piatok, februára 18, 2011

Ak zostanem…

Raz každý z nás bude stáť pred otázkou, na ktorú nebude vedieť nájsť odpoveď.

Mia má všetko čo si v živote priala. Priateľov, rodinu, svojho milovaného – Adama a prijali ju na Juliard. Čo viac si ešte môže priať? Jedného krásneho rána, keď sa s celou rodinou vyberú na výlet, sa však všetko zmení. Otec a matka sú namieste mŕtvy. Ale Mia sa nevie rozhodnúť: ostať, alebo odísť?

Kniha je typickým dievčenským románom, ktorý sa nemusí páčiť všetkým vekovým kategóriám. A už vôbec nie mužskému osadenstvu. Ľahký štýl, ktorým však Gayle Forman píše je pastvou pre všetkých čitateľov. Čím by som však začala ako prvým?

Príbeh. Svojim spôsobom Gayle neprišla s ničím novým, v druhom rade však čitateľom dala trošku iný pohľad na vec. Hlavná postava Mia, je typické tiché dievča, ktoré má vlastný svet a pustí doňho málokoho. Napriek tomu však svoju rodinu miluje. Priateľom je verná. Áno, taký zvyknú byť tichý ľudia, ktorých nepočuť, na rozdiel od tých, o ktorých máme každý deň viacero správ a pred vami sa hrajú na priateľov, za chrbtom vás ohovárajú. Mia jednoznačne spolu so svojou najlepšou kamarátkou patria k prvej skupine ľudí. Na scéne teda po dlhom čase nemáme populárne sedemnásťročné pipky, o ktorých každý všetko vie. Ale rozvážne mladé dievčatá, ktoré vedia čo od života chcú a tvrdo pre to bojujú. Nič nedostanú lusknutím prstov, všetko si odrú a od života nežiadajú nemožné. Nepýtajú sa samé seba denno-denne: Prečo práve ja? Ale hovoria si: Toto musím zvládnuť! Prvou novotou v typickom románe je teda netypicky typická hlavná hrdinka.
 
Adam a Mia. Láska, ktorá nie je taká jednoduchá. Spomínate si na Twilight? Osudová láska na prvý pohľad. Každá jedna kniha rozoberala len vzťah dvoch hlavných postáv a neskôr trojuholník, ktorý osudovosť narúšal. Ale láska Adama a Mii je iná. Začínala typicky, pomaly. Nešlo o jednu minútu a bum: chodíme spolu! Spoznávali sa postupne, okukávali sa až prišlo na rad prvé rande, ktoré vôbec nebolo typicky typické. Pozvanie na koncert, na ktorého lístky si Adam zarobil roznášaním pizze. No nie je to romantické? Obaja si uvedomovali ťažkosti, ktoré ich vzťah môže priniesť. Nerobili sa, že jediné čo existuje je ich láska. Žili síce jeden pre druhého, ale zároveň vedeli, že raz to všetko môže skončiť. Žiadna premena na upíra a večná láska. Obaja mali iné perspektívy pre život, nebránili sa im a i keď sa báli tej chvíle, ktorá mala nastať, brali ju ako súčasť života. Druhým bodom v mojom zozname je teda reálna láska, ktorú v niektorých knihách budeme zbytočne hľadať.

A čo Miina rodina? Sem-tam nejaká nezhoda. Žiadny rozvedení rodičia, alebo ústav, v ktorom je jeden člen rodiny. Zodpovední rodičia, ako každý iný so svojimi typickými muchami. Možno len ich minulosť, a hlavne minulosť jej otca, nie je typická pre bežné rodiny, ale nakoniec sa predsa všetko prehupne do normálnych koľají. A mladší brat je ako mladší brat. Tretím a zároveň posledným bodom, je typickosť rodiny, bez žiadnych psychických porúch.

Autorka nám teda ukázala hlavnú hrdinku, ktorá nie je tak častá pre knihy tohto rázu. Pár, ktorý si uvedomuje všetky ťažkosti vo svojom vzťahu, žiadnu osudovú lásku. A rodinu ako každú inú.

Gayle Formanová si právom môže hovoriť spisovateľka. Kam sa hrabú spisovateľky ako Kristin Castová (House of Night) či Stephenie Meyer (Twilight), ktorých knihy nie sú ani zďaleka také plnohodnotné a pravdivé. Možno nám Gayle nepriniesla žiadny originálny príbeh, dala nám však nový pohľad na život mladej dievčiny, ktorá je zaujímavejšia ako všetky Belly Swanové či Zoey Redbirdové. Mia je hrdinkou, z ktorej si môžete brať príklad, pretože ide za tým čo chce a uvedomuje si problémy, ktoré ju na ceste k šťastiu čakajú.

