nedeľa, marca 20, 2011

Percy Jackson 4: Boj o labyrint

Čo tak ponoriť sa do sveta starých gréckych bájí a legiend? Stretnúť poloboha predsa len nie je bežné. CHYBA! V tejto knihe ich stretnete viac než dosť a to už nehovorím ani o vyšších bytostiach!

Život nie je nikdy jednoduchý a už vôbec nie, keď váš otec je bohom morí a oceánov – Poseidón. Bohovia, polobohovia, rôzne netvory a k tomu všetkému tábor polokrvných… Percymu sa v živote nesnívalo, že toho v živote toľko zažije. Teraz ho však čaká ďalšia výzva. Predstavte si, že musíte ísť na výpravu do labyrintu, ktorý sám rastie, zahráva sa s vami ako so šachovými figúrkami a čas spolu so vzdialenosťami je v ňom ničím? Chcete to skúsiť? Percy spolu so svojimi priateľmi určite nebude protestovať. Na vašom mieste si to však dvakrát rozmyslím. Je dosť možné, že prídete o rozum.

Štvrtý diel série Percy Jackson posunie príbeh opäť na novú úroveň. Charaktery dospievajú, humor im nechýba a akcia na každom rohu. No dobre, preháňam – vždy sa však objaví niečo, čo vám nedovolí knižku pustiť z rúk. A platí to hlavne pre tých mladších čitateľov, kniha však určite osloví i dospelých. Poďme však po poriadku.

Ach, tie postavy!
Percy Jackson, okolo ktorého sa celý príbeh točí, je synom boha morí a oceánov. Jeho najlepšia kamarátka Annabeth je dcérou Atény a nemôžme zabudnúť na poblázneného satyra Grovera, ktorý má srdce zo zlata, i keď to tak nie vždy vyzerá. Vymenované charaktery určite oslovia. Možno i preto, že sa na nič nehrajú. Áno, áno! Sú súčasťou nadprirodzeného sveta, ale prechádzajú radosťami a strasťami ako každý bežný smrteľník. A to je niečo, čo ma na nich oslovilo. Občas prihlúple, priam detské správanie, štve. Keď si však spočítame 2 a 2, všetko je jasné. Hrdinovia majú 14, 15 rokov a v takomto veku je detinské správanie typické. Ide o bod medzi detstvom a dospelosťou, obdobie, v ktorom nič nie je ľahké. Ale vidieť niekoho, kto napriek tomu musí zachraňovať svet, je predsa len nadľahčujúce. Možno keď sa rodičia pozrú na svoje deti pred počítačom, povedia si: Nemožné! Ale všetci musíme riešiť rôzne problémy, i keď sa to na prvý pohľad nezdá. Hrdinovia tejto série majú tú smolu, že musia zachraňovať svet pred hnevom a pomstou bájnych bytostí. Aký je rozdiel medzi hádankami sfingy a hodinou matematiky? Pre niektorých tínedžerov jednoznačne žiadny.

Ako rieka, ktorá plynie…
Kniha sa číta sama. Neklamem! Na prvý pohľad si poviete: Kriste, to je ale opacha! Ale písmo v nej vás upokojí. I rýchle plynutie deja. Niet stránky, na ktorej sa niečo nedeje. Možno sa práve Percy a Annabeth hádajú, pekelný pes okusuje hlavu cvičného panáka, alebo sa Cheirón rozhodol niekoho vyhrešiť… všetky scény však so sebou prinášajú určitú formu zábavy. Pokiaľ netŕpnete nad tým či niekto vypustí dušu, alebo sa ubráni, autor nás obšťastní humornou scénou, alebo rozhovorom. Vravím: kniha sa číta sama. Samotná podstata knihy taktiež osloví, príbeh vám nedovolí spať. Ľahká čitateľnosť, aktívny dej a plnohodnotné postavy, pripisujú autorovi ďalší bod k dobro.

Basketbal a iné aktivity
Vidieť starého dedka hrajúceho basketbal je na pozastavenie, ale to teraz vlastne ani nie je podstatné. Kniha nám nielenže prináša chvíľku oddychu od každodenných starostí, ale i časť vzdelania. Mytológia je nádherná, vždy ma fascinovala. Keď je však podaná takýmto spôsobom, osloví ešte viac a to hlavne mladšie generácie, pre ktoré je štúdium utrpením. Naučia sa niečo nové a pritom sa zabavia. Preto si dovolím prirovnať knihu ku basketbalu, alebo inému športu: naučíme sa lepšie udržovať rovnováhu, rýchlo uskakovať a poriadne sa vytrénujeme. Taktiež nás však čaká zábava, smiech a povznesenie.

Čosi na záver…
Rick Riordan sa nechal inšpirovať gréckou mytológiou a urobil dobre. Poseidón, Dyonízus, Héra a mnohí ďalší, nám poskytujú úplne iný pohľad na samotné božstvo. K tomu zaujímavý príbeh, plnohodnotné postavy a voilá: na svete je bestseller. Zo začiatku som váhala, že knižke dám štyri hviezdičky, ale koniec ma presvedčil, že si knižka zaslúži plných päť. Autor nám nielenže ukázal zábavu, ale donútil človeka mračiť sa a premýšľať nad životom ako nad niečím, čo môže byť hocikedy odobraté. A to si cením.

Moje hodnotenie: 
Nakoniec by som však rada poďakovala vydavateľstvu Fragment za recenzný výtlačok! Knižku si môžete zakúpiť TU, určite ju však nájdete i vo vašom kamennom kníhkupectve! Príjemné čítanie.

1 komentár:

  1. Práve čítam BOJ O LABYRINT :3 Nemôžem s tým čítaním prestať. Sú to tie najlepšie knihy aké som kedy čítala :) Snáď výnimočne pre mňa napíšu ďalšie 2 diely :D

    OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)