streda, marca 02, 2011

Hush Hush (Hush Hush #1)

Niekoho očarí, iného odradí.

Nora Greyová navštevuje strednú školu ako každý v jej veku. Niečo sa však v jej svete líši. Jej otca pred rokom zabili a dodnes nevedia kto to má na svedomí. K tomu všetkému jej do života vstúpi sladký bad guy Patch, pri ktorom nie je nič jednoduché.

Z jednej strany sa hrnú odporúčania, z tej druhej opovrhnutie. Pre niekoho je teda kniha tým pravým orechovým, pre niekoho len príbeh, ktorý už bol povedaný, len v inom prevedení. Mnohí sa však zhodnú na jednom: kniha je sonetom pre dušu pre fanúšikom Twilight ságy. Súhlasím a zároveň oponujem.

Nora, postava okolo ktorej sa všetko točí, nie je žiadnou perfect girl, ale určite sa neradí ani medzi outsiderov. Je síce pravda, že svet typických dievčat je pre ňu neznámy, hrá na chello a miluje barokovú hudbu, napriek tomu však môžeme povedať, že ide o obstojnú hrdinku. Žiadne nemehlo Bella, ktoré sa pošmykne na jednom kamienku na rovnej ceste, či namyslená Elena, ktorá – sa chúďatko – nevie rozhodnúť, ktorého upíra má radšej. Nie, Nora je iná. Osudová láska, ktorá nevidí nič a nikoho? Kde že. Také niečo pre ňu určite neexistuje.
Kým nestretne Patcha.

Patch je typický bad guy, ktorému už chýba len oblek nato, aby očaril ešte viac žien. Samozrejme, v knihe je len neznámy, ktorý príliš vo svojom okolí pozornosť nevzbudzuje. Všetci o ňom vedia, ale on okolitý svet ignoruje. Žije niekde inde a jediné čo je preňho dôležité je biliard, motorka a možnosť získať ešte niečo viac. Jeho vzťah k Nore je od začiatku plný sarkazmu a irónie. Nič, čo jej povie, nepovie bez cieľa ju trochu naštvať.

Napriek tomu som však názoru, že ich láska nemá typický osudový nádych. I keď občas o tom človek môže pochybovať. Od začiatku knihy viete, že budú spolu, ale zároveň tomu niektoré okolnosti oponujú. Už pri posledných stránkach sa pýtate: ale čo ak… Ich vzájomný vzťah, to ako jeden druhého vnímajú, ako sa to celé vyvíja. Je to ako jemná pieseň pre dušu po všetkých tých namyslených hrdinoch, ktorých cieľom je osudovo milovať a nakoniec do toho navliecť niekoho tretieho a dívať sa, ako o hlavnú hrdinku ticho bojujú. Hrdinky k tomu ochkajú a achkajú, nadávajú, ako sa niečo také mohlo stať a pritom sa v danej situácii vyžívajú.

Súhlasím s tým, že kniha nepriniesla nič nové. Téma anjeli sa rozšírila po celom svete a v kníhkupectvách môžeme nájsť čím ďalej, tým viac kníh práve s touto témou. Predsa len však Becca Fitzpatrick donútila mnohé z fanúšičiek netrpezlivo čakať na ďalšiu časť série Hush Hush. Nora nie je charakter, ktorý ohúri svojou múdrosťou. Patch nie je ten typ chlapa, ktorý bude nosiť dievčatám ruže. Predsa len má však úspech, pretože všetky ženské srdcia pištia po tom, aby mohli takého muža zmeniť na sladkého zajačika. Čo po tom, že budú mať všetky zlomené srdcia!

Autorke musíme pridať k dobru i ľahkú čitateľnosť, ktorá náš len a len nabáda čítať ďalej. Rýchle napredovanie príbehu, priama línia, nič čo odvádza pozornosť, snáď len bláznivá Vee, ktorá tomu dodáva tú správnu chuť. Snáď mi v knihe chýbalo len viac typicky dievčenského vchádzania si do vlasov. V tých dvoch, možno troch, malých hádkach medzi Norou, Vee a ich odvekou nepriateľkou, sa našlo toľko potenciálu a predsa len ho autorka nevyužila. Uvidíme však v pokračovaní.

Záver? Nič nové. Nič extrémne. Oddychovka ako vyšitá. Predsa len ma však niečo núti netrpezlivo očakávať deň, počas ktorého sa pustím do pokračovania. Bude to Patch? Alebo túžba zistiť, či si Becca nasadila vyššiu priečku a rozhodla sa posunúť príbeh ešte ďalej? Ktovie.

Moje hodnotenie:

2 komentáre:

 1. Pěkná recenze :) Já musím říct, že jsem nejdříve Hush, Hush dala 2 hvězdičky, protože jsem byla mírně znechucená tím, jak je kniha naprosto přes kopírák a některé věci mi vyloženě vadily.

  Je docela zábavné pozorovat, že většina lidí miluje první díl a druhý zavrhuje. U mě je to přesně naopak. V druhém díle pro mě začala být Nora teprve zajímavá. Jo, Becca tam pěkně zabrnkala na nervy, ale já jsem si to čtení neskutečně užívala. Tehdy teprve pro mě začal být Patch sexy.

  Momenty mezi Norou a Patchem dostaly tu pravou šťávu a zdravou nebezpečnost. A dojde i na střety Nory a Marcie a já jsem dost zvědavá, co bude v třetím (doufejme, že posledním) díle :)

  Kvůli dvojce jsem hodnocení Hush, Hush zvedla na 3 :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mně se tahle kniha líbí... Když jsem ji četla poprvé, byla jsem z ní unešená, ale teď se na ni chystám kouknout znovu, kvůli tomu, že jsem si koupila druhý díl... Tak třeba změním názor:)

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)