Moje hodnotenie:

16 komentárov:

 1. I realize that there is not a ton of variety in this
  list, since Rogue and i - Net - Hack are essentially
  the same and Sorcerer #1 and #2 are more overtly the same.
  Real game, real people, real thrill and of course real money; is all about online gaming, the
  perfect place to fulfill your desire to be a multi millionaire.
  You'll have to keep the phone close (on the bed or in an armband) for the app to work.

  My blog - www.kokchapress.net
  my site: judges.cwars.ru

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Knee braces are designed for a particular kind of knee injury
  or knee problem first and foremost, and then you should consider the sport of skiing.
  Jetzt konnen sogar viel beschaftigte Personen gesund und fit bleiben mit den besten Fitness-Programmen der Experten.
  Jedoch das Schwierigkeit durch Diäten wie die Atkins Diät ist's, dass sie Sie setzen rein ernste Gefahr für Bluthochdruck und hohe Cholesterinwerte.

  Here is my weblog; http://energytaxbreaks.org/mediawiki/index.Php?title=User:AnnisHanl

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Does your webѕite have a contаct page?
  I'm having problems locating it but, I'd liκе to
  shoot уοu an e-mail. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

  Here is my site; www.crayonpedia.org

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tennis balls, wiffle balls, ping pong balls, and golf balls can
  also be used. Each program will have a box with a checkmark, find the programs you'd like to uninstall and uncheck that box. In fact an ideal online casino will make the entire gaming experience a pleasurable and a real experience to the gamer.

  My site ... onlineradio

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Whаt's up, every time i used to check blog posts here in the early hours in the daylight, as i love to find out more and more.

  Here is my web page: discuss

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Attrаctiѵe ѕection оf content.
  Ι just stumbled upon your wеblog and in acсеssion сapital to assert that I aсquire actually enјοyed aсcount уour blog posts.
  Any way I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

  Stop by my webpage; klicken Sie bitte den folgenden Beitrag
  my web site :: 212.201.36.177

  OdpovedaťOdstrániť
 7. There are many different kinds of tools and techniques required to deliver an exceptional SEO
  India results. com’s report. Content, keywords and link building
  are some of the factors using which Search Engine
  Optimization services are taken care of. While you’re
  at it, remove all or fix 404 errors. NOW, I don't mean you should just put keyword spam in your footer. Examine in detail the shift in the customers'
  rank, and progress in their positions. Pages and articles are very different,
  as far as Joomla is concerned. This is because there is a stiff competition
  in this particular field and the market is flooded with lots of firms
  that provide proficient SEO experts India services at the economical costs.
  Moreover, some companies are not able to get the desired results and their techniques might even have bad effects on the business's website. For those of us who are using the internet to make money, we all know that it is absolutely essential to get visitors out to our websites. Arrange the H1, H2 and H3 tags serially with proper hierarchy. For instance, how many TV viewers then came to your car lot and purchased a vehicle. Effective SEO techniques for Bloggers aren't any
  different. Immediately the word free caught my eye. This was the beginning of the thought process
  for my new business. SEO defined. 4) Managing your online
  business. Here are tips on how to identify the right keywords for your business website.
  What is the magic formula. Yahoo style guide.


  Also visit my webpage - backlinkaufbau

  OdpovedaťOdstrániť
 8. 7 WCLН ( Fοrmat: College Radio Wilkes Unіversitу's radio station plays mostly alternative rock, but Mondays have seemingly always been "Metal Mondays. Also, by having a radio internship in your resume, there is a better chance for you to become a DJ when you apply for a job in any radio station in the nation. A MOBILE APP GIVES THE STATION A DIRECT MARKETING CHANNEL TO COMMUNICATE WITH THEIR LISTENERS.

  Feel free to surf to my weblog Read the Full Posting

  OdpovedaťOdstrániť
 9. I realize that there is not a ton of variety in this list, since Rogue and i - Net -
  Hack are essentially the same and Sorcerer #1 and #2 are
  more overtly the same. Each program will have a box with a checkmark, find the programs you'd like to uninstall and uncheck that box. The reason for this rather strange feature is that, as described above, apps in the Android Market are listed as they are submitted, without any testing.

