľajších postáv, Attiu. Zdieľam jej názor voči Klaudii. Nemôžem však zabudnúť na samotné väzenie. Je dokonalým ľudským stvorením a to napriek tomu, že je vytvorené umelo. K slovu sa nedostane tak často, ako by človek chcel, napriek tomu však každé jeho slovo spôsobí zimomriavky na celom tele.

Sapphique predstavuje nádej. Nádej, ktorá zomiera ako posledná...
Celým príbehom nás sprevádzajú legendy o Sapphiquovi a taktiež mnoho rozporuplných postáv. Kráľovná Sia, Strážca Inkarceronu či ponurá minulosť jeho manželky. Všetky tieto faktory knihu oživujú. Ukazujú nám ľudský život ako taký a to napriek tomu, že ide o svet vymyslený. Catherine si zaslúži potlesk. Vytvorila svet, ktorý je výnimočný. Svet, v ktorom sa pozornejší čitateľ určite nájde. Svoje túžby, strach, potrebu urobiť niečo veľké, oslobodiť sa... Autorka k tomu píše ľahko čitateľným štýlom, pri ktorom nebudete musieť premýšľať nad tým, čo myslela tým a tým. A aby som nezabudla – mňa osobne neskutočne potešili úryvky rôznych textov na začiatku každej kapitoly. Nesú v sebe hlboké ľudské myšlienky, ktoré sa spájajú hlavne s osudom postáv knihy. Napriek tomu mám čo to autorke vytknúť. Mnoho položených otázok ostalo nezodpovedaných. Charaktery, ktoré by si možno zaslúžili väčšiu pozornosť boli potlačené a tak tiež hlavná hrdinka Klaudia, ktorá pije nervy svojim správaním slečny všemocnej. Áno, vyrastala v prostredí v akom vyrastala, to však neznamená, že má byť tvrdá sebecká krava. Nič nie je bezchybné, dokonalé... tak ako nie je dokonalé nič vo svete, ktorý vytvorila a obalila pozlátkom.

Slovo na záver
Kniha chytí za srdce. Hrdinom budete držať palce až do poslednej stránky a napäto čakať, čo sa odohrá ďalej. A to je dôvod, pre ktorý som si knižku obľúbila. Len kvôli drobných faktorom, ktoré ma neskutočne iritovali, dávam knižke o hviezdičku menej. Napriek tomu som v napätí toho, čo nám autorka odhalí v pokračovaní, ktoré sa poeticky nazýva Sapphique.

Moje hodnotenie:
 Na koniec by som chcela poďakovať vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenzného výtlačku :) Knihu si môžte zakúpiť TU :)

7 komentárov:

 1. no neskutočne sa na túto knihu teším :) perfektná recenzia ako vždy :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja sa strašne teším tiež! (Luce, sme v tom čakaní spolu :) Super recenzia, som zvedavá na porovnanie s mojim názorom :) (a samozrejme na film!)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Toto znie tak dobre! Z nejakého dôvodu mi to pripomína väzenie, v ktorom Durza držal Aryu v Eragonovi. xD Vôbec netuším prečo, ale neviem sa toho pocitu zbaviť, lol.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Recenzia výborná ako inak a príbeh zaujímavý, možno si to niekedy prečítam. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. jako nebylo to špatný, ale 4 hvězdičky si to nezaslouží...dala bych tomu 3, možná 2... Asi to bude tím, že jsem to četla když jsem jela do anglie a měla přesezenej zadek a taky sem byla celá znuděná, ale od té doby co jsem to dočetla lituju že jsem si to koupila :/ Ale to je čistě můj názor, vám se to třeba líbit bude :)

  simča

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Simča: Mne sa nepáčila kôpka kníh, ktoré sú svetovými bestsellermi, takže ti rozumiem :) Inkarceron však je kniha, ktorá ma dostala do kolien a preto som názoru, že 4 hviezdičky sú na mieste. Tebe sa to nepáčilo, neznamená to však, že sa to nebude páčiť ostatným :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Já se čtyřmi hvězdičkami souhlasím, kniha se mi taky tak líbila a hodně mě natchla. Dobrá recenze... Také se těším na pokračování :)

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)