streda, apríla 13, 2011

Krásni a mŕtvi: Jonas

Svet mŕtvych je plný tajomstiev. Čo ak však za ne môžu tí, ktorí stále majú možnosť dýchať?

V priebehu jedného roka zomrú štyria mladí ľudia za zvláštnych okolností. Teraz však dostali šancu a vrátili sa na Zem, aby objasnili okolnosti svojej smrti. Jonas, Arizona, Summer a Phoenix nie sú živí, ani mŕtvi. Sú niečo medzi tým. Darinu však posledná smrť – Phoenixa – dorazí najviac. Bol jej priateľom, ktorého nadovšetko milovala. Predsa len sa jej krásni mŕtvi postavia do cesty. Je totiž jedinou, ktorá im môže pomôcť.

Predstavte si, že za vami jedného dňa prídu so slovami, že vás priateľ sa zapojil do bitky. Tesne predtým ako sa však dostavíte na miesto diania, vykrváca k smrti. Tvrdíte, že by ste nemali nočné mory? OBDIV! Mne osobne je zle už len pri pomyslení na niečo podobné. Preto hlavnej hrdinke, Darine, nadšene tlieskam a kričím: Do toho, Darina! Nato, že sa radíš medzi hrdinky a lá nemám žiadnu hlbokú podstatu, si toto zvládla excelentne.

Ak čakáte niečo podstatné od charakterov, urobte prudkú otočku vzad!
Darina nie je typ hrdinky, ktorú si zapamätáte. Neoplýva žiadnymi zvláštnymi povahovými črtami. Jednoducho nič čo vám vyrazí dych. Ani jej vzťah s rodičmi nestojí za veľa. Možno sa snaží rebelovať, ale skôr kvôli strate a túžbe byť opäť s tým, ktorého miluje. Ide však o vykreslený prototyp hlavného hrdinu, ktorý nájdeme v takmer každom prvotnom diele. Charakter, ktorý stojí za zmienku je Arizona, ktorá sa utopila v jednom z jazier. Srší iróniou a je mi ľúto, že sa v knihe často nevyskytovala. Neviem sa však dočkať druhej časti, ktorá je venovaná práve jej. A Phoenix? No, povedzme, že sa radí a zároveň neradí, medzi typicky dokonalých knižných hrdinov. Jeho vlastnosti sú však viac než postačujúce a to núti väčšinu mladých čitateliek nadšene pri čítaní vzdychať.

Ach, tie sladké scény!
Kniha by sa dala rozdeliť na dve časti. Prvá – sladké scény medzi Phoenixom a Darinou, plus zasiahnutie vonkajších faktorov. Druhá – detektívna zápletka, ktorá zaujme. Tvrdiť, že scény v knihe sú nepredvídateľné, by bola jednoznačne hlúposť. Už na začiatku viete, že Phoenix a Darina budú opäť spolu. Dokonca i vrah je viac-menej jasný, keď sa vyjasnia udalosti. Žiadne prudké zvraty, nič čo by vás nesmierne šokovalo. A k tomu všetkému večné cumľovačky dvoch hlavných hrdinov. Brr! Odtiaľ potiaľ, jasné?!
 
Slovo na záver…
Kniha je venovaná skôr mladším čitateľom 13-17 rokov. Nechcem tým povedať, že to je predpísaná hranica. Tam si však kniha nájde svojich verných fanúšikov, ktorý budú čakať na ďalší a ďalší diel. Keď ste však známy svojou sčítanosťou, knižku radšej obíďte. Ostanete zbytočne sklamaný. Ak máte chuť na niečo oddychové, čo sa ľahko číta a nebude vám zbytočne spôsobovať traumy: kniha je pre vás tým pravým orechovým. Štýl je jednoduchý, komunikácia typická pre dnešnú generáciu násťročných. Príjemné popoludňajšie čítanie – takto by sa dala kniha zhodnotiť tromi slovami.

Ešte by som chcela poďakovať vydavateľstvu FRAGMENT, ktoré mi poskytlo recenzný výtlačok knihy.

Moje hodnotenie:

2 komentáre:

  1. Podľa mňa je Darina TAK strašne otravná, že si ju zapamätám navždy!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Já se přiznám, že jsem četla trojku a tolik tragédií, nostalgie, fňukání a neustálých smutných událostí mi naháněli deprese, takže nikdy víc! :DD

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)