nedeľa, mája 15, 2011

City of Bones

Milovať znamená ničiť.

Clary nikdy nebola nijako výnimočná, až na výtvarná talent, ktorý zdedila po matke. Pehavé líca, ryšavé vlasy, nízka… so svojim najlepším kamarátom Simonom ani len netušia, aká je výnimočná. Jedného dňa jej však do cesty vstúpi mladý Lovec tieňov, Jace, ktorý srší aroganciou a predsa len ju očarí. Clary ničomu nerozumie, jediné čo však vie je to, že jej matka je preč a všetko je zrazu iné.

Námet
Na prvý pohľad nič výnimočné. Vlkolaci, upíri, démoni a ich lovci. Svet, v ktorom je vlastne všetko možné. Mnohokrát však rozhoduje spracovanie a to Cassandra zvládla na jednotku. Akokoľvek je námet originálny, pokiaľ nie je dobre spracovaný, nikdy nebude bestsellerom. Cassandra Clare však stavila na starú dobrú klasiku, do ktorej vniesla čo to svoje a vytvorila čarovný svet, ktorý čitateľov ohúri. Nie len námetom, ale i príbehom. Nádherná krajina Idris, tajomné sprisahanie a dych vyrážajúce skutočnosti sú to vrátane perfektne vypracovaných charakterov… to sú faktory, ktoré knihu zachraňujú pri ktoromkoľvek námete.

Cez hory, cez doly, až ku Magnusovi…
Na začiatku knihy vstupujeme do Clarinho života, ktorý nie je ničím odlišný ako ten váš. Chodí do školy, radí sa k milovníčkam kníh a mangy, rada maľuje a kreslí a jej matka je umelkyňa. Otca, ktorý jej umrel jej nahradzuje najlepší priateľ jej matky Luke, ktorý sa o ňu stará od detstva. Život ako každý iný. Pomaly však dostáva facku za fackou a to od tajomného stretnutia s mladým Lovcom tieňov, ktorý zabil chlapca, ktorý sa jej tak páčil! Keď jej matka zavolá so slovami, že sa viac nemá vracať domov pri neskutočnom hluku u nich doma, Clary neváha a beží jej na pomoc. Od tej chvíle však ide všetko dole vodou a svet, v ktorom dovtedy žila, je úplne iný. Upíri, vlkolaci, démoni a k tomu sexi lovec tieňov nie je práve to, čo čakala. Jednotlivé zvraty vám vyrazia dych, jediné po čom budete počas čítania túžiť je byť už na konci a vedieť ako to skončí. A zároveň túžba, ktorá vás bude nútiť dúfať, že sa tento zarážajúci príbeh Clary a Jacea nikdy neskončí.

Ľutuješ sa, Frayová?
Postavy sú jedným z najdôležitejších kľúčov príbehu. Pokiaľ budú postavy pochabé, neúplné, kniha neočarí. I keď občas sa i to stane (Twilight, Vampire Diaries… mám vážne pokračovať?). V tejto knihe však nájdete plnohodnotné charaktery, ktoré sú vypracované do podrobností a predsa len vás môžu dostať do kolien. Žiadne podrezávanie žíl, či skákanie z mrakodrapov na dôkaz lásky... sme v 21. storočí! Podobné veci sa predsa neočakávajú. Láska Clary a Jacea nie je dokonalá, je zakázaná, nebezpečná, nesprávna. Neznamená to však, že budú silou mocou búšiť hlavami o stenu ako niektoré postavy, snažiac sa prísť o život. Sú realistami a možno to je na nich dvoch krásne. Alek a Isabelle, súrodenci, ktorí sú tak odlišní a pritom tak podobní. Magnus, Hodge, Jocelyn… všetci majú dané svoje zázemie, stále však môžu prekvapiť. Tak, ako ľudia v skutočnom živote. Viete, akí sú, stále vás však niečím môžu šokovať. Rozhodnutia totiž plynú zo situácií, v ktorých sa nachádzate, nie z vašej hlbokej podstaty. Pokiaľ teraz tvrdíte, že by ste stáli nebezpečenstvu zoči-voči, v skutočnosti by ste ušli zo scény. Chyby, plusy, mínusy… všetko čo má mať pravá postava, ktorá nie je len slepým uctievaním nemožného.

Slovíčko na záver…
Stará dobrá klasika podaná moderným štýlom, ktorý ohúri. Zvraty, ktoré vám vyrazia dych, či nervózna otázka: Čo bude ďalej?! Nečakajte niečo čo tu nebolo, so všetkým ste sa už stretnúť totiž mohli. Ide však o plnohodnotné čítanie, ktoré stojí za vašu pozornosť.


Moje hodnotenie:

7 komentárov:

 1. Jsem ráda, že se ti kniha líbila :) A co říkáš na ten konec, dost síla, co? :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Prvé čo bolo (čítali sme to s kamarátkou naraz :D), bolo to, že sme začali googliť, či sú fakt súrodenci. Výsledok ma však potešil, ale nervom z toho sa stále nemôžem vyhnúť a bojím sa, že to neskončí tak, ako dúfam :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Som rada, že sa páčilo! xD Vedela som, že ťa to nesklame. xD Inak čo hovoríš na Lily Collins, ktorá bude hrať Clary vo filme? Podľa mňa úžasný výber, neviem si predstaviť nikoho lepšieho. A VŠAK BY BOL ALEX DOKONALÝ JACE? XD
  To mi pripomína - zajtra ti na facebooku pošlem moje najobľúbenejšie Clary/Jace videá. xD

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Súhlasím.:D Perfektne zhrnuté, túto trilógiu milujem.:) Dej, štýl písania a hlavne postavy - Jaceeeee.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. vďaka tvojej a Luuinej recenzií soms a dostala k Nástrojom, takže ďakujem ;) pekná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. táto kniha mi už okupuje poličku, tak dúfam, že sa k nej čoskoro dostanem, z každej strany počujem na nu len samé chvály :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Na tuhle knihu jsem jednou narazila v knihovně a zamilovala jsem si ji... :D Těším se na film, i když z něj mám strach...:/ Docela bych si přála, aby opravdu dokázali vystihnout vztah mezi Jacem a Clary, ala přesto si myslím, že v knize to je a bude lépe udělané..:)

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)