  Review my page; http://www.englishupdate.org/index.php?option=com_blog&view=comments&pid=269

  OdpovedaťOdstrániť
 10. This act is recognized as "farming", whereby you create a character and promote it.
  Unlike popular beliefs video games have how to use
  them which enable it to even be considered as being a learning tool.

  Games such as Bugsby the Reading System, The Tag Reader, Hot Dots Reading Comprehension
  Kits and 20Q are a few of the many games available that serve this purpose.


  Here is my website; please click the following webpage
  my site - gratis spiele spielen

  OdpovedaťOdstrániť
 11. 1. The objective is to arrange your passions as carefully as possible with
  your online promotion company. You can then take a hard look at the companies that come up for that particular keyword.
  This gives your name higher credibility and better search engine rank.
  If you simply copy the original manufacturer's description, you don't add value to your product and you certainly don't add your personal touch that can make you stand out from your competitors. Meta Name and Meta Description Tags are two of the important ones. While these 5 truths may seem self-evident, it is the astonishing fact that they are contradicted, and even outright disputed, in the greater SEO debate. This means that they follow only the steps given to them by Google and other major search engines. Isn't
  that something you and your business should be a part of.
  For those of us who are using the internet to make
  money, we all know that it is absolutely essential to get
  visitors out to our websites. The final way that you can
  use your Deviant - ART profile for SEO purposes is
  by being an active member of the community ' watch the work of others (especially if they are related to your business), encourage others to watch your work, comment on work, list other users as your friends. The concepts make use of the current social networking sites, which are very popular among the online audience. Now, if it takes you three years to referrer 3000 members which means that you receive US$3000 per month. No - you name some of your images "breast. In this article, I will show you the best Word - Press SEO plugins you need to use in order to boost your search engine rankings and get more traffic to your blog. As of now, Thomas Lenarz has helped many people get the information on reputed SEO companies. Today, it is necessary that you scout the market for the best SEO Host that can help you achieve this. Keep in mind that Google doesn’t really like page rank manipulation, even if it’s internally on your site or externally by backlink spamming. First of all a market survey is done by them as to know the competitors analysis. Addition and updation of fresh content always leads to arrival of increased traffic to your websites.

  Feel free to visit my blog post: relevant web-site

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Ηola! I've been reading your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic work!

  my web blog: spiele spielen kostenlos

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Consideг running а contest or offering a free proԁuct tiρ sheet that аccompanіes
  the intеrvіеw. While the effects of antenna polaгіzatiοn mаy bе interpгеted as a reduction in thе
  quality οf some raԁio links, some
  radio designers often mаκe use of this property to tunе аn antenna to their nееds by rеstricting tгansmisѕion oг recеptіοn
  tо signals on a limiteԁ number οf vectors.
  Thіs nοt onlу allows listenerѕ to listen to
  their favorіte MP3 files along with their
  SӏRΙUS rаdio; it also lets them digitаlly гecord
  theіr fаvorite radio songs foг instant
  playbасk.

  My website; simply click www.derangedrecords.com

  OdpovedaťOdstrániť
 14. I began struggling on the higher levels because I
  did not have enough teammates to help me. Your best bet is to choose a video card
  that is just one or two steps down from the number
  one card now. You're punished more than and in excess of for generating faults in education and encouraged never ever to do it.

  my web page - plae.com

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Pop the battery ribbon connector out and remove the battery,
  again held in with a dab of glue. Hold your device on end to locate two small screws
  on either side of the dock. If a LED is used
  instead of a bulb, the connections will require a bit more attention.


  my weblog ... youtube converter

  OdpovedaťOdstrániť
 16. When you quit, you can immediately feel its decision within 24 hours, health benefits, which can cause you to not smoke forever.
  Continually letting a battery drain will make it die much faster then it normally would.
  Both Intel and AMD contain information built in the processor to allow the processor to be used efficiently
  with mobile computing saving on battery life while giving the best performance.


  Look at my blog - http://nwac.ecitizentools.com/User:Dennalow|1/index.php?title=Effective-Online-Marketing-Principles-For-Successful-Campaigns

  OdpovedaťOdstrániť

Je mi to veľmi ľúto, ale z dôvodu množstva spamov som musela zaviesť opisovanie z obrázka. Pevne verím, že sa množstvo spamov zredukuje a teším sa na vaše komentáre! :)